Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Akcje Kopexu wycenione przez DM BOŚ o 110% powyżej rynkowej ceny

© VanderWolf Images - Fotolia.com

Niedawna informacja o podpisaniu wstępnej umowy między głównymi udziałowcami Famuru i Kopexu otwierająca drogę do połączenia obydwu firm, skłoniła DM BOŚ do zaktualizowania wycen akcji tych spółek. Jeden walor Kopeksu został wyceniony na 6,70 zł przy cenie 3,20 zł z zamknięcia ostatniej sesji giełdowej.

 

Autorzy raportu wycenili jedną akcję Famuru na 3,33 zł, co daje dyskonto wobec obecnej rynkowej wyceny w wysokości ok. 35%. Zalecenie inwestycyjne zostało zmienione o 180 stopni – ze „sprzedaj” na „kupuj”. Założeniem do takiej wyceny jest scenariusz dojścia do skutku połączenia z Kopexem.

 

„Przyjmujemy scenariusz, w którym Famur jednocześnie nabędzie 56% udział w Kopeksie od Krzysztofa Jędrzejewskiego za 125 mln zł i 10% udział od TDJ za 25 mln zł stając się właścicielem do 66% akcji Kopeksu. Dzięki temu Famur nie będzie musiał ogłaszać wezwania na 100% akcji Kopeksu. Pragniemy zwrócić uwagę, że jest to uproszczony scenariusz – niewykluczone, że przez krótki okres ciężar transakcji poniesie również TDJ.”

 

Specjaliści DM BOŚ są zdania, że Kopex nie poradzi sobie z samodzielną restrukturyzacją zadłużenia i w ciągu kilku tygodni Famur uzgodni kwestie finansowe z Krzysztofem Jędrzejowskim. W raporcie zaznaczono, że potencjalna fuzja wykreuje wartość dla akcjonariuszy, a bieżąca kapitalizacja rynkowa Famuru nie uwzględnia ewentualnej poprawy EBITDA wynikającej z możliwej konsolidacji. Autorzy określają potencjał wzrostu rocznej EBITDA Famuru o 100 mln zł poczynając od 2018 roku. Z kolei długoterminowa prognoza średniocyklicznej powtarzalnej EBITDA wzrosła do 550 mln zł. Zakładany zysk netto w 2016 roku ma wynieść 8,2 mln zł, a w 2017 roku ma być to już 143,2 mln zł przy 2 mld zł przychodów. Katalizatorem do wzrostu wyników miałaby być udana restrukturyzacja Kopeksu po fuzji, pozyskanie nowych eksportowych kontraktów i oszczędności kosztów w efekcie restrukturyzacji produkcji w 2016 roku. Natomiast do czynników ryzyka zaliczono pogorszenie marż realizowanych na kontraktach dla polskich kopalń, dalsze spadki cen węgla energetycznego w skali globalnej, opóźnienia w realizacji kontraktów eksportowych i dalszy spadek produkcji węgla w Polsce.

 

Znacznie większy potencjał wzrostowy DM BOŚ wskazał dla akcji Kopexu. Docelowa cena została wyznaczona na poziomie 6,70 zł, co na tle zamknięcia ostatniej sesji daje potencjał wzrostu aż o 110%. Rekomendacja została podwyższona z „trzymaj” do „kupuj”. Po ewentualnej fuzji Kopex ma dysponować potencjałem poprawy rocznej EBITDA o 50 mln zł poprzez redukcję zatrudnienia, restrukturyzację, optymalizację produkcji oraz wzrost marzy na sprzedaży w efekcie osłabienia konkurencji w sektorze maszyn górniczych. Prognozowany wynik Kopeksu na poziomie EBITDA w latach 2016-2018 ma wynieść odpowiednio 144,8 mln zł, 151,5 mln zł i 250 mln zł. Z kolei zysk netto ma osiągnąć w 2018 roku wartość 67,6 mln zł. Autorzy również podkreślają, że ich pozytywne nastawienie do Famuru i Kopexu jest obarczone ryzykiem, jakim jest dojście do skutku połączenia obydwu spółek. W przeciwnym wypadku zalecaliby sprzedaż akcji.

 

Podczas dzisiejszej sesji giełdowej akcje Kopexu o godz. 11.30 rosną o 11% do poziomu 3,58 zł. Popyt atakuje obecnie przyspieszoną linię trendu spadkowego. Zakończenie dnia powyżej poziomu 3,65 zł będzie pozytywnym sygnałem. Należy mieć jednak na uwadze, że ryzyko wystąpienia korekty jest z dnia na dzień coraz wyższe, ponieważ wzrosty od momentu podpisania wstępnej umowy sięgają już około 50%.

 

Kopex - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Źródło: DM BOŚ S.A.

Zobacz również:

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

SII Poleca webinar Rafała Glinickiego „Wolumen - energia, która rządzi ceną”. Wtorek, 23 stycznia, godz. 19:00

Zobacz więcej

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

Co ciekawe, to nie jest pierwszy taki przypadek na polskiej giełdzie.

Zobacz więcej

Akcje Kopexu wycenione przez DM BOŚ o 110% powyżej rynkowej ceny