Chat with us, powered by LiveChat

Osiągnij cele emerytalne, stosując 6 podstawowych zasad

Skomentuj artykuł
© Kaesler Media - Fotolia.com

Zebranie 6-cyfrowej kwoty, którą mamy zużytkować za 10, 20 czy 40 lat wydaje się pomysłem wysoce abstrakcyjnym. Wiele osób boi się, że nie uda im się osiągnąć celu jakim jest zebranie bezpiecznego buforu kapitałowego na emeryturę. Jednak stosując się do poniższych zasad można znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu.

1. Zacznij jak najszybciej

Oszczędzaj na emeryturęCzas to pieniądz – po prostu. Im szybciej zaczniesz odkładać nawet małe kwoty, tym więcej będziesz mieć czasu na uzbieranie określonej przez Ciebie kwoty i tym więcej Twoje pieniądze zarobią, jeśli ulokujesz je nawet na zwyczajnym rachunku oszczędnościowym (a najlepiej w bardziej opłacalnych instrumentach finansowych).

2. Płać najpierw sobie

Wyznacz rozsądną i realną kwotę, jaką chcesz miesięcznie odkładać. Niech nie będzie to kwota, której nie jesteś w stanie odkładać regularnie, z miesiąca na miesiąc. Przejrzyj dokładnie swój budżet i sprawdź ile jesteś w stanie odłożyć. Kiedy dostajesz wypłatę – płać najpierw sobie. Przelej pieniądze na konto oszczędnościowe, rachunek maklerski czy cokolwiek co ma Ci pomóc w akumulacji kapitału. Za każdym razem, kiedy dostaniesz podwyżkę, podnieś kwotę jaką przeznaczasz na oszczędności.

3. Zarządzaj ryzykiem z głową

Mamy do czynienia z dwoma rodzajami ryzyka: inflacją i zmiennością. Inflacja obniża siłę nabywczą pieniądza, zmienność sprawia że możemy dużo zyskać, ale też wiele stracić. Nie można wyeliminować tych ryzyk całkowicie, jednak można je zminimalizować poprzez wybranie inwestycji pasujących do obranego przez nas horyzontu czasowego. Dla inwestycji krótkoterminowych, groźniejsze jest ryzyko zmienności, dla inwestycji długoterminowych z kolei to inflacja stanowi większy problem. Dlatego też powinny one być inaczej zarządzane. Dlatego dywersyfikujmy portfel, inwestujmy w obligacje, ale nie bójmy się akcji, których kupno na długi okres sprawia, że są mniej ryzykowne i dają wyższe stopy zwrotu niż obligacje.

4. Dywersyfikuj

O dywersyfikacji mówimy do znudzenia. Im bardziej zróżnicowany portfel tym niższe ryzyko. Ewentualne straty poniesione w jednym miejscu zostaną zniwelowane przez zyski w drugim. Portfel można „urozmaicić” na wiele sposobów – inwestycją w różnorakie instrumenty finansowe, a wewnątrz nich w instrumenty spółek z różnych branż, krajów, sektorów. Natomiast nie ma sensu przesadzać. Wystarczy 15-20 pozycji aby maksymalnie obniżyć ryzyko portfela. Potem dalsza dywersyfikacja nie przynosi już dodatkowych korzyści.

5. Dowiedz się za co płacisz i nie płać za to czego nie potrzebujesz

Banki, domy maklerskie, brokerzy, instytucje finansowe, doradcy nie pracują za darmo i rzecz jasna chcą na nas zarobić. Jeśli korzystasz z ich usług wybierz taką firmę, która pobiera najniższe opłaty, ale płać tylko za to co niezbędne. Wystrzegaj się opłat, których nie ma u konkurencji, „cudownych” ubezpieczeń i płatnej pomocy doradców. Obniżą tylko Twoje ciężko odkładane oszczędności.

6. Zastanów się dokładnie jak chcesz aby wyglądała Twoja emerytura.

Jakkolwiek odlegle i abstrakcyjnie to brzmi, usiądź i odpowiedz na kilka podstawowych pytań np. ile lat będę na emeryturze? Czy będę sam/a czy z partnerem? Czy chcę żyć skromnie czy korzystać z życia w pełni i jeździć kilka razy w roku na wakacje? To pomoże Ci oszacować ile pieniędzy musisz uzbierać, co stanie się Twoim finansowym celem. 

 

Więcej:

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie