Chat with us, powered by LiveChat

Najlepsze rachunki maklerskie w Polsce według inwestorów indywidualnych [OBI 2024]

Skomentuj artykuł
© Beji - stock.adobe.com

Rachunek maklerski rachunkowi maklerskiemu nierówny. Mocno różnią się także opinie inwestorów, którzy na co dzień używają rachunków maklerskich dostępnych na polskim rynku. Prezentujemy ranking uwzględniający poziom satysfakcji z korzystania z rachunku maklerskiego.

 

Zestawienie rachunków maklerskich najlepiej ocenianych przez polskich inwestorów indywidualnych zaczynamy od przypomnienia, że nie istnieje jeden, idealny rachunek maklerski, który dostosowany będzie do potrzeb każdego inwestora. Inwestorzy są różni, mają różne potrzeby oraz zwracają uwagę na inne elementy oferty.

 

Podobnie jak wiele innych towarów i usług, również rachunek maklerski można zamknąć w trójkącie Jakość-Cena-Możliwości. Możliwości to oferowane przez dany rachunek sposoby inwestowania oraz inne dodatkowe opcje, ułatwiające inwestorowi życie. Jakość to poziom satysfakcji z usług domów maklerskich. Cena to koszty, które poniesiemy w trakcie inwestowania (opłaty, prowizje itp.). 

 

W ramach poniższego zestawienia zajmiemy się komponentem Jakości, który mierzymy za pomocą odpowiedzi udzielonych przez uczestników Ogólnopolskiego Badania Inwestorów. Tematy kosztów i możliwości inwestowania omówimy w osobnym zestawieniu.

Na co inwestorzy zwracają uwagę?

Tradycyjnie zacznijmy od wagi, jaką ankietowani przypisują elementom oferty domów maklerskich uczestniczących w badaniu. Na pierwszym miejscu niezmiennie widnieje poziom opłat i prowizji. Kwestia ta jest jednak w dużym stopniu indywidualna – zależy od stylu inwestowania oraz inwestowanego kapitału (inne koszty ma daytrader, inne pasywny inwestor na IKE/IKZE itp.).

 

Wagi przypisane poszczególnym kategoriom prezentuje poniższa tabela. Powstały one na podstawie ankiet wypełnionych przez 4374 uczestników Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2024 i prowadzone było za pośrednictwem formularza internetowego.

 

Ważność elementów oferty domu maklerskiego wg inwestorów indywidualnych

(1 – nieważny, 5 – najważniejszy)

Kryterium 1 2 3 4 5 Średnia

Poziom opłat i prowizji

1,0% 2,9% 9,8% 29,6% 56,6% 4,38
Jakość platformy internetowej 0,9% 3,8% 14,0% 39,1% 42,2% 4,18
Dostęp do rynków zagranicznych (w tym ETF-y zagraniczne) 6,4% 6,4% 11,7% 23,2% 52,3% 4,09
Poziom obsługi klienta 1,2% 5,9% 20,6% 40,4% 31,9% 3,96
Aplikacja mobilna 7,7% 8,8% 14,7% 23,6% 45,2% 3,90
Dostęp do IKE/IKZE 10,9% 10,0% 17,7% 23,3% 38,1% 3,68
Usługi dodatkowe (informacje, notowania, kredyty, API) 12,6% 20,9% 28,4% 25,2% 12,9% 3,05

Liczba ofert publicznych 

16,4% 19,0% 26,6% 23,0% 14,9% 3,01

Oferta edukacyjna

16,3% 19,1% 29,8% 22,7% 12,0% 2,95
Rekomendacje i analizy 17,6% 21,8% 29,6% 21,6% 9,5% 2,84
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2024

 

W poniższym zestawieniu bierzemy pod uwagę jedynie rachunki wskazywane przez inwestorów jako podstawowe rachunki. Ze struktury danych widać jednak, że inwestorzy często mają więcej niż jeden rachunek (blisko 4,5 tys. ankietowanych łącznie zaznaczyło ponad 9,2 tys. odpowiedzi).

 

W sumie inwestorzy podzielili się opiniami o 40 rachunkach maklerskich oferowanych przez brokerów polskich i zagranicznych. Z grona tego do finałowego zestawienia wybraliśmy 10 rachunków najczęściej wskazywanych przez ankietowanych – tak, aby oceny przyznawane były na bazie odpowiednio dużej liczby odpowiedzi.

 

Najczęściej wskazywane rachunki to (kolejność alfabetyczna):

 

  • BM Alior Bank
  • BM ING Banku Śląskiego
  • BM mBanku
  • BM Pekao
  • BM PKO BP
  • DM BOŚ
  • eMakler (usługa maklerska mBanku)
  • Interactive Brokers
  • Santander BM
  • XTB

W szczegółowo analizowanej dziesiątce po raz pierwszy znalazł się rachunek maklerski oferowany przez brokera zagranicznego. Mowa o Interactive Brokers. W poprzednich latach IB także pojawiało się w odpowiedziach ankietowanych, jednak znacznie częściej było wymieniane jako rachunek dodatkowy, a nie główny. Ta zmiana potwierdza, że polcy inwestorzy indywidualni coraz chętniej inwestują na rynkach zagranicznych, zaś ich dywersyfikacja obejmuje już nie tylko skład portfela, ale także sam rachunek maklerski (co ma swoje zalety i wady).

Najlepsze rachunki maklerskie w Polsce – oceny w poszczególnych kategoriach

Na pierwszy ogień kwestie związane z platformą internetową, które zostały uznane za drugi po kosztach najważniejszy czynnik w ocenie jakości rachunku maklerskiego. Najlepiej ocenione zostały BM PKO BP, Interactive Brokers i XTB. Najgorzej w oczach inwestorów wypadły BM Pekao i Santander BM.

 

Najlepsze rachunki maklerskie według inwestorów indywidualnych – jakość platformy internetowej

Rachunek maklerski

Bezawaryjność

i szybkość platformy

Funkcjonalność platformy internetowej
BM PKO BP ⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐
Interactive Brokers ⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐
XTB ⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐
BM mBanku ⭐⭐⭐ ⭐⭐
DM BOŚ ⭐⭐⭐ ⭐⭐
BM Alior Bank ⭐⭐ ⭐⭐
eMakler (usługa maklerska mBanku) ⭐⭐ ⭐⭐
BM ING Banku Śląskiego ⭐⭐
BM Pekao
Santander BM

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2024

 

Przejdźmy do jakości obsługi, która może być kryterium mocno subiektywnym, uzależnionym od percepcji oceniającego oraz jego kontaktów z konkretnymi pracownikami biura maklerskiego. Indywidualnym ocenom podlega takżę jakość analiz i rekomendacji oraz oferty edukacyjnej. W tym ostatnim wypadku inwestorzy byli dość surowi w swoich wskazaniach.

 

Najlepsze rachunki maklerskie według inwestorów indywidualnych – jakość obsługi

Rachunek maklerski

Jakość obsługi

i profesjonalizm pracowników

Jakość analiz

i rekomendacji

Oferta edukacyjna
XTB ⭐⭐⭐  ⭐⭐⭐  ⭐⭐⭐
DM BOŚ  ⭐⭐⭐  ⭐⭐⭐  ⭐⭐
Interactive Brokers  ⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐ ⭐⭐
BM PKO BP  ⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐
BM mBanku  ⭐⭐  ⭐⭐  ⭐
BM Pekao  ⭐⭐  ⭐⭐  ⭐
eMakler (usługa maklerska mBanku)  ⭐⭐  ⭐⭐  ⭐
Santander BM ⭐⭐ ⭐⭐
BM Alior Bank  ⭐⭐  ⭐
BM ING Banku Śląskiego  ⭐⭐  ⭐
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2024

 

W trzech kategoriach „dostępowych” komplet najwyższych ocen zdobyły Interactive Brokers oraz XTB. W obszarze dostępu do rynków zagranicznych bez noty pozostaje BM ING Banku Śląskiego, który jako jedyny podmiot w stawce nie oferuje tego sposobu inwestowania.

 

Najlepsze rachunki maklerskie według inwestorów indywidualnych – możliwości inwestycyjne

Rachunek maklerski

Dostęp do informacji

i notowań

Dostęp do rynków zagranicznych Aplikacja mobilna
Interactive Brokers ⭐⭐⭐  ⭐⭐⭐  ⭐⭐⭐
XTB  ⭐⭐⭐  ⭐⭐⭐  ⭐⭐⭐
DM BOŚ  ⭐⭐  ⭐⭐⭐  ⭐⭐
BM Alior Bank  ⭐⭐  ⭐⭐  ⭐⭐
BM mBanku  ⭐⭐  ⭐⭐  ⭐⭐
eMakler (usługa maklerska mBanku)  ⭐⭐  ⭐⭐  ⭐⭐
BM PKO BP  ⭐⭐  ⭐  ⭐⭐
BM ING Banku Śląskiego  ⭐⭐ -  ⭐⭐
BM Pekao
Santander BM

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2024

 

Najlepsze rachunki maklerskie w Polsce – ocena ogólna

Ogólna klasyfikacja najlepszych rachunków maklerskich na podstawie opinii uczestników Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2024 ma formę podziału finałowej dziesiątki na trzy podstawowe grupy, które powstały na bazie wyników poszczególnych domów maklerskich w konkretnych kategoriach oraz istotności tych kategorii w oczach inwestorów indywidualnych.

 

W porównaniu do ubiegłego roku, w czołówce doszło do jednej zmiany – w miejsce PKO BP na poziom ⭐⭐⭐ wskoczył debiutujący w zestawieniu Interactive Brokers. Z kolei grono rachunków z notą ⭐⭐ opuścił BM Pekao, dołączając do BM ING Banku Śląskiego i  Santander BM na poziomie ⭐.

 

 

Najlepsze rachunki maklerskie według inwestorów indywidualnych – ocena ogólna

⭐⭐ ⭐⭐⭐
 BM ING Banku Śląskiego  BM Alior Bank DM BOŚ 
 BM Pekao  BM mBanku  Interactive Brokers
 Santander BM  BM PKO BP  XTB
  eMakler (usługa maklerska mBanku)  

Źródło: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2024,

kolejność alfabetyczna

 

Inwestorzy stabilni w ocenach

Jedno z pytań zadawanych w OBI 2024 dotyczyło satysfakcji z głównego rachunku maklerskiego mierzoną tym, na ile ankietowani poleciliby ten rachunek znajomym lub rodzinie. Rozkład odpowiedzi przypomina ten z poprzedniej edycji badania.

 

 

Wśród oczekiwań inwestorów od swoich domów maklerskich dominuje kwestia niższych opłat, która wyprzedza lepszy dostęp do rynków zagranicznych. Na uwagę zasługuje także oczekiwanie lepszego dostępu do rynków zagranicznych oraz IKE i IKZE oraz poprawy kwestii technicznych.

 

 

 

 

PARTNERZY STRATEGICZNI

 

KDPW KNF

 

PARTNERZY

 

PBS M+G NASK

 

Ogólnopolskie Badanie Inwestorów jest realizowane

w ramach Roku Edukacji Ekonomicznej

 

REE 2024

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

Atlas ETF Comparic Dividend Kingdom

 

DNA Rynków Forex Club Humanista na giełdzie

 

Maklerska.pl Rynek Obligacji

 

Squaber
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie