Chat with us, powered by LiveChat

5 spółek do obserwacji w lutym. Apator i inne pod lupą analityka [Analiza]

Skomentuj artykuł
© Natee Meepian - stock.adobe.com

Luty to okres, w którym spółki notowane na GPW rozpoczynają publikację danych finansowych dotyczących szacunków lub wręcz wyników rocznych. Z kolei spółki z rynku NewConnect w zdecydowanej większości będą publikować wyniki za czwarty kwartał w ciągu 45 dni po jego zakończeniu, czyli efektywnie do 16 lutego, który w tym roku wypada w piątek. W dzisiejszej analizie postanowiłem się jednak skupić przede wszystkim na spółkach z parkietu głównego, choć w dużej mierze takich, które mają przesunięty rok obrachunkowy i w lutym bieżącego roku zaraportują swoje wyniki.

 

🟢Zobacz także:  PKP Cargo - „Stoi na stacji lokomotywa”. Czy przywiezie akcjonariuszom nadwyżkę gotówki? [Analiza]

 

🟢Weź udział:  Webinar AT: Ponad 50 wykresów spółek, indeksów i nie tylko pod lupą Janusza Grabowskiego + Q&A (05.02.2026)

Apator

Apator, jeden z wiodących producentów liczników energii elektrycznej, wodomierzy i gazomierzy dla Europy Środkowej i Wschodniej, który rozpoczął swoją przygodę z warszawską giełdą w zamierzchłych czasach 1997 roku. To także spółka dywidendowa, która od 2000 roku dzieli się z akcjonariuszami swoimi zyskami i wchodzi w skład indeksu sWIG80.

 

Analizując wyniki grupy, trzeba pamiętać o dość wysokiej bazie z 2024 roku. Wtedy to sprzedaż, chyba trochę zaskakująco także dla zarządu, wzrosła o solidne 8 proc., a zysk operacyjny nawet się podwoił. Pierwsza połowa 2025 roku była w porównaniu r/r słabsza, ale w trzecim kwartale wyniki uległy poprawie. Co prawda dynamika sprzedaży na poziomie 1 proc. nie była specjalnie imponująca, ale już na poszczególnych poziomach wynikowych wyglądało to lepiej. Dla przykładu zysk EBITDA wyniósł 42,4 mln zł i r/r poprawił się o 4,2 mln zł i 11,1 proc. Na poziomie wyniku netto mamy jeszcze lepsze dynamiki. Zysk netto w trzecim kwartale wyniósł 23,1 mln zł w porównaniu do 17,5 mln zł rok wcześniej. To zaś przełożyło się na wysoką dynamikę na poziomie ponad 31 proc.

 

Transformacja energetyczna oraz miliardy idące na ten cel (choćby z KPO, ale nie tylko) niewątpliwie wspierają biznes Apatora zarówno bezpośrednio (konkretne kontrakty) jak i pośrednio poprzez lepszą koniunkturę w branży AKPiA (Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Automatyka). Proszę pamiętać, że Apator w segmencie energii elektrycznej to nie tylko wymiana liczników energii elektrycznej na tzw. liczniki smart, ale choćby infrastruktura sieciowa, czy również magazyny energii. W segmencie gazu są bardzo duże problemy z popytem, ale spółce udaje się konsekwentnie ten segment restrukturyzować i walczyć o pozytywny wynik. Woda i ciepło to trochę taki „przyczajony tygrys, ukryty smok”, który według zarządu spółki ma największy potencjał. Być może w końcu zaczyna się on realizować, ponieważ sprzedaż narastająco po 3 kwartałach była w tym segmencie historycznie rekordowa i wyniosła ponad 297 mln zł. To jednocześnie segment, który posiada najwyższą rentowność na poziomie pierwszej marży w okolicach 30 proc.

 

Jeśli chodzi o spodziewane wyniki czwartego kwartału 2025 roku to należy być optymistą. Częściowo są one znane, ponieważ spółka rozpozna dodatkowe 12 mln zł netto pochodzące ze sprzedaży deweloperowi nieruchomości położonych w Toruniu. To oczywiście wydarzenie jednorazowe, ale pozyskana gotówka (17,6 mln zł) realnie wzmocni pozycję finansową spółki. Dodatkowo patrząc na osiągnięte wyniki w czwartym kwartale 2024 roku wydaje się, że w czwartym kwartale 2025 roku powinny być one poprawione, nawet wyłączywszy zyski ze sprzedaży nieruchomości.

 

Spółka zaraportuje wyniki za czwarty kwartał 2025 roku 27 lutego. W ostatnim czasie mieliśmy też transakcje insiderskie związane z nabyciem akcji spółki. Wartość tych transakcji nie idą w miliony złotych, ale zawsze to lepiej, jeśli członkowie rady nadzorczej kupują, a nie sprzedają akcje.

 

Patrząc na ryzyka zwróciłbym uwagę na kursy walutowe, które mogą nie wspierać rentowności segmentów, gdzie sprzedaż zagraniczna jest istotna (gaz oraz woda i ciepło). Dodatkowo pod koniec września zeszłego roku UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowego w związku z podejrzeniem zawarcia porozumienia polegającego na dokonaniu podziału rynku w odniesieniu do gazomierzy miechowych. W chwili obecnej trudno oszacować ryzyko

finansowe, ale niewątpliwie jest to zagadnienie, o którym nie należy zapominać. Dodatkowo sprawdzałbym także

w najbliższym czasie informacje na temat podpisanych istotnych umów. Ostatnie takie raporty są z sierpnia i września 2025 roku, więc kilka miesięcy już minęło. Umowa z Energa Operator na 127 mln zł i dostawy liczników zdalnego odczytu w przeciągu 3 lat czy też umowa z Enea Operator (158 mln zł w okresie grudzień 2025 – grudzień 2027) cieszą, ale oczywiście chciałoby się więcej.

 

APATOR [tys. zł] 23 Q3 23 Q4 24 Q1 24 Q2 24 Q3 24 Q4 25 Q1 25 Q2 25 Q3
Przychody ze sprzedaży 288 693 284 410 296 377 338 053 292 645 300 724 283 715 286 387 295 832
Wynn brutto na sprzed. 65 367 58 488 70 813 93 372 76 929 73 620 75 583 81 510 78 546
Wynik EBITDA 31 382 6 166 31 914 44 672 38 206 27 654 34 970 40 160 42 429
Wynik operacyjny 16 814 -7 737 18 621 30 334 24 137 12 042 17 926 23 305 24 859
Wynik netto 8 395 -12 795 12 019 26 501 17 537 17 157 12 185 18 048 23 110
Wynik netto akc. JD 8 456 -12 742 11 970 26 358 17 407 17 325 12 029 17 752 23 270
 
Marża brutto na sprzed. 22,6% 20,6% 23,9% 27,6% 26,3% 24,5% 26,6% 28,5% 26,6%
Marża EBITDA 10,9% 2,2% 10,8% 13,2% 13,1% 9,2% 12,3% 14,0% 14,3%
Marża operacyjna 5,8% -2,7% 6,3% 9,0% 8,2% 4,0% 6,3% 8,1% 8,4%
Marża netto 2,9% -4,5% 4,1% 7,8% 6,0% 5,7% 4,3% 6,3% 7,8%
Marża netto akc. JD 2,9% -4,5% 4,0% 7,8% 5,9% 5,8% 4,2% 6,2% 7,9%

Źródło: opracowanie własne na podstawie raportów Emitenta.

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie raportów Emitenta.

 

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Przemysław Staniszewski Przemysław Staniszewski

Inwestor indywidualny na warszawskiej GPW (od 1992 r.). Regularnie publikuje analizy fundamentalne spółek na portalu Stockwatch, Portalu Analiz, czy Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, jak i artykuły edukacyjne i dotyczące istotnych spraw z rynku kapitałowego.

Absolwent I rocznika specjalności – inwestycje kapitałowe i strategie finansowe przedsiębiorstw na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Ukończone i zdane certyfikaty ACCA oraz CIA. 20 letnie doświadczenie zawodowe w pracy w finansach zarówno wewnątrz (audyt wewnętrzny, kontrolling, zarządzanie finansami) jak i na zewnątrz spółek (audyt zewnętrzny – Big 4) w tym giełdowych.

Wyznawca analizy fundamentalnej (co nie znaczy, że cyferek i sprawozdań finansowych) w połączeniu z psychologią oraz siłą relatywną. Zwolennik otwartej komunikacji spółek z inwestorami, corporate governance oraz e-voting. Wyznaje zasadę „białe jest białe, a czarne jest czarne” niezależnie jakich spółek i zarządów to dotyczy.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie