Chat with us, powered by LiveChat

Rynek nie spodziewa się podwyżki stóp procentowych w USA

Skomentuj artykuł
© Jakub Jirsák - Fotolia.com

Prawdopodobieństwo, że Fed podniesie stopy procentowe już na obecnym posiedzeniu, szacowane jest na około 25 proc. Główny ekonomista BIZ Banku Ignacy Morawski uważa jednak, że jest ono wyższe. Argumentem za podwyżkami stóp jest ryzyko pojawienia się w najbliższych kwartałach presji inflacyjnej.

 

– Wycena kontraktów terminowych i ogólnie instrumentów finansowych sugeruje, że ryzyko podwyżki stóp procentowych wynosi około 25 proc., czyli nie jest wysokie – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku.

 

W ocenie eksperta prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych już podczas obecnego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku jest jednak wyższe, niż oczekuje rynek. Niezależnie od tego, co zrobi Fed, dla inwestorów kluczowy będzie komunikat towarzyszący podjętej decyzji.

 

– Nie jest istotne, kiedy będzie pierwsza podwyżka, czy to będzie we wrześniu, czy w październiku, czy w grudniu. Dla rynku finansowego najważniejsza jest ścieżka stóp procentowych, tego, jak one będą wyglądały w przeciągu kilku lat – wyjaśnia Morawski.

 

W obecnej chwili rynek finansowy prognozuje, że stopa referencyjna Fedu do końca 2017 roku osiągnie poziom 1,5 proc. Oznacza to, że inwestorzy spodziewają się raczej dość powolnego tempa podwyżek. Kluczową zmienną dla rynków jest właśnie projekcja stóp procentowych na najbliższe dwa lata.

 

Źródło: Newseria
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie