Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PKN ORLEN rozszerza współpracę z PGNiG

© Voyagerix - Fotolia.com

PKN Orlen podał w komunikacie prasowym informację o zwiększeniu zakresu współpracy z PGNiG w zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania węglowodorów na nowych obszarach w Polsce.


Do tej pory partnerskie działania odbywały się na obszarze 15 krajowych koncesji w zachodniej i południowo-wschodniej części Polski. Dotychczasowa współpraca obejmowała między innymi eksploatację gazu ziemnego z siedmiu złóż w Wielkopolsce oraz wspólne prace poszukiwawczo-rozpoznawcze w pozostałych regionach. Teraz działania te mogą zostać rozszerzone o nowe perspektywiczne obszary. Współpraca ma dotyczyć rejonów Basenu Pomorskiego, Basenu Lubelskiego, Monokliny Przedsudeckiej, Bloku Gorzowa oraz Przedgórza Karpat i w Karpatach.


„PGNiG zamierza utrzymać wysoki poziom inwestycji w sektorze poszukiwań i wydobycia. Podpisany list intencyjny pozwoli na wymianę doświadczeń oraz danych zgromadzonych przez obie firmy w zakresie technologii udostępniania i intensyfikacji złóż. Stwarza to możliwość opracowania nowych koncepcji prac na koncesjach w rejonach planowanej współpracy.” - zaznaczył Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG

„Wzmacniamy naszą aktywność poszukiwawczo-wydobywczą w kraju systematycznie rozbudowując portfolio projektów upstream. Do współpracy z partnerem, z którym łączą nas lata wspólnych operacji, możemy już wnieść również własne doświadczenia. Połączenie naszych potencjałów zwiększa szanse na pozytywne wyniki oraz gwarantuje szereg synergii dla obu stron.” – powiedział Wojciech Jasiński, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Spółki po szczegółowej analizie informacji i danych geologicznych uzyskanych na obszarach objętych listem intencyjnym będą podejmować ostateczne decyzje inwestycyjne.

 

Orlen poinformował także o połączeniu dwóch spółek zależnych. Decyzją zgromadzenia wspólników podjęto uchwałę o zaakceptowaniu przejęcia ORLEN Upstream International przez ORLEN Upstream. Spółka przejmująca posiada wszystkie udziały w kapitale zakładowym spółki przejmowanej, czego konsekwencją z chwilą połączenia obu podmiotów nie będzie konieczne podwyższenie kapitału zakładowego. Formalnym zakończeniem procesu będzie decyzja sądu oczekiwana w IV kwartale 2016 r. ORLEN Upstream jest spółką w 100% zależną od PKN ORLEN zajmującą się między innymi poszukiwaniem, rozpoznaniem i eksploatacją złóż.

 

Przypominamy także, że 13 lipca był ostatnim dniem nabycia prawa do dywidendy na akcje PKN. Wysokość zysku, którym podzieliła się spółka wynosi 2 zł na akcję, stopa dywidendy w dniu odcięcia praw wynosiła więc 3,1%. Dzień wypłaty dywidendy został ustalony na 15 lipca.

 

Na wykresie cen akcji spółki możemy zaobserwować, że kurs od sierpnia 2014 r. pozostaje w trendzie wzrostowym aż do osiągnięcia historycznego maksimum na poziomie 82,63 zł rok później. Od niemal roku kurs porusza się w zaznaczonym na wykresie kanale spadkowym. Kolejną fazę wzrostów może zasygnalizować wybicie kursu z kanału, a następnie przekroczenie oporów na poziomie historycznego maksimum. Wsparciem wynikającym z kanału jest obecnie poziom 50 zł.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

PKN ORLEN rozszerza współpracę z PGNiG