Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Spółki Skarbu Państwa razem. Kontrakt na linii PKP Cargo - Grupa Azoty

© gui yong nian - Fotolia.com

W dniu dzisiejszym (23.06.2016) Grupa Azoty i PKP Cargo podpisały dwuletni kontrakt na przewozy ponad 4 mln ton produktów nawozowych i chemicznych oraz surowców dla spółek z Grupy Azoty. Wartość umowy to blisko 200 mln zł.

 

W ramach podpisanego kontraktu kolejowa spółka będzie odpowiedzialna za kompleksowe usługi transportowe dla Grupy Azoty. Oprócz obsługi transportowej w kraju, PKP Cargo obsłuży połączenia również w ruchu międzynarodowym. Będzie przewozić między innymi nawozy, wyroby chemiczne oraz ładunki w kontenerach. Część transportów obejmie przewozy pomiędzy spółkami w ramach Grupy Azoty.

 

„Współpraca spółek kluczowych dla polskiej gospodarki jest wyraźnym sygnałem, wskazującym na realizację stawianych przez Ministerstwo Skarbu Państwa założeń wzmacniania patriotyzmu gospodarczego. Cieszę się, że PKP Cargo i Grupa Azoty nawiązują ścisłą kooperację i jestem przekonany, że przyczyni się ona do wzmocnienia ich rynkowej pozycji nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Odbudowanie silnej i niezależnej rodzimej gospodarki jest priorytetem, jaki stawia przed sobą MSP. Wierzę, że wymiana usług i doświadczeń w ramach spółek opartych na polskim kapitale, a tym samym zatrzymanie w kraju ich środków finansowych, będzie solidnym fundamentem w budowie zarówno zdrowego przemysłu, jak również zasobnego społeczeństwa” – zaznaczył Dawid Jackiewicz, Minister Skarbu Państwa.

 

W ciągu ostatnich 12 miesięcy PKP Cargo przetransportowało na rzecz Grupy Azoty 3,5 mln ton towarów. Obsługa tych zleceń wiąże się z uruchamianiem średnio prawie 10 pociągów dziennie.

 

„Od wielu lat z sukcesem współpracujemy z PKP CARGO w obszarze transportu kolejowego. Spółka ta dysponuje największym taborem kolejowym, obejmującym specjalistyczne wagony do przewozu chemii oraz cechuje się elastycznym podejściem do tego ogromnego przedsięwzięcia logistycznego, obejmującego transport do i ze spółek rozlokowanych na terenie całego kraju. Kontrakt ten zabezpiecza przewozy 60 proc. naszych rocznych wolumenów. Poprzez ścisłą współpracę, jak w jednym zintegrowanym organizmie w ramach Grupy Azoty eliminujemy wiele rodzajów ryzyka związanego z transportem na czas potężnych wolumenów produktów i surowców” – powiedział Mariusz Bober, Prezes Zarządu Grupy Azoty.

 

Współpraca na linii PKP Cargo i Grupa Azoty jest już wieloletnia. Kolejowa firma uruchomi również transporty z ładunkami chemicznej spółki do Szwecji, które będą łączyć przewóz kolejowy, promowy i samochodowy. PKP Cargo obsługuje także przewozy węgla ze śląskich kopalń i lubelskiej Bogdanki. Wcześniej, Grupa Azoty podpisała dużą umowę dotyczącą dostaw gazu z PGNiG. To tylko wybrane przykłady na realizację polityki Skarbu Państwa, zakładającą współpracę państwowych spółek.

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Spółki Skarbu Państwa razem. Kontrakt na linii PKP Cargo - Grupa Azoty