Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu Bogdanki. „Najdłuższy kontrakt obecnie mamy do końca 2036 roku”

Skomentuj artykuł

Wyniki za pierwszy kwartał 2025 roku były głównym tematem czatu inwestorskiego Bogdanki. Dyskutowano także na temat strategii, inwestycji, dywidendy i perspektyw spółki, a na pytania uczestników wydarzenia odpowiadał Zbigniew Stopa, prezes zarządu LW Bogdanka. Wydarzenie zorganizowano wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych.

 

Jak przypomniał jeden z inwestorów, Bogdanka odnotowała 283,53 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w pierwszym kwartale 2025 roku. W analogicznym okresie roku poprzedniego osiągnięto 42,41 mln zł zysku rok wcześniej. Wobec tego pytano, z czego wynika tak wysoki wzrost zysku.

 

- Różnica rok do roku wynika przede wszystkim z wyższego wolumenu sprzedaży oraz wypłaty od ubezpieczyciela odszkodowania w wysokości 145 mln zł - mówił Zbigniew Stopa podczas czatu inwestorskiego.

 

Kontynuując temat odszkodowania, pytano o szczegóły tej wypłaty.

 

- Odszkodowanie dotyczy likwidacji szkody w majątku podziemnym wynikającej ze zdarzenia, które miało miejsce w pierwszym kwartale 2023 roku na jednej ze ścian wydobywczych - wylew wód podziemnych - wyjaśnił prezes.

Produkcja węgla

Odpowiadając na jedno z pytań podano, że spółka ma obecnie 3 aktywne ściany wydobywcze. Pytano także, jak udało się zwiększyć produkcję węgla handlowego Bogdanki o 41,4 proc. rok do roku.

 

- Zwiększenie produkcji wynika z harmonogramu biegu ścian oraz bardzo dobrego uzysku - prawie 70 - odpowiedział przedstawiciel spółki.

 

Na pytanie, czy Bogdanka stara się o koncesje dotyczące nowych złóż odpowiedziano: Obecnie nie ubiegamy się o nowe koncesje na wydobycie, gdyż data wygaśnięcia najdłuższej posiadanej koncesji sięga 2065 roku.

 

- Obecnie zasoby operatywne objęte posiadanymi koncesjami to 400 mln ton. Przy produkcji na poziomie ok. 8 mln ton starczyło by ich na 50 lat eksploatacji - dodano.

Inwestycje

 - Ile w pierwszym kwartale 2025 roku spółka wydała na inwestycje - pytał inwestor.

 

- W pierwszym kwartale 2025 roku przeznaczyliśmy na inwestycje ok. 124 mln zł. Na ten rok planujemy nakłady w wysokości ok 682 mln zł - odpowiedział prezes spółki.

 

Z kolei na temat struktury wydatków inwestycyjnych z początku roku powiedziano: Największą część stanowiły inwestycje w prace przygotowawcze. 

 

W kwestii inwestycji sprzętowych wymieniano natomiast: Zakup, modernizacja i remonty maszyn i urządzeń niezbędnych do efektywnego prowadzenia wydobycia węgla.

 

Spółka zamierza również rozbudować składowisko węgla z obecnych ok 0,6 mln do 1 mln ton węgla.

Działalność zagraniczna

- Jak spółce idzie realizacji kontraktów na rynek ukraiński? Czy tego typu transakcje są bezpieczne - pytano podczas czatu.

 

- Dostawy węgla w kierunku wschodnim realizujemy zgodnie z potrzebami odbiorców. Są one w pełni zabezpieczone jeśli chodzi o płatności - wyjaśniono.

 

Na temat innych nowych kierunków sprzedaży węgla zarząd wymienił: W zasięgu naszej "renty geograficznej" tj. 300 i 600 km nie tylko w Polsce, ale również wśród naszych sąsiadów.

Rynek węgla

 Pytano także o ocenę stanu rynku węgla w Polsce.

 

- Obecnie na rynku znajduje się spora ilość dotowanego węgla oferowanego po bardzo niskich cenach (poniżej średniego kosztu produkcji). Jednocześnie zmniejsza się produkcja śląskich kopalń w związku z czym w dalszej perspektywie widzimy dla siebie przestrzeń - mówił Zbigniew Stopa.

 

Z kolei na temat sytuacji na globalnym rynku węgla powiedziano: Spodziewamy się stabilizacji w bieżącym roku, przy czym produkcja energii z węgla na świecie wciąż wzrasta.

Perspektywy i dywersyfikacja działalności

Według informacji podanej przez zarząd Bogdanki, węgiel będzie jeszcze potrzebny w polskiej gospodarce co najmniej do 2049 roku.

 

- Na czym ma polegać dywersyfikacja działalności Bogdanka? Które elementy uznałby Pan za najważniejsze - pytał jeden z inwestorów biorących udział w czacie.

 

- Dywersyfikacja będzie prowadzona w dwóch kierunkach: Zrównoważonego przemysłu i budowy zero i niskoemisyjnych źródeł energii. W strategii mamy wymieniony szereg inicjatyw, które zamierzamy realizować w najbliższej przyszłości.

 

W kwestii spodziewanych wyników za cały 2025 roku powiedziano: Podtrzymujemy plan produkcyjny na poziomie ok. 8 mln ton węgla handlowego w związku z czym nie należy mnożyć wyników pierwszego kwartału razy 4. Najlepsze powinny być pierwszy i czwarty kwartał co wynika z harmonogramów produkcji i dostaw do naszych odbiorców.

 

Z kolei rozmawiając na temat długości kontraktów z odbiorami węgla podano: Najdłuższy kontrakt obecnie mamy do końca 2036 roku.

Strategia i dywidenda

Na temat najważniejszych punktów strategii prezes wymienił: Skupienie się na efektywnym wydobyciu i sprzedaży węgla, zyski z którego pozwolą nam finansować działania transformacyjne w kierunku innych gałęzi przemysłu.

 

Pytano także, kiedy można się spodziewać wypłaty następnej dywidendy, z uwagi na jej brak w tym roku.

 

- Podtrzymujemy politykę dywidendową zgodnie, z którą zamierzamy rekomendować wypłaty dywidendy do 50 procent zysku netto. W związku z tym jeśli ten zysk wykażemy można się spodziewać rekomendacji - podsumował Zbigniew Stopa.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie