Chat with us, powered by LiveChat

Czy inwestor indywidualny to ginący gatunek? - Wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2015

Skomentuj artykuł
© Syda Productions - Fotolia.com

Już po raz 13 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zadało pytanie kim jest polski inwestor indywidualny oraz jaką rolę odgrywa na krajowym rynku kapitałowym. Wyniki OBI 2015 przedstawiono podczas konferencji prasowej 22 października, na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych.


Celem badania jest stworzenie profilu inwestorów indywidualnych w Polsce, poznanie ich potrzeb i preferencji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 7 000 respondentów. Podczas czwartkowej konferencji zaprezentowane zostały kluczowe cechy przeciętnego polskiego inwestora, a także ranking źródeł informacji (mediów) według inwestorów. Ponadto odbyła się również debata "Inwestor indywidualny - ginący gatunek, czy normalny kierunek zmian?”, w której udział wzięli: Paweł Tamborski, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A, Krzysztof Ołdak – Dyrektor Działu Operacyjnego KDPW, Ilona Pieczyńska-Czerny, dyrektor Departamentu Ofert Publicznych i Informacji Finansowej Komisji Nadzoru Finansowego, Paweł Trzaska, Dyrektor Domu Maklerskiego Deutsche Bank oraz dr Michał Masłowski, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 

Kim jest współczesny inwestor?

 

Jak można było podejrzewać, przeciętny inwestor to mężczyzna w wieku około 38 lat po studiach. Według wyników badania, panowie to dokładnie 76,6% badanej grupy, z wykształceniem wyższym w tym licencjat (35,9%), czasem ekonomicznym (33%). Dominującą grupą wiekową jest przedział 26-35 lat (37,1%, czyli o 3,8% więcej niż w poprzednim roku) oraz 36 – 45 (24,5% ankietowanych – o 3,8% mniej aniżeli w analogicznym okresie). Co równie istotne, inwestowanie nie jest jedynym źródłem dochodu. Aż 56,6% respondentów jest zatrudnionych w innym zakładzie pracy, zaś 20,7% prowadzi własną działalność gospodarczą. Jaki z tego wniosek? Inwestujemy przede wszystkim po godzinach, zaś mitem jest, iż wymaga to ogromnej ilości czasu i wysiłku. Niespełna 1/3 respondentów przyznaje, że nie zajmuje im to więcej niż 1 godzinę dziennie, z kolei 25,7% poświęca temu kilka godzin tygodniowo, a niecała 1/5 ankietowanych jedynie parę godzin w miesiącu. Przyczyną może być motywacja działania inwestorów, skoro inwestowanie na giełdzie nie jest ich podstawowym zajęciem. Praktycznie polowa z nich (dokładnie 49%) jako powód podaje dywersyfikację przychodu, dla 19% jest to zabezpieczenie na przyszłość, a 18% chroni w ten sposób swoje oszczędności przed inflacją. Warto jednak zauważyć, iż niezależnie od pobudek, inwestorzy nie traktują giełdy jako sposobu zarobienia na swoje przyjemności – zabawa lub hobby motywuje bowiem jedynie 3% badanych.

 

Jak inwestujemy?

 

Polski inwestor inwestuje na giełdzie przeważnie nie dłużej niż 5 lat (36%), niektórzy obecni są na rynku do 10 lat (29,8%). Inwestorów z dłuższym stażem jest łącznie 34,2%. Przeciętnie inwestujemy do 30 tys. złotych (36%), jedynie 16% respondentów przeznacza ten cel niecałe 50 tys. zł. Najczęściej działamy samodzielnie, 34,7% korzysta z pomocy Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Większość inwestorów w swoich działaniach bazuje na analizie technicznej oraz fundamentalnej, jednak aż 18,5% przyznaje, że nie potrafi analizować instrumentów finansowych! Tym samym należy mieć świadomość, że w zakresie edukacji inwestorów indywiduach pozostało jeszcze wiele do zrobienia, a konieczność przeprowadzania powszechnie dostępnych szkoleń jest wręcz niepodważalna. Co więcej najchętniej inwestujemy w akcje spółek GPW (74,9%), z dużą ostrożnością podchodzimy natomiast do zagranicznych – udziały w nich posiada jedynie 6,7% ankietowanych. Polski inwestor nie przepada również za obligacjami (10,4%), niewielu inwestuje także na runku walutowym (10,2%). Tylko 14,4% inwestuje w instrumenty pochodne, a na NewConnect działa niespełna 1/3 badanych (26,7%).

 

Polski portfel rośnie, lecz na walne nie jeździmy

 

W minionym roku 17,3% uczestników OBI deklarowało, że w swoim portfelu ma 8 lub więcej spółek. W tym roku takiej odpowiedzi udzieliło już ponad 20% respondentów. Co więcej, aż 1/3 posiadaczy akcji GPW to inwestorzy długoterminowi. Jednak choć portfel polskiego inwestora rośnie i aż 49% badanych zdeklarowało wypracowanie zysku, na walne zgromadzenie jeździ jedynie 2,6% inwestorów. Proporcja ta ulega niewielkiej zmianie w zależności od zainwestowanej kwoty – im więcej przeznaczyliśmy na akcje spółek, tym chętniej jeździmy na walne. Przy czym i tak jest to niewielki odsetek – wśród inwestorów, których portfel liczy ponad 500 tys. zł tylko 7,4% bierze udział w zgromadzeniach. Najczęściej podawanym powodem absencji jest brak wolnego czasu (45,8% odpowiedzi), nieznajomość zasad uczestnictwa (28,8%) oraz poczucie, iż nie posiadamy wpływu na jego przebieg (27,9%). Wśród pozostałych odpowiedzi pojawiły się m.in. wysokie koszty dojazdu, uciążliwość procedury oraz brak możliwości wzięcia udziału online w zgromadzeniu.

 

Respondenci podczas badania zostali zapytani również o to, jak oceniają krajowy rynek. Wśród najczęściej wskazywanych słabości znalazły się m.in. jego mała płynność (39,3%), podatek od zysków kapitałowych (34,1%), wysoki koszt transakcji (31,9%) oraz niski poziom edukacji finansowej (30,2%).

 

Skąd czerpiemy wiedzę?

 

Poza zbadaniem preferencji polskich inwestorów indywidualnych, celem badania było również poznanie mediów, z których respondenci najczęściej czerpią wiedzę. Wśród źródeł informacji, które ankietowani wskazali jako najważniejsze, należy wymienić w kolejności: raporty okresowe oraz bieżące spółek, serwisy internetowe, strony www spółek, raporty i komentarze analityków, gazety oraz programy telewizyjne.

 

Wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2015 from Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie