Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od 2023 r. zmieniła stopy procentowe. To pierwsza taka decyzja od jesieni 2023 r.
Decyzją Rady Polityki Pieniężnej, na majowym posiedzeniu stopy procentowe zostały obniżone o 0,5 punktu procentowego. To decyzja zgodna z oczekiwaniami ekonomistów i rynku.
Stopy procentowe w Polsce wynoszą:
- stopa referencyjna: 5,25% (poprzednio 5,75%)
- stopa lombardowa: 5,75% (poprzednio 6,25%)
- stopa depozytowa: 4,75% (poprzednio 5,25%)
- stopa redyskonta weksli: 5,30% (poprzednio 5,80%)
Po raz ostatni RPP zmieniła stopy procentowe w październiku 2023 r., dokonując obniżki o 0,25 punktu procentowego. Była to powtórka ruchu z września 2023 r., gdy dokonano cięcia stopy referencyjnej o 0,75 punktu procentowego (czym RPP mocno zaskoczyła rynek).
Prognozy większości ekonomistów zakładają, że do końca 2025 r. RPP obniży stopy jeszcze o kolejne 0,5 punktu procentowego. W takim scenariuszu referencyjna stopa procentowa zeszłaby do 4,75%. Byłby to najniższy poziom stóp od wiosny 2022 r.
RPP ogłosiła dziś później (15:47) niż w kwietniu (14:50) i marcu (15:16). Było to zarazem najpóźniejsze ogłoszenie decyzji od stycznia 2023. W przeciwieństwie do większości czołowych banków centralnych świata, NBP nie wyznacza stałej godziny publikacji decyzji o stopach procentowych.
– Biorąc pod uwagę napływające informacje, w tym niższą bieżącą i prognozowaną inflację, obniżanie się dynamiki płac oraz słabsze dane o koniunkturze, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP – czytamy w komunikacie po posiedzeniu RPP.
– Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Czynnikiem niepewności pozostaje kształtowanie się presji popytowej i sytuacji na rynku pracy w kolejnych kwartałach, poziom administrowanych cen nośników energii oraz dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej. Źródłem niepewności jest również kształtowanie się inflacji na świecie, w tym ze względu na zmiany polityki handlowej głównych gospodarek – dodano.
Szersze uzasadnienie dzisiejszej decyzji poznamy jutro – w czwartek 8 maja 2025 r. o 15:00 odbędzie się konferencja z udziałem prezesa NBP Adama Glapińskiego. Transmisja na kanale YouTube NBP.
RPP zafundowała nam dłuuugą podróż➡️na wznowienie obniżek stóp musieliśmy czekać aż 581 dni, bijąc tym samym rekord z cyklu 2022/23 (364 dni).
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) May 7, 2025
Komunikat po posiedzeniu RPP bardzo mocno nawiązuje do wypowiedzi Prezesa z jego kwietniowej konferencji, uzasadniając cięcie:
📉niższą… pic.twitter.com/LwgxZy9lr3
‼️RPP kazała trochę na siebie czekać, ale dowiozła konsensus rynkowy: stopa referencyjna spada o 50 pb📉do 5,25%.
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) May 7, 2025
W naszej opinii w czerwcu zobaczymy cięcie o kolejnych 50 pb. A potem RPP przechodzi w tryb wait and see.
🇵🇱 Co w komunikacie RPP piszczy:
— mBank Research (@mbank_research) May 7, 2025
- gołębio (diagnoza stanu)
- albo RPP zapomniała wspomnieć, że obecne stopy kierują inflację do celu (jak przed miesiącem) albo to sygnał, że nie kierują i zaraz kolejna 50
Tej drugiej interpretacji się trzymamy. pic.twitter.com/sPc0xdPoGm
Stopy NBP w dół (-50pb), po raz pierwszy od października 2023. To była długo wyczekiwana decyzja. Przed dzisiejszą obniżką realna stopa procentowa (ex ante) była najwyższa od początku 2015 i wynosiła 2,4%. Lepsze perspektywy inflacyjne dają przestrzeń do dalszych obniżek.… pic.twitter.com/0Ijqty8iQ2
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) May 7, 2025
Rada określiła dzisiejszą obniżkę jako DOSTOSOWANIE, co sugeruje, że na tym etapie nie chce zapowiadać dalszych obniżek (i cyklu). Mimo tego sądzimy, że RPP będzie kontynuować obniżki stóp w kierunku ich neutralnego poziomu. Zakładamy, że kolejne ruchy będą już standardowe… pic.twitter.com/6oOBkBNP9A
— PKO Research (@PKO_Research) May 7, 2025