Chat with us, powered by LiveChat

REIT po polsku, odcinek kolejny. Czy tym razem uda się połączyć rynek najmu z GPW?

05.04.2024 16:35
Skomentuj artykuł
Fotokon

Wraca temat prowadzenia do Polski funduszy inwestycyjnych typu REIT. Jeżeli tym razem się uda, na GPW pojawią się nowe możliwości inwestycyjne, dostępne również dla inwestorów indywidualnych.

 

O tym, że w nowej kadencji rządu i parlamentu może wrócić temat REIT-ów (ang. (Real Estate Investment Trust), świadczyły już wypowiedzi ministra finansów Andrzeja Domańskiego, który jeszcze przed wyborami w wywiadach pozytywnie wypowiadał się o tym rozwiązaniu.

 

REIT-y to rozwiązanie znane na całym świecie, umożliwiające inwestorom detalicznym czerpanie dywidend z rynku nieruchomości i będące dla nich alternatywą dla zakupu mieszkania na wynajem. Pomimo złożenia ustawy o REIT-ach do Sejmu już w 2018 r., jej procedowanie nagle zostało wstrzymane, pomimo pozytywnych opinii ekspertów – mówił Domański w szerokim wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” z 26 września 2023 r.

 

Słowa te potwierdzał także po objęciu fotela szefa resortu finansów, także w marcowym wywiadzie dla „Pulsu Biznesu”, w którym po raz pierwszy przedstawił założenia dotyczące zmian w podatku Belki (na projekt ustawy wciąż czekamy).

 

Mimo tych wypowiedzi, działania w sprawie zmian w prawie dotyczących wprowadzenia REIT-ów podjęte zostały nie w Ministerstwie Finansów, ale w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Wstępne założenia nowych przepisów przedstawił wiceminister Jacek Tomczak, w trakcie spotkania inaugurującego prace nad zmianą w prawie. Na stronach MRiT próżno szukać jakiegokolwiek komunikatu z tego spotkania, w którym – jak wynika z relacji „Pulsu Biznesu” – udział wzięli m.in. „przedstawiciele Ministerstwa Finansów, GPW, organizacji rynku nieruchomości i finansowego, izb gospodarczych oraz firm doradczych”. Biuro prasowe ministerstwa potwierdziło nam, że w tym momencie żadnych oficjalnych publikacji nie będzie, natomiast informacje pojawiające się w ogólnopolskich mediach (poza wspomniany „PB” także „Rzeczpospolita”) są wiarygodne.

 

Co wynika ze wstępnych założeń nowych przepisów o REIT-ach? Oto kilka konkretów:

 

  • Proponowana polska nazwa to SINN (od „Spółki inwestujące w najem nieruchomości”)
  • Zwolnienie z podatku od dywidendy, o ile wynosi ona 90% przychodów z najmu (po odliczeniu kosztów i podatków)
  • 10% podatku, do zapłaty przez spółkę w chwili wypłaty dywidendy
  • Inwestowanie nie tylko w nieruchomości mieszkaniowe, ale także w nieruchomości komercyjne (ograniczenia postulowano przy jednym z poprzednich projektów ustawy o polskich REIT-ach – pisał o tym Tomasz Prusek w felietonie na SII.org.pl),
  • REIT-y/SINN-y notowane będą na GPW
  • SINN jako spółka z kapitałem zakładowym na poziomie minimum 100 mln zł
  • Możliwość kredytowania: wskaźnik LtV w wysokości 50% (zadłużenie na poziomie połowy wartości portfela nieruchomości)

 

Poprzednie prace nad wprowadzeniem REIT-ów wstrzymane zostały w 2022 r. Zakończona fiaskiem saga trwała sześć lat – w 2016 r. w Ministerstwie Finansów powstał projekt ustawy wprowadzający Spółki Rynku Wynajmu Nieruchomości (SRWN), które w kolejnej odsłonie przemianowano na Firmy Inwestujące w Najem Nieruchomości (FINN). W 2018 r. ustawa trafiła do Sejmu, jednak nie została uchwalona przed końcem kadencji parlamentu. Potem nadeszła pandemia i wiele spraw zeszło na dalszy plan, w tym uregulowanie REIT-ów, które z powodzeniem działają nie tylko na Zachodzie, ale np. także w Czechach czy na Węgrzech.

 

🔴Do momentu, w którym możliwe będzie zainwestowanie w REIT-y (czy SINN-y) notowane na GPW upłynie jeszcze wiele czasu. Pierwszym istotnym krokiem będzie przedstawienie projektu ustawy – gdy dokument taki się pojawi, jako SII opublikujemy opinię na jego temat.

 

🟢Polscy inwestorzy indywidualni mogą natomiast inwestować w REIT-y notowane na giełdach zagranicznych. Obszerny artykuł na ten temat opublikowaliśmy w październiku 2023 r. Link zamieszczamy poniżej:

 

🟢Inwestowanie w nieruchomości poprzez giełdę. Jak inwestować w REIT-y przy pomocy ETF-ów? [Analiza]

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie