Chat with us, powered by LiveChat

Kopalnia Sierra Gorda ewenementem na skalę światową

Skomentuj artykuł
© apops - Fotolia.com

Kopalnia Sierra Gorda w Chile w końcu ruszyła. Jak mówi w komunikacie bieżącym prezes KGHM-u, Herbert Wirth, jest to jeden z najszybciej zrealizowanych projektów górniczych na świecie.

 

„Od momentu pierwszych odwiertów do faktycznego rozpoczęcia produkcji minęło zaledwie dziesięć lat. To ewenement na skalę światową i dowód najwyższych kompetencji naszej kadry menedżerskiej.”

 

Uroczyste otwarcie przewidziane jest na wrzesień 2014 roku.

Moce produkcyjne

W kopalni zakończone zostały prace związane z uruchomieniem wszystkich elementów infrastruktury niezbędnych do produkcji koncentratu miedzi. Okres rozruchu ma się zakończyć z początkiem 2015 roku. Wtedy to kopalnia ma produkować około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie. Prognozowana średnioroczna produkcja po uruchomieniu drugiej fazy projektu ma wynieść około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota. Dodatkowy potencjał produkcyjny tkwi w przerobie rudy tlenkowej poddawanej procesowi ługowania. W ramach prowadzonych testów wyprodukowane już zostały w tej technologii pierwsze katody miedzi.

 

W komunikacie opublikowanym przez spółkę Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM ds. finansów, zwraca uwagę na korzyści z uruchomienia kopalni.

 

„Dzięki uruchomieniu produkcji w Sierra Gorda zdołamy obniżyć średnioważony jednostkowy koszt produkcji w całej Grupie KGHM. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo operacyjne spółki.Wpływ na to mają przychody ze sprzedaży dodatkowych produktów, które będą powstawały w Sierra Gorda, głównie złota i molibdenu, którego ceny są aktualnie o niemal jedną czwartą wyższe od początkowo zakładanych.”

Transport koncentratu miedzi

Pierwszy transport koncentratu miedzi z kopalni Sierra Gorda zostanie wysłany we wrześniu. Spółka będzie musiała korzystać z alternatywnych źródeł transportu do czasu, aż chilijski Sąd Najwyższy zatwierdzi pozwolenia środowiskowe dla portu w Antofagaście.

 

Kopalnia Sierra Gorda jest zarządzana przez KGHM International (55%), Sumitomo Metal Mining (31,5%) oraz Sumitomo Corporation (13,5%). Ze względu na posiadanie przez Sumitomo łącznie 45% udziałów, połowa wyprodukowanego w kopalni koncentratu miedzi trafi do japońskiej Grupy.

 

Źródło: kghm.pl

 

Więcej:

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie