Wyniki za pierwszy kwartał 2025 roku były głównym tematem czatu inwestorskiego Bogdanki. Dyskutowano także na temat strategii, inwestycji, dywidendy i perspektyw spółki, a na pytania uczestników wydarzenia odpowiadał Zbigniew Stopa, prezes zarządu LW Bogdanka. Wydarzenie zorganizowano wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych.
Jak przypomniał jeden z inwestorów, Bogdanka odnotowała 283,53 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w pierwszym kwartale 2025 roku. W analogicznym okresie roku poprzedniego osiągnięto 42,41 mln zł zysku rok wcześniej. Wobec tego pytano, z czego wynika tak wysoki wzrost zysku.
- Różnica rok do roku wynika przede wszystkim z wyższego wolumenu sprzedaży oraz wypłaty od ubezpieczyciela odszkodowania w wysokości 145 mln zł - mówił Zbigniew Stopa podczas czatu inwestorskiego.
Kontynuując temat odszkodowania, pytano o szczegóły tej wypłaty.
- Odszkodowanie dotyczy likwidacji szkody w majątku podziemnym wynikającej ze zdarzenia, które miało miejsce w pierwszym kwartale 2023 roku na jednej ze ścian wydobywczych - wylew wód podziemnych - wyjaśnił prezes.
Produkcja węgla
Odpowiadając na jedno z pytań podano, że spółka ma obecnie 3 aktywne ściany wydobywcze. Pytano także, jak udało się zwiększyć produkcję węgla handlowego Bogdanki o 41,4 proc. rok do roku.
- Zwiększenie produkcji wynika z harmonogramu biegu ścian oraz bardzo dobrego uzysku - prawie 70 - odpowiedział przedstawiciel spółki.
Na pytanie, czy Bogdanka stara się o koncesje dotyczące nowych złóż odpowiedziano: Obecnie nie ubiegamy się o nowe koncesje na wydobycie, gdyż data wygaśnięcia najdłuższej posiadanej koncesji sięga 2065 roku.
- Obecnie zasoby operatywne objęte posiadanymi koncesjami to 400 mln ton. Przy produkcji na poziomie ok. 8 mln ton starczyło by ich na 50 lat eksploatacji - dodano.
Inwestycje
- Ile w pierwszym kwartale 2025 roku spółka wydała na inwestycje - pytał inwestor.
- W pierwszym kwartale 2025 roku przeznaczyliśmy na inwestycje ok. 124 mln zł. Na ten rok planujemy nakłady w wysokości ok 682 mln zł - odpowiedział prezes spółki.
Z kolei na temat struktury wydatków inwestycyjnych z początku roku powiedziano: Największą część stanowiły inwestycje w prace przygotowawcze.
W kwestii inwestycji sprzętowych wymieniano natomiast: Zakup, modernizacja i remonty maszyn i urządzeń niezbędnych do efektywnego prowadzenia wydobycia węgla.
Spółka zamierza również rozbudować składowisko węgla z obecnych ok 0,6 mln do 1 mln ton węgla.
Działalność zagraniczna
- Jak spółce idzie realizacji kontraktów na rynek ukraiński? Czy tego typu transakcje są bezpieczne - pytano podczas czatu.
- Dostawy węgla w kierunku wschodnim realizujemy zgodnie z potrzebami odbiorców. Są one w pełni zabezpieczone jeśli chodzi o płatności - wyjaśniono.
Na temat innych nowych kierunków sprzedaży węgla zarząd wymienił: W zasięgu naszej "renty geograficznej" tj. 300 i 600 km nie tylko w Polsce, ale również wśród naszych sąsiadów.
Rynek węgla
Pytano także o ocenę stanu rynku węgla w Polsce.
- Obecnie na rynku znajduje się spora ilość dotowanego węgla oferowanego po bardzo niskich cenach (poniżej średniego kosztu produkcji). Jednocześnie zmniejsza się produkcja śląskich kopalń w związku z czym w dalszej perspektywie widzimy dla siebie przestrzeń - mówił Zbigniew Stopa.
Z kolei na temat sytuacji na globalnym rynku węgla powiedziano: Spodziewamy się stabilizacji w bieżącym roku, przy czym produkcja energii z węgla na świecie wciąż wzrasta.
Perspektywy i dywersyfikacja działalności
Według informacji podanej przez zarząd Bogdanki, węgiel będzie jeszcze potrzebny w polskiej gospodarce co najmniej do 2049 roku.
- Na czym ma polegać dywersyfikacja działalności Bogdanka? Które elementy uznałby Pan za najważniejsze - pytał jeden z inwestorów biorących udział w czacie.
- Dywersyfikacja będzie prowadzona w dwóch kierunkach: Zrównoważonego przemysłu i budowy zero i niskoemisyjnych źródeł energii. W strategii mamy wymieniony szereg inicjatyw, które zamierzamy realizować w najbliższej przyszłości.
W kwestii spodziewanych wyników za cały 2025 roku powiedziano: Podtrzymujemy plan produkcyjny na poziomie ok. 8 mln ton węgla handlowego w związku z czym nie należy mnożyć wyników pierwszego kwartału razy 4. Najlepsze powinny być pierwszy i czwarty kwartał co wynika z harmonogramów produkcji i dostaw do naszych odbiorców.
Z kolei rozmawiając na temat długości kontraktów z odbiorami węgla podano: Najdłuższy kontrakt obecnie mamy do końca 2036 roku.
Strategia i dywidenda
Na temat najważniejszych punktów strategii prezes wymienił: Skupienie się na efektywnym wydobyciu i sprzedaży węgla, zyski z którego pozwolą nam finansować działania transformacyjne w kierunku innych gałęzi przemysłu.
Pytano także, kiedy można się spodziewać wypłaty następnej dywidendy, z uwagi na jej brak w tym roku.
- Podtrzymujemy politykę dywidendową zgodnie, z którą zamierzamy rekomendować wypłaty dywidendy do 50 procent zysku netto. W związku z tym jeśli ten zysk wykażemy można się spodziewać rekomendacji - podsumował Zbigniew Stopa.