Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Odpisy obniżą wynik netto grupy Tauron o 0,6 mld zł w I poł. 2016 r.

© francis bonami - Fotolia.pl

W raporcie bieżącym z 26 lipca 2016 roku Tauron podał informację o ujęciu w sprawozdaniach finansowych za I półr. 2016 odpisu z tytułu utraty wartości bilansowej jednostek wytwórczych segmentu Wytwarzanie oraz odpisów z tytułu utraty bilansowej wartości akcji i udziałów w spółkach zależnych.  

 

Łączna kwota netto odpisów (tj. nadwyżka tworzonych odpisów nad ich odwróceniem) wynosi około 0,7 mld zł. Na tę kwotę składają się odpisy dotyczące farm wiatrowych w wysokości około 0,5 mld zł oraz odpisy dotyczące majątku wytwórczego w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokości netto około 0,2 mld zł. Łączny szacunkowy wpływ na obniżenie wyniku finansowego netto wyniesie około 0,6 mld zł.

 

W skład segmentu Wytwarzanie wchodzą spółki wytwarzające energię i ciepło ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych. Konieczność dokonania odpisów wynika przede wszystkim z uwzględnienia w testach niekorzystnych dla wytwórców energii elektrycznej zmian w otoczeniu rynkowym, takich jak spadek cen świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych oraz nowych uregulowań w obszarze OZE.

 

Wartość odpisu dotyczącego źródeł konwencjonalnych wynika z utrzymującego się niekorzystnego trendu w zakresie cen energii elektrycznej i przewidywanej wyższej podaży energii ze źródeł konkurencyjnych wobec krajowej energetyki węglowej. Jednocześnie w założeniach do prognoz ujęto szacowany wpływ wprowadzenia mechanizmu tzw. rynku mocy. Powyższe uwarunkowania rynkowe wpływają z jednej strony na zmniejszenie przepływów pieniężnych tworzących wartość odzyskiwalną poszczególnych jednostek, z drugiej natomiast powodują odwrócenie utworzonych wcześniej odpisów z tytułu utraty wartości aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła.

 

Jak podała spółka wartość powyższych odpisów nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA. Przewidywany szacunkowy wpływ odpisów z tytułu utraty bilansowej wartości akcji i udziałów w spółkach zależnych (TAURON Wytwarzanie S.A. i TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. oraz odwrócenia odpisu dla spółki TAURON Ciepło Sp. z o.o.) na obciążenie wyniku netto w sprawozdaniu jednostkowym wynosi około 1,0 mld zł. Przeprowadzone testy wskazały zasadność ujęcia tych odpisów w odniesieniu do jednostkowego sprawozdania finansowego za I półrocze 2016 r.

 

Spółka zastrzega, że prezentowane wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne wyniki testów i wielkość odpisów z tytułu utraty wartości bilansowej aktywów zostaną przedstawione w sprawozdaniach finansowych, których publikację zaplanowano na 17 sierpnia 2016 r.

 

Wykres akcji Tauron pokazuje wyraźny trend spadkowy trwający od listopada 2014 roku, po którym nastąpiła konsolidacja i przejście w trend boczny. O pojawieniu się trendu wzrostowego będzie informować przekroczenie przez kurs poprzedniego szczytu na poziomie ok. 3,09 zł. Sygnałem dalszych spadków będzie natomiast przebicie dolnej granicy kanału na poziomie 2,37 zł. 

 

Tauron - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło:  TAURON Polska Energia S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

Odpisy obniżą wynik netto grupy Tauron o 0,6 mld zł w I poł. 2016 r.
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie