Chat with us, powered by LiveChat

RPP tnie. Stopy procentowe w Polsce w dół po raz pierwszy od 2023 r.

Skomentuj artykuł
Źródło: Narodowy Bank Polski, flickr.com

Rada Polityki Pieniężnej po raz pierwszy od 2023 r. zmieniła stopy procentowe. To pierwsza taka decyzja od jesieni 2023 r.

 

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej, na majowym posiedzeniu stopy procentowe zostały obniżone o 0,5 punktu procentowego. To decyzja zgodna z oczekiwaniami ekonomistów i rynku.

 

Stopy procentowe w Polsce wynoszą: 

 

  • stopa referencyjna: 5,25% (poprzednio 5,75%)
  • stopa lombardowa: 5,75% (poprzednio 6,25%)
  • stopa depozytowa: 4,75% (poprzednio 5,25%)
  • stopa redyskonta weksli: 5,30% (poprzednio 5,80%)

 

Po raz ostatni RPP zmieniła stopy procentowe w październiku 2023 r., dokonując obniżki o 0,25 punktu procentowego. Była to powtórka ruchu z września 2023 r., gdy dokonano cięcia stopy referencyjnej o 0,75 punktu procentowego (czym RPP mocno zaskoczyła rynek).

 

Prognozy większości ekonomistów zakładają, że do końca 2025 r. RPP obniży stopy jeszcze o kolejne 0,5 punktu procentowego. W takim scenariuszu referencyjna stopa procentowa zeszłaby do 4,75%. Byłby to najniższy poziom stóp od wiosny 2022 r.

 

 

RPP ogłosiła dziś później (15:47) niż w kwietniu (14:50) i marcu (15:16). Było to zarazem najpóźniejsze ogłoszenie decyzji od stycznia 2023. W przeciwieństwie do większości czołowych banków centralnych świata, NBP nie wyznacza stałej godziny publikacji decyzji o stopach procentowych.

 

 

Biorąc pod uwagę napływające informacje, w tym niższą bieżącą i prognozowaną inflację, obniżanie się dynamiki płac oraz słabsze dane o koniunkturze, w ocenie Rady uzasadnione stało się dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP czytamy w komunikacie po posiedzeniu RPP.

 

Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej. Czynnikiem niepewności pozostaje kształtowanie się presji popytowej i sytuacji na rynku pracy w kolejnych kwartałach, poziom administrowanych cen nośników energii oraz dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej. Źródłem niepewności jest również kształtowanie się inflacji na świecie, w tym ze względu na zmiany polityki handlowej głównych gospodarek dodano.

 

Szersze uzasadnienie dzisiejszej decyzji poznamy jutro – w czwartek 8 maja 2025 r. o 15:00 odbędzie się konferencja z udziałem prezesa NBP Adama Glapińskiego. Transmisja na kanale YouTube NBP.

 

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie