Chat with us, powered by LiveChat

Kernel nie boi się wojny

Skomentuj artykuł
© Irochka - Fotolia.com

Ukraiński Kernel poinformował, że w okresie styczeń-marzec 2014 r. sprzedał o 100% więcej zboża niż w tym samym okresie rok wcześniej (1,31 mln ton vs. 0,65 mln ton). Z kolei sprzedaż oleju „luzem” wzrosła o 52%. Komunikat spółki donosi również o zwiększeniu obrotu przez terminale eksportowe o 66%.

 

Tak duże wzrosty biorą się z rekordowej produkcji zboża i aktywności handlowej na rynkach zagranicznych. Można wysnuć wniosek, że mimo znacznie zwiększonej produkcji spółka nie ma problemu z ulokowaniem swoich produktów na rynku.

 

Dodatkowo Kernel podkreśla, że od momentu rozpoczęcia konfliktu rosyjsko-ukraińskiego działalność operacyjna nie jest zakłócona. Jest to istotna informacja, gdyż spółka posiada swoje aktywa w południowej części Rosji, a także ściśle współpracuje z dostawcami z tego regionu.  Od końca 2012 r. Kernel w ramach joint venture (50/50) współposiada strategiczny terminal głębokowodny. Służy on, jako platforma do eksportu zbóż z regionu Morza Czarnego.

Przypomnijmy, że Kernel jest wiodącą spółką rolną na Ukrainie. Grupa zatrudnia 18 tys. osób.

Prowadzi działalność w 6 segmentach:

 

  • produkcja i sprzedaż eksportowa oleju słonecznikowego „luzem”,
  • produkcja i sprzedaż na rynku krajowym butelkowanego oleju słonecznikowego,
  • produkcja i handel eksportowy zboża,
  • terminale portowe
  • usługi elewatorów
  • rolnictwo (na ponad 400 tys ha dzierżawionej ziemi uprawia kukurydzę, nasiona słonecznika, soja, inne)

 

Kurs akcji otworzył się dziś z blisko 10%-ową luką wzrostową, po czym wzrosty stopniały do około +4-5%. Obroty są wysokie i po 3 godzinach handlu wynoszą 6 mln zł. 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie