Chat with us, powered by LiveChat

Jak oszczędzać na emeryturę jeśli późno zacząłeś?

Skomentuj artykuł
© abilitychannel - Fotolia.com

Oszczędzanie na emeryturę, która ma nadejść za „-dziesiąt” lat, jest dla wielu osób zbyt abstrakcyjnym pomysłem aby wdrożyć go w życie w młodym wieku. W rezultacie świadomość konieczności odłożenia jakiejś kwoty pojawia się, kiedy do emerytury nie zostało już dużo czasu. I o ile nigdy nie jest za późno aby zacząć oszczędzanie, o tyle jeśli zostało nam mniej niż 10 lat może być to nieco trudniejsze.

 

Oszczędzaj na emeryturęZacznij od określenia swojej sytuacji finansowej – czy jesteś gotowy na emeryturę? Może wcale nie musisz dużo oszczędzać, a może trzeba podjąć zdecydowane kroki. Jakie masz miesięczne wpływy, oszczędności, aktywa – samochód, nieruchomości. Ile wydajesz na opłaty, raty kredytów, czy masz inne długi? Dowiedz się, jaką emeryturę planuje wypłacać Ci ZUS na podstawie do tej pory uzbieranych składek. Jeśli okaże się, że nie jest najlepiej, nie panikuj – po prostu wprowadź radykalne zmiany. Przykłady znajdziesz poniżej:

 

  • Ucinaj codzienne wydatki gdziekolwiek to możliwe. Być może kupujesz dużo artykułów spożywczych, które psują się i marnują, zostawiasz włączone światło, zużywasz dużo wody, często jesz na mieście, masz za wysoki abonament. Oszczędność nawet 10 zł dziennie da Ci po 10 latach dodatkowe 36000 zł. Oczywiście przy założeniu, że pieniądze pracują chociażby na rachunku o oprocentowaniu równym inflacji. Jeśli jest wyższe, zarobisz jeszcze więcej.
  • Postaraj się o dodatkowy zarobek. Jeżeli masz możliwości i umiejętności, które mogą Ci pomóc w zarobieniu dodatkowych pieniędzy, a przy tym czujesz się na siłach rozważ dodatkową pracę w weekendy. Jeśli pracodawca płaci za nadgodziny, możesz też postarać się pracować chociaż godzinę dłużej dziennie i dodatkowy zarobek przeznaczać na poczet emerytury.
  • Zastanów się, czy nie będziesz musiał zmodyfikować swojego planu na standard życia na emeryturze. Być może będzie trzeba zrezygnować z corocznych wakacji, przenieść się do miejsca, gdzie koszty życia są niższe czy sprzedać duże mieszkanie i kupić kawalerkę.
  • Przejrzyj domowy budżet i zobacz, które wydatki są niezbędne dla Twojej rodziny, a które to miłe dodatki. Pieniądze, które wydajesz na rzeczy/usługi, których nie musisz mieć odkładaj na konto oszczędnościowe.

 

Życie bez wielu przyjemności może wydawać się trudne i nieciekawe, ale zastanów się nad kosztem alternatywnym: skromniejsze życie teraz czy brak pieniędzy na podstawowe wydatki na emeryturze.

 

Dla wielu atrakcyjnym rozwiązaniem może okazać się giełda i inwestycje w akcje spółek. Mam mało czasu, chcę dużo zarobić – wydawałoby się, że nie istnieje lepsze rozwiązanie. Do znudzenia będziemy jednak powtarzać, że takie inwestycje wiążą się ze sporym ryzykiem i zawsze jest szansa, że stracimy znaczną część bądź nawet cały włożony wkład. W przypadku kiedy stawiamy na szali wszystkie nasze pieniądze i od trafnych decyzji inwestycyjnych zależy czy będziemy mieli za co utrzymać się na emeryturze – inwestycje w akcje nie są najlepszym pomysłem, szczególnie jeśli jesteś osobą początkującą. Jeśli inwestujesz od lat, dobrze abyś zrobił przegląd swojego portfela. Być może warto uwzględnić w nim większą dywersyfikację, przeznaczyć część pieniędzy na inwestycje w bezpieczniejsze instrumenty finansowe.

 

Jeśli masz długi kredyty postaraj się je jak najszybciej spłacić – szczególnie te wysoko oprocentowane jak kredyty gotówkowe czy karty kredytowe. Ograniczają one Twoją zdolność do oszczędzania przez pobieranie wysokich odsetek.

 

Bardzo ważne jest aby nie skąpić odkładania pieniędzy na emeryturę celem pomocy dzieciom np. w pójściu na studia. W tym przypadku powinniśmy myśleć o sobie. One mają więcej możliwości, mogą wziąć chociażby preferencyjny kredyt studencki. Ty nie dostaniesz „kredytu na emeryturę”. Twoje dzieci mają całe życie przed sobą, czas działa na ich korzyść. Mogą zacząć odkładać na emeryturę w wieku 20, 30 lat – Ty nie. Najlepszy prezent jaki możesz im dać  to Twoja własna stabilizacja finansowa po zakończeniu pracy. Poza tym, są dorośli. Kiedyś muszą stanąć na nogi. 

 

Więcej:

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie