Chat with us, powered by LiveChat

5 spółek na historycznym szczycie, czyli hossa na pełnych obrotach

Skomentuj artykuł
© Remains - Fotolia.com

Prezentujemy zestawienie pięciu spółek, których kurs akcji pobił historyczne rekordy notowań. Przedstawione wykresy są zdyskontowane o wypłacone dywidendy.

PKN Orlen

Kurs akcji PKN Orlen przebił poziom 100 zł. Podczas dzisiejszej sesji, to jest 13 marca 2017 roku, za jedną akcję spółki płacono nawet 101,85 zł. Taka wycena giełdowa stawia spółkę na czele polskiej giełdy pod względem kapitalizacji – ta przekroczyła 41 mld zł. Taka wycena jest efektem między innymi zmiany nastawienia inwestorów do polskiego rynku, a także rekordowych wyników finansowych publikowanych przez spółkę. Więcej miejsca Orlenowi poświęciliśmy w osobnym artykule.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Lotos

Równie dobrze prezentuje się Lotos, którego kurs akcji w końcu poradził sobie z luką spadkową z sierpnia 2014 roku. Spółka również notuje poprawę wyników finansowych, a zgodnie z opublikowaną w grudniu ubiegłego roku strategią chce podwoić wynik EBITDA w latach 2019-2022. W spółkę uwierzyli również analitycy Haitong Banku, którzy w dniu 8 marca 2017 roku wydali rekomendację „kupuj” z ceną docelową 64,80 zł.

 

Lotos - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

  

Rainbow Tours

Trend wzrostowy kontynuuje Rainbow Tours, którego kurs akcji przekroczył poziom 35 zł, a kapitalizacja giełdowa 0,5 mld zł. Spółka komunikowała między innymi o wielkości przedsprzedaży z oferty LATO 2017, która do dnia 15 stycznia 2017 roku wyniosła 72 103 rezerwacje, czyli o 40,8% więcej niż przed rokiem, co zdaniem zarządu spółki jest potwierdzeniem bardzo sprzyjającej ogólnej sytuacji. Inwestorzy nie przejęli się zbytnio raportem za IV kw., w którym spółka podała również wyniki za cały rok, a w nich wzrost przychodów przy jednoczesnym spadku zysków.

 

Rainbow Tours - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Śnieżka

Kurs akcji Śnieżki zwyżkował podczas dzisiejszej sesji do poziomu 67,95 zł, co przekłada się na 857 mln zł kapitalizacji. Ostatnie informacje ze spółki to raport wynikowy za IV kw. 2016 roku, w którym spółka pozytywnie zaskoczyła zyskami. Wynik na poziomie operacyjnym wyniósł 5,6 mln zł i był większy o 24,1% od konsensusu publikowanego przez PAP, a zysk netto 5,1 mln zł, czyli o 38,1% więcej od konsensusu. Ponadto, spółka poinformowała, że w 2017 roku spodziewa się wyższej dynamiki wzrostu sprzedaży iż w 2016 roku.

 

Śnieżka - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Ailleron

Kurs akcji notowanej od 2011 roku spółki na przełomie lutego i marca wybił się na nowe maksima, czemu towarzyszyły rekordowe (w skali tygodniowej) obroty. O zwiększeniu zaangażowania w spółce informował BZ WBK TFI – zwiększenie w liczbie głosów na WZ 4,54% do 5,1% (udział w kapitale zakładowym z 6% do 6,75%). 1 marca 2017 roku spółka opublikowała raport wynikowy za IV kw. 2016 roku, w którym podsumowała również rekordowy 2016 rok. Przychody spółki wyniosły 89 mln zł (+30,5% rdr), a zysk netto 7,6 mln zł (+16% rdr). Motorem napędowym w 2016 roku był eksport i LiveBank, którego wynik EBITDA był siedmiokrotnie wyższy w porównaniu do 2015 roku i wyniósł 2,1 mln zł. Spółka szacuje, że przychody w 2017 roku powinny przekroczyć 100 mln zł, a w ciągu 2,5 roku powinny się podwoić.

 

Ailleron - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie