Chat with us, powered by LiveChat

Jeszcze o podatku bankowym, czyli Minister Morawiecki autorem najbardziej naiwnego stwierdzenia roku

Skomentuj artykuł
© devrim_pinar - Fotolia.com

Koniec roku bardzo blisko, więc zakładam, że przez najbliższe dwa dni nikt już nie przebije tego:

 

 

Tymczasem to co wiadomo na teraz to to, że podatek ten ma wynosić około 0,39% od aktywów rocznie. To może jeszcze się zmienić, gdyż zapowiadane są kolejne poprawki do projektu ustawy. Aktualna miesięczna stawka wynosi 0,0325%, a jest, według Andrzej Jaworskiego, posła PiS, szefa Komisji Finansów Publicznych, przygotowywana poprawka zwiększająca ją do 0,366% miesięcznie. Oznaczałoby to wzrost skali podatku aż do 0,44% rocznie. Przewiduje się, że wpływy budżetowe z tego podatku będą wynosiły między 4,2 a 5 mld złotych.

 

W dniu dzisiejszym ujrzał światło dzienne raport przygotowany przez analityków Domu Maklerskiego PKO BP (data przygotowania raportu - 17 grudnia 2015 r.) o branży bankowej (przy okazji widać fascynację autorów raportu Gwiezdnymi Wojnami - nosi on nazwę "Epizod 2016 - Nowa Nadzieja"). W tym raporcie jest taka piękna tabelka jak, przy obecnej wielkości podatku, zmienią się zyski największych banków notowanych na GPW.

 

  Podatek w 2016 [mln zł] Oczyszczony zysk w 2015 [mln zł] Podatek jako % zysku 2015
Pekao -556 2308 -24%
BZ WBK -431 2037 -21%
mBank -398 1125 -35%
ING -379 1145 -33%
Bank Handlowy -150 674 -22%
Millennium -200 653 -31%
Alior -114 362 -31%

źródło: DM PKOBP

 

Robi to ogromne wrażenie, gdyż należy mieć na uwadze, że właśnie o tyle może zmniejszyć się dywidenda tych banków przewidziana na kolejne lata. O tyle zmniejszą się zdolności kredytowe banków, itd. Gorzej w konsekwencji będą mieli zarówno akcjonariusze banków jak i klienci, zarówno depozytariusze jak i kredytobiorcy. Biorąc pod uwagę jaka to będzie skala, skutki odczujemy wszyscy, poprzez zmniejszone tempo wzrostu gospodarczego. 

 

Autorzy raportu zwracają uwagę, że stawka tego podatku jest bardzo rygorystyczna, prawdopodobnie najwyższa w Europie i że banki będą uciekały się do różnych działań, mających chociaż w części skompensować te obciążania. Oto wskazane kierunki działań.

 

  1. Optymalizacja kosztu finansowania - Z grubsza, oznacza to obniżenie już i tak niskiego oprocentowania depozytów,
  2. Wyższe marże kredytowe - Tutaj mam nadzieję nie ma wątpliwości co to oznacza,
  3. Optymalizacja bilansu - To akurat faktycznie może nie mieć wpływu na koszty usług bankowych dla klientów banków,
  4. Wyższe opłaty i prowizje - Banki przycisną nas na wszystkich możliwych frontach. Korzystanie z usług bankowych zacznie być drogie,
  5. Kontrola kosztów - To zawsze warto robić i zakładam, że związek z podatkiem bankowym będzie taki, że zarządy banków przyłożą się do tego w jeszcze większym stopniu niż robią to dotychczas.

 

Podsumowując, nie wiem na jakiej podstawie Minister Mateusz Morawiecki prognozuje, że "koszty podatku bankowego nie uderzą w konsumentów". A może nie myślał o klientach banków? Znam przynajmniej jednego, dosyć znanego, polityka, który podobno nie ma konta banowego. Nie jest więc zapewne klientem jakiegokolwiek banku. W niego zapewne te wspomniane koszty podatku bankowego faktycznie nie uderzą.

 

Źródło: PAP, raport DM PKO BP

Autor artykułu

 

Michał Masłowski Michał Masłowski

Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Doktor nauk ekonomicznych Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz pracownik Katedry Badań Operacyjnych na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w latach 2000-2008. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki IFIRMA SA. Organizator kilkudziesięciu konferencji WallStreet i Profesjonalny Inwestor. Autor podcastów Echa Rynku (zawodowo) i MacGadka (hobbystycznie).

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie