Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

GPW pokazuje zyski wyższe od oczekiwań, ale akcje nie drożeją. Dlaczego?

Grupa GPW opublikowała sprawozdanie finansowe za III kwartał 2016 roku. Mimo, że spółce nie udało się zatrzymać spadających przychodów, to zyski skoczyły do góry wyraźnie. Na ten efekt miały jednak wpływ zdarzenia jednorazowe.

 

Poniżej przedstawiamy wybrane dane skonsolidowane GPW za III kw. 2016 roku:

 

 Wybrane pozycje wynikowe (w mln zł)

III kw. 2016 roku

III kw. 2015 roku

Przychody ze sprzedaży netto

73 658

78 733

Zysk operacyjny

45 128

35 312

Zysk brutto

48 789

35 678

Zysk netto

40 352

30 113

Źródło: Skonsolidowane sprawozdanie finansowe GPW S.A.

 

Przychody GPW spadły w prezentowanym okresie w ujęciu rok do roku o 6,5%. Wyniosły one 73,6 mln zł wobec 78,7 mln zł. Mimo niższych przychodów znacznie skoczyły do góry zyski i to na każdym poziomie. Patrząc na poszczególne rodzaje kosztów działalności operacyjnej, widoczny jest przede wszystkim duży spadek kosztów osobowych. Stopniały one do 9 z 14,5 mln zł rok wcześniej, ale jak się okazuje nie wynikają one tylko ze zmniejszenia liczby etatów w grupie. W raporcie wskazano, że dużą rolę odegrało rozwiązanie rezerw na nagrody. Na koniec września tego roku zatrudnienie w grupie GPW wyniosło 334 etaty.

 

Drugą istotną pozycją, pozytywnie wpływającą na zmniejszenie kosztów było ujęcie ujemnej wartości jako opłata na KNF (-2,1 mln zł wobec 5,9 mln zł rok wcześniej). Taki sposób księgowania tych opłat wynika najprawdopodobniej ze zmian przepisów. Według nich opłata na KNF od tego roku księgowana jest w całości w I kwartale, a nie jak dotąd równomiernie przez cały rok. Dzięki tym dwóm elementom kosztowym, zysk operacyjny był wyższy wobec okresu porównywalnego o 9,8 mln zł i wyniósł 45,1 mln zł. Na uwagę zwracają jeszcze wyższe przychody finansowe (3,4 mln zł wobec 2,0 mln zł) oraz udział w zyskach jednostek stowarzyszonych (2,3 mln zł wobec 0,3 mln zł). Zysk brutto w III kw. 2016 grupy GPW wyniósł 48,8 mln zł na tle 35,6 mln zł rok wcześniej, a zysk netto 40,3 mln zł wobec 30,1 mln zł rok wcześniej. Co ciekawe osiągnięty w III kwartale br. zysk na każdym poziomie był najwyższym od początku roku. Takiej zależności nie było widać w roku poprzednim, kiedy zdecydowanie najbardziej zyskowny był pierwszy kwartał.

 

Wyniki skonsolidowane GPW wypadły powyżej konsensusu PAP. Przychody były wyższe o 1,5%, ale największą różnicę widać po zyskach. Na poziomie zysku EBITDA grupa osiągnęła wynik o 12,6% lepszy, na poziomie zysku operacyjnego o 15,6% wyższy, a na poziomie netto o 19,8% wyższy.

 

Kurs akcji GPW po niemal rocznym trendzie spadkowym, silnie odbija od lipca tego roku. W ciągu ostatnich 4 miesięcy, akcje podrożały z 30 do 40 zł. Poziom 40 zł jest ważnym oporem i może stanowić kluczowe miejsce dla dalszego losu kursu akcji. W reakcji na opublikowane wyniki możemy stwierdzić, że… nie ma większej reakcji. Akcje drożeją w południe o około 1%.

 

Źródło: Stooq.pl

 

Źródło: GPW S.A., PAP

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

GPW pokazuje zyski wyższe od oczekiwań, ale akcje nie drożeją. Dlaczego?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie