Chat with us, powered by LiveChat

Spółki, które mogą zyskać na taniej ropie

Skomentuj artykuł
© avgust_i - Fotolia.com

Taniejąca ropa to dobra wiadomość przede wszystkim dla kierowców - cena litra benzyny oscylująca wokół 4,40 zł. to dawno niespotykany na stacjach widok. Ale taka sytuacja może też pozytywnie wpłynąć na marże operacyjne niektórych spółek.  

 

Rainbow Tours

 

Jako przedstawiciel funkcjonujących biur podróży, Rainbow Tours ma ekspozycję na ceny ropy, jako pochodna kosztów przewozów lotniczych. W transporcie powietrznym dużą rolę odgrywają koszty paliwa. Wraz ze spadkami cen ropy na światowych rynkach można odnotować duże spadki cen biletów lotniczych. Na stronach „wychwytujących” atrakcyjne oferty przelotów można znaleźć bilety w obie strony do największych miast praktycznie na wszystkich kontynentach za cenę poniżej 2 tys. zł. Z drugiej strony ciężko jak na razie odnotować spadek cen wycieczek turystycznych zorganizowanych przez biura turystyczne. W takiej sytuacji spółki z tej branży mogą notować wzrost marży operacyjnej.

 

Trzeci kwartał 2014 r. był dla Rainbow Tours rekordowym pod względem przychodów ze sprzedaży (447,4 mln zł, wzrost o 18% rdr) oraz zysku netto (27,3 mln zł, wzrost o 150%). Na wykresie notowań akcji Rainbow Tours widoczny jest trend wzrostowy od połowy 2012 r. W okresie tym kurs spółki wzrósł z 2,20 zł do 20 zł.

 

Rainbow Tours - Analiza Techniczna

Źródło: Stooq.pl

 

Pekaes

 

Pekaes jako przedstawiciel branży transportu drogowego również posiada duży udział wydatków na paliwo w całkowitych kosztach. Dodatkowo dobre dane z polskiej gospodarki powinny przekładać się na wzrost popytu na usługi logistyczne, a w tej branży w Polsce wciąż dominuje transport drogowy. Tym bardziej po możliwych obniżkach usług właśnie powodowanych spadkiem kosztów paliwa. Pekaes w ostatnim czasie zapowiadał możliwość przejęć spółek w Polsce i Czechach by zwiększyć swój udział na tych rynkach. Za trzeci kwartał 2014 r. spółka pokazała najwyższy poziom kwartalnych przychodów (191,6 mln zł) od pierwszego kwartału 2011 roku. Również kwartalny zysk netto (5,8 mln zł) był najwyższy w tym okresie.

 

Na wykresie akcji dominuje trend wzrostowy od końca roku 2012.

 

Pekaes - Analiza Techniczna

Źródło: Stooq.pl

 

Lotos, PKN Orlen

 

Spółki paliwowe notują znaczący wzrost marży rafineryjnej. Jest to efekt mocno spadających cen ropy. Lotos w czwartym kwartale zeszłego roku zanotował marżę rafineryjną na poziomie 7,32 dolarów wobec 5,48 w porównywalnym okresie 2013 roku. Spadek cen ropy spółka może też wykorzystać do tańszych zakupów złóż tego surowca (co zwiększy dostawy z własnych źródeł) i aktywów produkcyjnych. Wyższe marże przerobowe odnotowuje też w ostatnich miesiącach PKN Orlen. Akcje płockiego koncernu od sierpnia 2014 r. wzrosły z poziomu 36 zł do obecnie około 50 zł. Radzą sobie one znacznie lepiej od walorów Lotosu, które by dalej rosnąć muszą pokonać zakres luki spadkowej.

 

Orlen - Analiza Techniczna

Źródło: Stooq.pl

 

Lotos - Analiza Techniczna

Źródło: Stooq.pl

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie