Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PKN ORLEN rozszerza współpracę z PGNiG

© Voyagerix - Fotolia.com

PKN Orlen podał w komunikacie prasowym informację o zwiększeniu zakresu współpracy z PGNiG w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów na nowych obszarach w Polsce.


Do tej pory partnerskie działania odbywały się na obszarze 15 krajowych koncesji w zachodniej i południowo-wschodniej części Polski. Dotychczasowa współpraca obejmowała między innymi eksploatację gazu ziemnego z siedmiu złóż w Wielkopolsce oraz wspólne prace poszukiwawczo-rozpoznawcze w pozostałych regionach. Teraz działania te mogą zostać rozszerzone o nowe perspektywiczne obszary. Współpraca ma dotyczyć rejonów Basenu Pomorskiego, Basenu Lubelskiego, Monokliny Przedsudeckiej, Bloku Gorzowa oraz Przedgórza Karpat i w Karpatach.


„PGNiG zamierza utrzymać wysoki poziom inwestycji w sektorze poszukiwań i wydobycia. Podpisany list intencyjny pozwoli na wymianę doświadczeń oraz danych zgromadzonych przez obie firmy w zakresie technologii udostępniania i intensyfikacji złóż. Stwarza to możliwość opracowania nowych koncepcji prac na koncesjach w rejonach planowanej współpracy.” - zaznaczył Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG

„Wzmacniamy naszą aktywność poszukiwawczo-wydobywczą w kraju systematycznie rozbudowując portfolio projektów upstream. Do współpracy z partnerem, z którym łączą nas lata wspólnych operacji, możemy już wnieść również własne doświadczenia. Połączenie naszych potencjałów zwiększa szanse na pozytywne wyniki oraz gwarantuje szereg synergii dla obu stron.” – powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Spółki po szczegółowej analizie informacji i danych geologicznych uzyskanych na obszarach objętych listem intencyjnym będą podejmować ostateczne decyzje inwestycyjne.

 

Orlen poinformował także o połączeniu dwóch spółek zależnych. Decyzją zgromadzenia wspólników podjęto uchwałę o zaakceptowaniu przejęcia ORLEN Upstream International przez ORLEN Upstream. Spółka przejmująca posiada wszystkie udziały w kapitale zakładowym spółki przejmowanej, czego konsekwencją z chwilą połączenia obu podmiotów nie będzie konieczne podwyższenie kapitału zakładowego. Formalnym zakończeniem procesu będzie decyzja sądu oczekiwana w IV kwartale 2016 r. ORLEN Upstream jest spółką w 100% zależną od PKN ORLEN zajmującą się między innymi poszukiwaniem, rozpoznaniem i eksploatacją złóż.

 

Przypominamy także, że 13 lipca był ostatnim dniem nabycia prawa do dywidendy na akcje PKN. Wysokość zysku, którym podzieliła się spółka wynosi 2 zł na akcję, stopa dywidendy w dniu odcięcia praw wynosiła więc 3,1%. Dzień wypłaty dywidendy został ustalony na 15 lipca.

 

Na wykresie cen akcji spółki możemy zaobserwować, że kurs od sierpnia 2014 r. pozostaje w trendzie wzrostowym aż do osiągnięcia historycznego maksimum na poziomie 82,63 zł rok później. Od niemal roku kurs porusza się w zaznaczonym na wykresie kanale spadkowym. Kolejną fazę wzrostów może zasygnalizować wybicie kursu z kanału, a następnie przekroczenie oporów na poziomie historycznego maksimum. Wsparciem wynikającym z kanału jest obecnie poziom 50 zł.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

23.11.2017, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

23.11.2017, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Prezesem Zarządu LW Bogdanka SA, Krzysztofem Szlagą. Czat odbędzie się 27 listopada (poniedziałek) o godzinie 12:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

Zobacz więcej

PKN ORLEN rozszerza współpracę z PGNiG