Medialna burza dotycząca „luki w PPK” doczekała się komentarza ze strony instytucji na co dzień zajmującej się Pracowniczymi Planami Kapitałowymi. Nie zmienia to faktu, że dyskusja o tym co zrobić z PPK wciąż przed nami.
W ostatnich dniach w sieci zaroiło się od artykułów opisujących zjawisko wypłat z Pracowniczych Planów Kapitałowych, i to nie tylko w mediach o profilu finansowym. Oto kilka przykładowych tytułów:
- „Polacy znaleźli lukę w PPK i sporo na tym zarabiają. Rekordowe wypłaty” (Gazeta Wyborcza)
- „Polacy przechytrzyli system i wypłacają duże pieniądze z PPK. Resort finansów mówi o zmianach” (Fakt)
- Szykuje się rewolucja w Pracowniczych Planach Kapitałowych. Rząd chce zlikwidować lukę w systemie (Dziennik)
- Wypłaty środków z PPK nie będą już tak łatwe? Resort zapowiada zmiany (Wprost)
- Rewolucja w PPK! Zlikwidują lukę, dzięki której zarabiali Polacy? (RMF FM)
Zawarta w nich teza była prosta – Polacy korzystają z możliwości wypłaty środków z programu na długo przed osiągnięciem wieku emerytalnego, co stoi w sprzeczności z ideą programu, mającego zapewniać środki na jesień życia. Logiczną konsekwencją było pojawienie się pogłosek dotyczących ograniczenia lub likwidacji tej możliwości.
Dla porządku przypomnijmy, że środki zebrane w Pracowniczych Planach Kapitałowych stanowią prywatną własność uczestników programu. Zwrot pieniędzy przed ukończeniem 60. roku życia jest możliwy w każdej chwili, choć obwarowany kilkoma negatywnymi warunkami:
- Konieczność zapłaty podatku od zysków kapitałowych (19%)
- Zwrot do ZUS-u 30% środków pochodzących z wpłat pracodawcy (to rekompensata za to, że wcześniej nie były objęte składkami na ubezpieczenia społeczne)
- Zwrot całości dopłat od państwa (dopłatę powitalną i dopłaty roczne)
💡 Poradnik SII
Pracownicze Plany Kapitałowe: wszystko, co warto wiedzieć. Wady i zalety PPK
„To mechanizm budujący zaufanie do programu”
Pierwszą publiczną instytucją, która stanowczo odcięła się od pogłosek krążących na temat PPK jest PFR Portal PPK, instytucja prowadząca serwis www.mojeppk.pl. Publikujemy w całości oświadczenie wydane 23 lipca:
Oświadczenie PFR Portal PPKW odniesieniu do wybranych publikacji ukazujących się w ostatnim czasie, wyjaśniamy, że wszelkie narracje sugerujące, że w programie PPK istnieje luka, która umożliwia uczestnikom wypłatę pieniędzy przed ukończeniem 60. roku życia, nie są prawdziwe.
Celem Pracowniczych Planów Kapitałowych jest długoterminowe oszczędzanie na przyszłość. W programie od samego jego początku założono, że decyzja Polaków o oszczędzaniu w ramach PPK jest dobrowolna i że uczestnik może w dowolnym momencie podjąć decyzję o wypłacie środków.
Jest to rozwiązanie świadome, uzgodnione z rynkiem kapitałowym i przedstawicielami pracowników oraz pracodawców już na etapie konsultacji społecznych przed przyjęciem ustawy i zgodną z jej założeniami. To mechanizm budujący zaufanie do programu i odróżniający go od dotychczas funkcjonujących na rynku produktów oszczędnościowych na cele emerytalne. Podkreśla jego elastyczność i jednoznacznie wskazuje, że zgromadzone środki stanowią prywatną własność uczestnika.
Obecnie w programie PPK uczestniczy prawie 4 mln osób, którzy na blisko 4,8 mln rachunków zgromadzili niemal 40 miliardów złotych oszczędności (39,61 mld zł). Dynamicznie rośnie również liczba uczestników programu – średnio od 10 do 15 tysięcy nowych osób tygodniowo, co potwierdza rosnące zaufanie do programu, który dzięki dopłatom pracodawcy i państwa jest jedną z najkorzystniejszych form oszczędzania na okres po zakończeniu aktywności zawodowej. |
Warto też dodać, że już w ubiegłą sobotę w serwisie mojeppk.pl pojawił się artykuł zatytułowany „Widzisz lukę w PPK? To załóż okulary i spójrz jeszcze raz”, utrzymany w tonie podobnym do oświadczenia.
– Najwięcej zwrotów było w grudniu, przed świętami, w latach 2020 i 2021. Były to początki PPK, a wypłaty były ewidentnymi formami testowania możliwości programu. Obecnie nie obserwujemy trendów zwiększonej liczby zwrotów przed wakacjami lub świętami. Te wszystkie wypłaty stanowiły 7-9% względem wszystkich zwrotów w danym roku. Wiele osób powiedziało „sprawdzam!” i… zostało. Blisko 80% uczestników, którzy dokonali zwrotu, wg stanu na dzisiaj, są nadal aktywnymi uczestnikami – czytamy w artykule autorstwa Marty Zielińskiej.
Krytycznego głosu na temat ostatnich doniesień dotyczących wypłat z PPK nie zabrało Ministerstwo Finansów. Komentarz resortu finansów pojawia się w jednym z przytoczonych wcześniej artykułów.
– Kwestia wzrastającej liczby zwrotów będzie mogła zostać poruszona w najbliższym przeglądzie ustawy o PPK, który musi zostać dokonany przez Radę Ministrów do 31 grudnia 2026 r. – stwierdziło MF w odpowiedzi na pytania „Faktu”.
Istotnie, w ustawie o PPK zapisano obowiązek dokonywania przeglądów. Poprzedni przeprowadzony został w 2022 r., wobec czego kolejny odbyć musi się w przyszłym roku. Propozycji z pewnością nie zabraknie, tym bardziej, że sam minister finansów Andrzej Domański – który po rekonstrukcji rządu obejmie także władzę nad polityką gospodarczą – wypowiadał się na ten temat.
10 lutego 2025 r. minister Domański towarzyszył premierowi Tuskowi w czasie wystąpienia w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wydarzenie to szczegółowo opisaliśmy w artykule: Tusk, Domański i „rok przełomu” na GPW. Analiza obietnic dla inwestorów indywidualnych.
– Chcemy, aby mechanizm autozapisu PPK był lepiej wykorzystywany, by więcej osób mogło uczestniczyć w tym programie – powiedział wówczas Andrzej Domański.
Zmiana autozapisu – w tym skrócenie jego częstotliwości z obecnej (co 4 lata, ostatni w 2023 r., kolejny w 2027 r.) – wymagać będzie zmiany ustawy o PPK, co może być okazją do wprowadzenia innych modyfikacji.
W tym kontekście warto przypomnieć, że w poprzednich latach kontrowersje budziła m.in. sztywna polityka inwestycyjna, zobowiązująca zarządzających PPK do przestrzegania limitów inwestycyjnych. Limity inwestycyjne obowiązujące zarządzających PPK wyglądają następująco:
- Nie mniej niż 40% aktywów w akcje spółek z WIG20
- Nie więcej niż 20% aktywów w akcje spółek z mWIG40
- Nie więcej niż 10% aktywów w akcje pozostałych spółek notowanych na GPW
- Nie mniej niż 20% aktywów w akcje notowane na rynku należącym do OECD innym niż Polska
- Nie więcej niż 30% aktywów w aktywa denominowane w walutach obcych
Wprawdzie w związku z hossą na GPW krytyka limitów PPK nieco zelżała, to nie jest wykluczone, że i ten temat powróci w ramach dyskusji o modyfikacji ustawy o PPK.
🟢 Komplet informacji na temat PPK znajdziesz w poradniku SII: Pracownicze Plany Kapitałowe: wszystko, co warto wiedzieć. Wady i zalety PPK
🟢 Na temat PPK trwa dyskusja na Forum SII: Czy warto zapisać się do PPK?