W trakcie wykładu BETA ETF na WallStreet 30 ze sceny padły zapowiedzi, które ucieszyły inwestorów. Inwestowanie w dwa istniejące popularne produkty BETA ETF będzie tańsze, a oferta ETF-ów zostanie rozszerzona.
BETA ETF to już stały bywalec konferencji WallStreet – największego spotkania polskich inwestorów indywidualnych z przedstawicielami spółek i instytucji polskiego rynku kapitałowego. Na WallStreet 30 jednym z reprezentantów BETA ETF był Mateusz Mucha, na co dzień zarządzający funduszami.
Drugiego dnia konferencji, w sobotę 30 maja o 10:00, Mateusz Mucha wygłosił wykład „Jeszcze więcej ETF-ów. Rynek to wytrzyma?”. W trakcie wystąpienia ze sceny padły zapowiedzi, które wyraźnie ucieszyły uczestników konferencji.
Już od 1 lipca 2026 r. BETA ETF obniży opłaty za zarządzanie w dwóch bardzo popularnych ETF-ach. Mowa o:
BETA ETF mWIG40TR – obniżka opłaty za zarządzanie z 0,8% do 0,7%
BETA ETF WIG20TR – obniżka opłaty za zarządzanie z 0,40% do 0,35%
🟢Zobacz też: Koszty związane z inwestowaniem w ETF-y
Oba fundusze należą do najstarszych i największych w ofercie BETA ETF. Większy jest ETF na mWIG40TR, który do końca kwietnia 2026 r. zgromadził 674 mln zł. W przypadku ETF-u na WIG20TR wartość aktywów sięgnęła 299 mln zł, a więc tylko nieco mniej niż zgromadzono w ETF-ie na sWIG80TR (307 mln zł).
W kwietniu odnotowaliśmy wysoką aktywność, która przełożyła się na napływy na poziomie 127 mln zł.
— BETA ETF (@EtfBeta) May 6, 2026
Bardzo dobry miesiąc dla polskich akcji, które zebrały prawie 100 mln.
Dziękujemy za Wasze zaufanie, dzięki niemu mamy już 2,35 mld aktywów pod zarządzaniem. pic.twitter.com/xcZcbQIvuu
ETF-ów przybędzie
Ze sceny WallStreet30 Mateusz Mucha potwierdził również, że BETA ETF wciąż pracuje nad nowymi ETF-ami. Inwestorzy mogą już czekać na dwie nowe propozycje:
BETA ETF All-World – dający ekspozycję na akcje z całego świata
BETA ETF WIG140 – dający ekspozycję na akcje z WIG20, mWIG40 i sWIG80 w ramach jednego produktu
Oba ETF-y, podobnie jak inne zagraniczne produkty BETA ETF, będą posiadały zabezpieczenie walutowe do PLN. Przewidywany debiut obu nowych ETF-ów to czwarty kwartał 2026 r.
W tym kontekście warto przypomnieć, że kolejne ETF-y zapowiedziało także TFI PZU, a nad wejściem w ten rodzaj produktów pracują także inne podmioty (m.in. Skarbiec TFI). Wiele wskazuje więc na to, że 2026 r. będzie najlepszym pod względem liczby nowych ETF-ów. Koresponduje to z poziomem zainteresowania tego rodzaju aktywami, co dobitnie pokazał ostatni raportu Analiz.pl.
🟢 Zobacz też: Przełomowy raport. Polacy mają w ETF-ach ponad 15 mld zł
Pojawianie się kolejnych ETF-ów będzie łatwiejsze również dzięki planowanej zmianie prawa – w Ministerstwie Finansów trwają prace nad projektem ustawy, która umożliwi w Polsce funkcjonowania ETF-ów w formule UCITS (Undertakings for Collective Investments in Transferable Securities, Przedsiębiorstwo zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe), zgodnej z unijnymi regulacjami. Będzie to duży skok względem obecnych regulacji, które umożliwiają prowadzenie ETF-ów wyłącznie na zasadzie Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych.
SII monitoruje prace nad projektem ustawy i wzięło udział w konsultacjach publicznych. Więcej na ten temat w artykule: Rewolucja w polskich ETF-ach nadchodzi. SII wzięło udział w konsultacjach projektu ustawy.
Planujemy kontynuację tematu