Chat with us, powered by LiveChat

Kernel wraca do łask inwestorów poprawiając wyniki

Skomentuj artykuł
© Tomasz - Fotolia.com

Drugi kwartał z rzędu Kernel poprawia wyniki. W IV kwartale 2014 roku (II kwartał obrotowy 2014/2015 dla spółki) spółka zamknęła z zyskiem 54,8 mln USD vs 9,1 mln USD straty w IV kwartale 2013 roku. Poprawę widać również na działalności operacyjnej, a także w wolumenach sprzedaży.

 

Przychody ukraińskiej spółki spadły o ponad 10%, do 652,5 mln USD w 4q2014, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Mniejsze obroty rok do roku spółka tłumaczy spadkiem cen oleju słonecznikowego i zboża. Z kolei na pozostałych pozycjach wynikowych spółka znacznie poprawiła wyniki. Spółka wygenerowała rekordową kwartalnie wartość EBITDA na poziomie 142,4 mln USD. Na wynik EBITDA w istotnej mierze złożyła się poprawa segmentu rolniczego, gdzie Kernel zanotował 43,6 mln USD EBITDA w porównaniu do ujemnego wyniku na poziomie 42,2 mln USD rok wcześniej.

 

[mln USD]

4Q2013

4Q2014

%

Przychody

725,5

652,5

-10,1%

EBITDA

57,6

142,4

147,2%

EBIT

31,4

123,8

294,3%

Zysk netto

-9,1

54,8

-

Źródło: raport półroczny Kernel  2014/2015

 

W raporcie poinformowano, że w IV kwartale 2014 roku spółka zanotowała najwyższą od 4 lat marżę EBITDA w segmencie sprzedaży oleju luzem na poziomie 20% (16% w IV kwartale 2013 roku). W raporcie spółka zwróciła również uwagę na mniejsze koszty dystrybucji za pośrednictwem kolei w Ukrainie w IV kwartale 2014 roku o 22% rdr (59,5 mln USD), a także mniejsze koszty zarządu o 9% rdr (16,2 mln USD),  co było skutkiem osłabienia się hrywny.

 

Kernel poprawił wyniki również w wolumenach sprzedaży. Sprzedaż zboża osiągnęła nowy rekord w wysokości 1,4 mln ton w 4q2014. Z kolei wolumen sprzedaży oleju słonecznikowego luzem wzrosła o 6% rdr, a butelkowanego oleju słonecznikowego o 13% rdr. Spółka poprawiła także wydajność plonów o 16-28% rdr na co złożyło się zastosowanie nowej technologii produkcji i zarządzania. Dzięki osłabieniu hrywny oraz suchej pogody zmniejszyły się koszty produkcji z hektara.

 

Inwestorzy nie mogą narzekać na małą zmienność na akcjach Kernelu, niezależnie czy kurs akcji rośnie czy spada. Akcje Kernelu znalazły się w wielu zestawieniach publikowanych przez SII. W okresie wakacji akcje Kernelu zniżkowały o 24,4%. Z kolei w listopadzie 2014 roku Kernel był jedną z najbardziej zwyżkujących z WIG20, akcje zyskały 10%. W całym 2014 roku akcje spółki straciły na wartości 25,2%. Należy pamiętać, że na notowania ukraińskiego potentata wpływ miały między innymi konflikt na Ukrainie i sentyment do spółek z tego kraju.

 

W listopadzie ubiegłego roku, po publikacji wyników za III kwartał 2014 roku, akcje Kernela mocno ruszyły w górę, przebijając z impetem najbliższą linię trendu spadkowego. Po publikacji wyników za IV kwartał 2014 roku strona popytowa zyskała kolejny silny argument. Notowania otworzyły się luką, a do godziny 13:00 akcje zyskiwały do 10%. Kurs akcji zbliża się do kolejnej linii trendu spadkowego, która aktualnie przebiega w okolicach 34 zł. Najbliższym wsparciem dla ruchu jest poziom 30 zł, na którym cena zatrzymywała się kilkukrotnie w ostatnich trzech miesiącach.

 

Kernel analiza techniczna

Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Kernel

 

Więcej:

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie