Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Okno transferowe z ZUS do OFE (i na odwrót) otwiera się dzisiaj po raz drugi

© Zarya Maxim - Fotolia.com

Od dzisiaj (1 kwietnia) do końca lipca możemy ponownie decydować o tym, czy chcemy oszczędzać pieniądze na emeryturę tylko w ZUS-ie, czy też w ZUS-ie i w OFE.

 

Przypomnijmy, że pierwsze okienko transferowe było otwarte dwa lata temu od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. Wówczas to po raz pierwszy decydowaliśmy o tym gdzie chcemy, aby były przekazywane nasze składki, czy do OFE i ZUS-u, czy w całości do ZUS-u.

Decydujemy o zaledwie 1/7 naszej składki

Przypomnijmy także o czym tak naprawdę decydujemy. Aktualnie jest tak, że to od nas zależy gdzie chcemy skierować składkę w wysokości zaledwie 2,92% podstawy wynagrodzenia, czy do OFE czy do ZUS-u. Pozostała część składki, czyli 16,6% podstawy wynagrodzenia, trafia w całości do ZUS-u (niezależnie od naszej decyzji) z czego 12,22% procenta jest zapisywana na koncie emerytalnym, a 4,38% jest zapisywane na naszym indywidualnym subkoncie. Decydujemy więc jedynie o około 1/7 całej składki.

Tym razem „domyślność” nie jest niczym złym

W odróżnieniu od tego co działo się w 2014 roku (kiedy to obowiązywała domyślność po stronie ZUS-u), jeżeli nie chcemy nic zmieniać, to nie musimy nic robić. Jeżeli oszczędzamy w OFE i jest nam dobrze, nic nie robimy. W 2014 r. było inaczej i musieliśmy potwierdzić naszą chęć przynależności do OFE. Jeżeli nic nie zrobiliśmy, to byliśmy „siłą” przenoszeni w całości do ZUS-u. Spowodowało to, że z około 12 milionów osób odprowadzających składki w OFE zostało zaledwie około 2,5 miliona.

 

Jeżeli oszczędzamy tylko W ZUS-ie i nie chcemy części naszej składki przenosić, także nie musimy nic robić. Jeżeli jednak chcemy dokonać zmiany i np. przenieść się z ZUS-u do OFE lub na odwrót, musimy podjąć określone kroki. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz dostępny na stronie ZUS-u lub w jego placówkach. Oświadczenie to musimy dostarczyć do placówki ZUS-u osobiście lub wysłać pocztą. Osoby posiadające profil ePUAP mogą to zrobić drogą elektroniczną. Mamy na to czas do 31 lipca 2016 r.

 

Jeżeli zdecydujemy się na zmiany, to musimy wiedzieć, że w ramach okienka decydujemy jedynie o przyszłej składce. Dokonane przez nas zmiany będą obowiązywały dopiero po 31 lipca 2016 r.

Zaczynasz swoją pierwszą pracę? Co wtedy?

Co ważne, osoby, które aktualnie wchodzą na rynek pracy mają zawsze 4 miesiące na decyzję czy chcą w całości odprowadzać swoją składkę do ZUS-u, czy też dzielić ją między ZUS i OFE. Jeżeli przez te 4 miesiące nic nie zrobią, zostaną automatycznie w całości przeniesieni do ZUS-u.

Następne okienko dopiero za 4 lata

Warto rozważyć podjęcie decyzji teraz. Kolejne okienko transferowe zostanie otwarte dopiero w 2020 roku. Będziemy ponownie mogli przenosić się między ZUS i OFE od 1 kwietnia do 31 lipca 2020 r.

Prawie nikt nie oszczędza dodatkowo

Warto dodać informację, że zaledwie 6% Polaków dodatkowo oszczędza na emeryturę w III filarze, a więc za pomocą rachunków IKE, IKZE czy PPE.

 

Więcej:

 

 

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Okno transferowe z ZUS do OFE (i na odwrót) otwiera się dzisiaj po raz drugi
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie