Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PGE z kolejnymi odpisami na 0,8 mld zł

© Zffoto - Fotolia.com

PGE poinformowało raportem bieżącym w dniu 5 lipca 2016 roku o wynikach testów na utratę wartości aktywów przeprowadzonych w segmencie energetyki odnawialnej. Mają one wynieść około 0,8 mld zł i obciążą skonsolidowane sprawozdanie finansowe za I półrocze 2016 roku.

 

Odpisy aktualizacyjne obejmują rzeczowe aktywa trwałe oddanych do użytku farm wiatrowych, projekty inwestycyjne prowadzone w obszarze energetyki wiatrowej oraz wartość firmy. Przesłankami przeprowadzenia testów na utratę wartości były zmiany w otoczeniu rynkowym (ceny zielonych certyfikatów) i zmiany w otoczeniu prawnym (wzrost obciążeń podatkowych wynikający z ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe). Przeprowadzone testy nie wykazały utraty wartości w przypadku elektrowni wodnych i elektrowni szczytowo-pompowych.

 

Spółka dodała w komunikacie, że zgodnie ze wstępnymi szacunkami, po uwzględnieniu odpisów wartość bilansowa rzeczowych aktywów trwałych segmentu Energetyki Odnawialnej przypisana do farm wiatrowych wyniesie 2,3 mld zł na dzień 30 czerwca 2016 roku. Z tej kwoty około 0,2 mld zł stanowią projekty inwestycyjne.

 

Rok temu odpisy aktualizacyjne wyniosły 9 mld zł i dotyczyły aktywów wytwórczych w segmencie Energetyki Konwencjonalnej. Wtedy przyczynami dokonania testów były uwarunkowania makroekonomiczne, w tym spadek cen kontraktów terminowych i cen spotowych energii elektrycznej w Polsce i za granicą, restrykcyjna polityka klimatyczna UE, czy nadpodaż węgla kamiennego na rynku. W momencie poinformowania o wartości odpisu PGE przedstawiło nową politykę dywidendową, zgodnie z którą będzie ona wypłacana z zysku netto skorygowanego o wielkość odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych.

 

Kurs akcji PGE znajduje się na historycznym minimum. Ostatnie sesje to zejście poniżej dołka z połowy 2013 roku – 12 zł. Dopóki kurs akcji nie powróci powyżej tego poziomu bardziej prawdopodobna jest kontynuacja spadków.

 

PGE - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

PGE z kolejnymi odpisami na 0,8 mld zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie