Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu LW Bogdanka. Zasoby węgla objęte koncesjami to ok. 390 mln ton

Skomentuj artykuł

Głównym tematem czatu inwestorskiego LW Bogdanka były wyniki spółki za 2025 rok. Rozmawiano na ich temat w kontekście niskich rynkowych cen węgla i wojny na Bliskim Wschodzie. Poruszono także kwestie związane z rynkiem energetycznym w Polsce, inwestycjami i sprzedażą węglą za granicą. Na pytania uczestników wydarzenia odpowiadał Zbigniew Stopa, prezes zarządu LW Bogdanka.


- Mimo niższych w 2025 roku o 800 tys. złotych skonsolidowanych przychodów rok do roku, strata spółki jest widocznie niższa i wyniosła 159 tys. złotych względem prawie 1,5 miliona rok wcześniej. Z czego wynika ta zależność? Co zmieniło się w spółce biorąc pod uwagę spadające ceny węgla - pytał jeden z inwestorów podczas czatu inwestorskiego.

 

- Straty, o których Pan pisze zarówno w 2024 jak i 2025 roku związane są z wartością dokonanych odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych, których ze względu na przepisy prawa musieliśmy dokonać. W 2024 r. odpis wynosił 2,4 mld a w roku 2025 0,5 mld - odpowiedział Zbigniew Stopa.

 

Na pytanie, czy tego typu odpisy będą miały miejsce w latach 2026-2027, prezes Bogdanki dodał: Wszystko będzie zależało od sytuacji rynkowej w szczególności cen węgla i popytu na rynku.

 

W kontekście wyników spółki za 2025 rok, pytano także o przychody finansowe, które wzrosły z poziomu 46,2 mln zł do 50,3 mln zł.

 

- Mieliśmy wyższy średnioroczny poziom gotówki co pozwalało inwestować w bezpieczne długoterminowe lokaty - wyjaśnił.

 

Pytano także, z czego wynika spadek kosztów sprzedaży w 2025 roku w ujęciu rocznym.

 

- Jest to głównie związane z optymalizacją wydatków na promocję i marketing - odpowiedziano.

Ceny węgla

Duży wpływ na wyniki Bogdanki za 2025 rok miały rynkowe ceny węgla, czemu poświęcono dużo uwagi podczas czatu.

 

Na pytanie jakich zmian cen węgla zarząd spodziewa się w dalszej części tego roku odpowiedziano: W dalszej części roku ceny prawdopodobnie utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

 

- Wasza sytuacja finansowa jest lepsza w stosunku do dotowanych śląskich kopalń. Jak zarząd Bogdanki radzi sobie z niskimi cenami węgla - pytał jeden z inwestorów.

 

- Mimo dobrej kondycji finansowej i restrykcyjnej kontroli kosztów sytuacja rynkowa ma wpływ również na nas. Węgiel oferowany przez dotowane podmioty jest sprzedawany po cenach niższych nawet od naszych kosztów mimo, że mamy je najniższe w branży - mówił Zbigniew Stopa.

 

Odpowiadając na kolejne pytanie dodał, że Bogdanka ma ok. dwukrotnie niższe koszty produkcji w stosunku do dotowanych śląskich kopalń.

 

Na pytanie o ewentualne zabezpieczenie spółki przed spadkami cen węgla w kontekście kontraktów długoterminowych odpowiedziano: Długoterminowe kontrakty zabezpieczają nas wolumenowo, a cena corocznie ustalana jest w oparciu o dane rynkowe (formuły cenowe).

 

Oprócz sprzedaży spółce Enea Wytwarzanie, Bogdanka dostarcza węgiel za granicę - do Ukrainy i Słowacji.

 

Na temat możliwości konkurowania z węglem z Ukrainy prezes Stopa mówił: Główne kopalnie Ukrainy znajdują się w strefie objętej wojną, a nasza odległość od najbliższych elektrowni w tym kraju to ok. 200-300km co pozwala nam wykorzystać rentę geograficzną.

Wojna na Bliskim Wschodzie

W kwestii czynników wpływających na spółkę pytano również o wojnę na Bliskim Wschodzie. 

 

- Wojna na bliskim wschodzie nie wpłynęła na sytuację bogdanki. Można obserwować pewne ożywienie i zmianę sentymentu do paliw kopalnych, szczególnie rodzimego pochodzenia, ale na chwilę obecną nie przekłada się to na popyt i cenę naszego surowca - mówił prezes spółki.

Rynek

W temacie otoczenia rynkowego pytano o przyszłość węglowych bloków energetycznych, w kontekście dostaw surowca przez Bogdankę.

 

- Według naszej wiedzy bloki węglowe będą funkcjonować przez wiele lat. Obecnie obowiązujące dokumenty strategiczne Państwa, przewidują istnienie bloków węglowych poza rok 2040. Biorąc pod uwagę, że mamy najniższe koszty w branży to my powinniśmy być ostatnią funkcjonującą kopalnią - mówił Zbigniew Stopa.

 

Z kolei w kwestii wpływu OZE na sektor energetyczny w Polsce, a w konsekwencji również na Bogdankę prezes odpowiedział: Im więcej energii odnawialnej w systemie tym mniejszy popyt na węgiel. Energia oparta na węglu jest natomiast niezbędna do stabilizowania systemu czego przykładem był pierwszy kwartał bieżącego roku.

 

Pytano także, jakie zdaniem zarządu Bogdanki należałoby wprowadzić regulacje promujące efektywność w górnictwie w Polsce.

 

- Dobrą regulacją byłoby zaadaptowanie merit order z rynku energii tj. pierwszy na rynek wchodzi najtańszy producent węgla - wyjaśnił prezes.

Złoża węgla

Odnośnie szacunków złóż węgla eksploatowanych przez Bogdankę mówiono o szacowanych ich zasobach w kontekście bezpieczeństwa biznesowego spółki.

 

- Szacowane obecnie zasoby operatywne objęte posiadanymi koncesjami wynoszą ok. 390 mln ton, co przy założeniu produkcji na obecnym poziomie (8 mln ton) matematycznie starczy na prawie 50 lat. Obecnie posiadamy 4 koncesje, z których najdłużej obowiązująca sięga roku 2065 - podał przedstawiciel zarządu Bogdanki.

Inwestycje

Na pytanie o plany inwestycyjne spółki na 2026 rok prezes Stopa odpowiedział: Jak co roku podstawową pozycją w inwestycjach są wyrobiska ścianowe i kapitalne (ok. 60%), które zabezpieczają wydobycie kopalni na przyszłe lata. 

 

Natomiast w kwestii ubiegłorocznych inwestycji zauważono wykonanie Capex’u na poziomie 89,3 procent.

 

- Nie możemy powiedzieć, że inwestycji nie udało się zrealizować. Niewykonanie planu dotyczy głównie pozycji związanych z zakupem i utrzymaniem parku maszynowego i wynika głównie z opóźnień w postępowaniach przetargowych. Większość z nich była i jest kontynuowana w 2026 roku - mówił Zbigniew Stopa.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie