Wprowadzenie Osobistych Kont Inwestycyjnych będzie priorytetem dla Ministerstwa Finansów, ale projekt przejdzie jeszcze przez fazę konsultacji – zapowiedział minister Andrzej Domański. SII weźmie w tych konsultacjach udział.
Przeszło tydzień po zaprezentowaniu idei wprowadzenia na polski rynek Osobistych Kont Inwestycyjnych, minister finansów i gospodarki Andrzej Domański przedstawił kilka szczegółów dotyczących proponowanych rozwiązań. Okazją do tego był wywiad ministra dla „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” .
Całość rozmowy Andrzeja Domańskiego z Cezarym Szymankiem i Przemysławem Tychmanowiczem dostępna jest na kanale YouTube @ParkietTV. Poniżej przytoczymy kilka najistotniejszych kwestii, o których mówił minister finansów i gospodarki.
Minister Andrzej Domański dla „Parkietu” i „Rzeczpospolitej” (13.08.2025 r.)
• W Ministerstwie Finansów przyglądaliśmy się różnym wariantom – częściowego obniżenia tzw. podatku Belki, wprowadzenia pewnych ograniczeń czasowych dla inwestycji zwolnionych z podatku Belki. Uznaliśmy, że warto skorzystać z rozwiązania, które bardzo sprawdziło się w Szwecji.
• Rozwiązanie, dzięki któremu szwedzki rynek kapitałowy należy do w tej chwili do najmocniejszych w Europie. Z rozwiązania, z którego skorzystało 40% dorosłych Szwedów. To pokazuje, że to rozwiązanie korzystne dla inwestujących.
• Naszym celem było z jednej strony danie możliwości na częściowe ograniczenie podatku od zysków kapitałowym, ale z drugiej strony wzmocnienie rynku kapitałowego, a przez to napędzenie polskiej gospodarki.
• Kiedy poznamy projekt ustawy o OKI?
Myślę, że to kwestia najbliższych tygodni, kiedy będziemy mieć już wpis do wykazu prac rządu, a w kolejnych tygodniach będziemy prowadzić konsultacje. Chcemy, żeby to był projekt przedyskutowany i bardzo dobrze skonsultowany z tzw. interesariuszami, projekt dobrze dopracowany.
| 🟢 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych deklaruje gotowość do wzięcia udziału w zapowiedzianych konsultacjach na temat OKI. |
• Kiedy pierwsze OKI mogą pojawić się na rynku?
Myślę, że to połowa przyszłego roku.
• Czy limity mogą się zmienić?
Jeżeli chodzi o kwotę zwolnioną z jakiegokolwiek podatku, czyli 100 000 zł, to uważam, że to kwota dobrze dobrana. Kwota podzielona na dwie części: 25 000 zł dla lokat i do 100 000 zł dla inwestycji na rynku kapitałowym, chociażby na rynku akcji, w fundusze inwestycyjne i ETF-y, nad którymi w MF również w tej chwili pracujemy. Myślę, ze ten limit zostanie.
• Czy stawka podatku powyżej 100 000 zł może się zmienić?
Chcemy, aby ta stawka była stabilna i bardzo transparentna. W Szwecji ten podatek jest odnoszony do rentowności szwedzkich obligacji skarbowych. Chcemy, aby w Polsce było podobnie, abyśmy co roku mówili inwestorom, ile w przyszłym roku ten podatek będzie wynosił, ale będzie to poniżej 1%.
• Gdy na rynku będzie bessa, a stopy procentowe NBP wzrosną, to stawka mogłaby wzrosnąć do np. 2%?
Myślę, że scenariusza 2% nie będzie. Nasze symulacje pokazują, że w latach poprzednich ten podatek kształtowałby się nawet na nieznacznie niższym poziomie. Jesteśmy oczywiście bardzo otwarci na glosy płynące z rynku.
Dla mnie jest bardzo istotne, aby to było rozwiązanie korzystne z punktu widzenia inwestorów.
OKI to rozwiązanie dobrowolne. Niech każdy sobie dobrze policzy, jakich stóp zwrotu oczekuje. Jest łatwe do policzenia, że już osiągając stopę zwrotu zbliżoną do lokat, powyżej granicy 100 000 zł, OKI jest bardziej opłacalne od podatku Belki.
• Czy w ramach OKI nie będzie można inwestować w akcje zagranicznych spółek i ETF-y notowane na zagranicznych giełdach?
My oczywiście musimy przestrzegać prawa. Wiemy, że polscy inwestorzy mają zdecydowaną skłonność, aby lokować swój kapitał na rynku w Warszawie. Jeżeli tego będzie płynęło więcej, to również na giełdę w Warszawie będzie ten kapitał płynął szerszym strumieniem. Myślę, że to bardzo dobre.
Jeżeli chodzi o ograniczenie dla rynków spoza UE, to trwają w tej chwili dyskusje w Europie. Nie jest to żadną tajemnicą. Dotyczą one tego, że jeżeli pojawiają się rozwiązania wspierane podatkowo, to powinny one być tak skonstruowane, aby wspierały europejską gospodarkę. O tym przecież wielokrotnie mówił Draghi, także w swoim słynnym raporcie.
• Inwestycje w ramach OKI tylko na rynku polskim?
W tej chwili jesteśmy jeszcze przed etapem konsultacji. Musimy odpowiednio zważyć korzyści dla inwestorów i dla gospodarki. Będziemy rozmawiać o wszystkich wariantach.
• Czy jedna osoba będzie mogła mieć więcej niż jedno OKI?
Tak, jest taka możliwość również o niej będziemy dyskutować w konsultacjach. W mojej ocenie kilka OKI z punktu widzenia klienta może być bardziej korzystne. Banki oferują lokaty, niektóre biura maklerskie mają możliwość oferowania konkretnych obligacji korporacyjnych. Chcemy, aby klient miał wybór przy konstrukcji swojego portfela.
Limit OKI na pewno będzie się sumował do 100 000 zł.
• Czy będzie możliwe przeniesienie aktywów na OKI?
Nie, trzeba wpłacić środki na OKI.
• W ramach konsultacji MF otwiera drzwi dla rynku?
Tak, jak ze wszystkimi naszymi propozycjiami. Chcemy, aby one były z rynkiem bardzo dobrze przedyskutowane. Wiemy, że nie zadowolimy wszystkich.
Chcemy stworzyć rozwiązanie, dzięki któremu osoby, które zaczynają inwestowanie, będą mogły to zrobić w sposób bardzo efektywny podatkowo. Z drugiej strony chcemy, aby to rozwiązanie również było korzystne dla osób, które już mają nawet większe oszczędności, aby środki były lokowane na rynku kapitałowym i wspierały polską gospodarkę.
• Jak wysoko OKI jest na liście priorytetów rządu?
Będzie to priorytetowy projekt dla Ministerstwa Finansów.
Więcej na temat Osobistych Kontach Inwestycyjnych przeczytasz w naszych artykułach:
- Podatek Belki jednak bez zmian. Nowością jest Osobiste Konto Inwestycyjne
- OKI może być OK, ale diabeł tkwi w szczegółach [Opinia SII]
Tematowi temu w części poświęcony był także ostatni odcinek naszego podcastu Echa Rynku:
Historię propozycji zmian w podatku Belki śledzimy pod tagiem podatek giełdowy
