Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Odpisy obniżą wynik netto grupy Tauron o 0,6 mld zł w I poł. 2016 r.

© francis bonami - Fotolia.pl

W raporcie bieżącym z 26 lipca 2016 roku Tauron podał informację o ujęciu w sprawozdaniach finansowych za I półr. 2016 odpisu z tytułu utraty wartości bilansowej jednostek wytwórczych segmentu Wytwarzanie oraz odpisów z tytułu utraty bilansowej wartości akcji i udziałów w spółkach zależnych.  

 

Łączna kwota netto odpisów (tj. nadwyżka tworzonych odpisów nad ich odwróceniem) wynosi około 0,7 mld zł. Na tę kwotę składają się odpisy dotyczące farm wiatrowych w wysokości około 0,5 mld zł oraz odpisy dotyczące majątku wytwórczego w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokości netto około 0,2 mld zł. Łączny szacunkowy wpływ na obniżenie wyniku finansowego netto wyniesie około 0,6 mld zł.

 

W skład segmentu Wytwarzanie wchodzą spółki wytwarzające energię i ciepło ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych. Konieczność dokonania odpisów wynika przede wszystkim z uwzględnienia w testach niekorzystnych dla wytwórców energii elektrycznej zmian w otoczeniu rynkowym, takich jak spadek cen świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych oraz nowych uregulowań w obszarze OZE.

 

Wartość odpisu dotyczącego źródeł konwencjonalnych wynika z utrzymującego się niekorzystnego trendu w zakresie cen energii elektrycznej i przewidywanej wyższej podaży energii ze źródeł konkurencyjnych wobec krajowej energetyki węglowej. Jednocześnie w założeniach do prognoz ujęto szacowany wpływ wprowadzenia mechanizmu tzw. rynku mocy. Powyższe uwarunkowania rynkowe wpływają z jednej strony na zmniejszenie przepływów pieniężnych tworzących wartość odzyskiwalną poszczególnych jednostek, z drugiej natomiast powodują odwrócenie utworzonych wcześniej odpisów z tytułu utraty wartości aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła.

 

Jak podała spółka wartość powyższych odpisów nie będzie miała wpływu na wynik EBITDA. Przewidywany szacunkowy wpływ odpisów z tytułu utraty bilansowej wartości akcji i udziałów w spółkach zależnych (TAURON Wytwarzanie S.A. i TAURON Ekoenergia Sp. z o.o. oraz odwrócenia odpisu dla spółki TAURON Ciepło Sp. z o.o.) na obciążenie wyniku netto w sprawozdaniu jednostkowym wynosi około 1,0 mld zł. Przeprowadzone testy wskazały zasadność ujęcia tych odpisów w odniesieniu do jednostkowego sprawozdania finansowego za I półrocze 2016 r.

 

Spółka zastrzega, że prezentowane wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie. Ostateczne wyniki testów i wielkość odpisów z tytułu utraty wartości bilansowej aktywów zostaną przedstawione w sprawozdaniach finansowych, których publikację zaplanowano na 17 sierpnia 2016 r.

 

Wykres akcji Tauron pokazuje wyraźny trend spadkowy trwający od listopada 2014 roku, po którym nastąpiła konsolidacja i przejście w trend boczny. O pojawieniu się trendu wzrostowego będzie informować przekroczenie przez kurs poprzedniego szczytu na poziomie ok. 3,09 zł. Sygnałem dalszych spadków będzie natomiast przebicie dolnej granicy kanału na poziomie 2,37 zł. 

 

Tauron - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło:  TAURON Polska Energia S.A.

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

Odpisy obniżą wynik netto grupy Tauron o 0,6 mld zł w I poł. 2016 r.