Chat with us, powered by LiveChat

LPP „ułamkowym liderem” w XTB. Krach napędził zainteresowanie

Skomentuj artykuł
Źródło: media.lppsa.com; © Oleksii - stock.adobe.com

Akcje ułamkowe w XTB sprawiły, że do „pociągu LPP” wsiadło wielu inwestorów indywidualnych, którzy wcześniej omijali spółkę ze względu na cenę pojedynczej akcji.

 

Spółką, która w ostatnim tygodniu przyciągnęła najwięcej uwagi inwestorów obecnych na GPW jest bezsprzecznie LPP. Zarzuty ze strony Hindenburg Research oraz późniejsza odpowiedź zarządu gdańskiej spółki zapisały się już w historii polskiego rynku oraz w wynikach osiąganych przez inwestorów, którzy postanowili przyłączyć się do potężnych wahań cen akcji.

 

 

Jedną z cech charakterystycznych LPP od dawna jest najwyższa na polskiej giełdzie nominalna cena akcji, regularnie przekraczająca w ostatnich latach 10 000 zł. W przypadku wielu indywidualnych portfeli zakup choćby jednej akcji LPP od razu oznacza dużą ekspozycję na tę konkretną spółkę.

 

 

Zobacz też: Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2023 – wyniki

 

Wysoka cena nominalna akcji LPP pokłosie uprzywilejowania akcji założycieli spółki oraz brak jasności co do tego, czy Marek Piechocki i Jerzy Lubianiec zachowaliby kontrolę nad spółką po dokonaniu podziału (splitu) akcji. Różnicę między liczbą akcji a ich siłą na walnym zgromadzeniu widać w poniższej tabeli:

 

 

Wróćmy do ostatnich wydarzeń. Akcje LPP cieszyły się dużą popularnością wśród inwestorów, co widać było przede wszystkim po obrotach – od piątku do środy to LPP była najczęściej handlowaną spółką, z czego w ciągu dwóch pierwszych dni (zakończonych odpowiednio spadkiem o 35,78% i wzrostem o 20,52%) obroty przekraczały miliard złotych.

 

Na duże zainteresowanie spółką wśród inwestorów indywidualnych wskazywały też mierniki typowe dla tej grupy – aktywność w mediach społecznościowych (pod $LPP i #LPP), liczba postów na forach (w tym na Forum SII), miejsce w rankingach profili spółek (np. na Bankier.pl czy stooq.pl).

LPP ułamkowym liderem w XTB

Łącząc oba wątki – wysoką cenę nominalną akcji i rynkowy temat numer jeden – postanowiliśmy sprawdzić, czy ostatnie zawirowania wokół LPP przełożyły się na wzrost zainteresowania akcjami ułamkowymi, które od maja 2023 r. oferuje XTB. Przy okazji można zapoznać się ułamkowymi ulubieńcami polskich inwestorów indywidualnych handlujących za pośrednictwem XTB.

 

Z informacji udostępnionych przez XTB wynika, że do momentu dużych wahań na akcjach XTB lista najpopularniejszych spółek handlowanych w sposób ułamkowy prezentowała się następująco:

 

 1. Orlen
 2. CD Projekt
 3. Allegro
 4. KGHM
 5. Dino
 6. PKO BP
 7. LPP
 8. Pepco
 9. Cyfrowy Polsat
 10. PZU

 

W najgorętszych giełdowo dniach marca sytuacja uległa zmianie i LPP awansowało na pozycję bezsprzecznego lidera.

 

Popularność Akcji Ułamkowych w XTB
  15 marca 18 marca 19 marca 20 marca 21 marca
1 LPP LPP LPP LPP LPP
2 Orlen CD Projekt Orlen Orlen Dino
3 CD Projekt Orlen CD Projekt Pepco Orlen
4 Dino Allegro Pepco CD Projekt Pepco
5 Allegro Pepco Cyfrowy Polsat Pekao CD Projekt
6 PKO BP Dino Allegro Dino Pekao
7 Pepco Pekao Dino Allegro PZU
8 KGHM KGHM KGHM KGHM Cyfrowy Polsat
9 Pekao Budimex Kęty Cyfrowy Polsat Mo-Bruk
10 Budimex PZU Pekao Budimex KGHM
Źródło: XTB

 

W tym kontekście warto przypomnieć główne zasady dotyczące ułamkowych akcji (i ETF-ów). Poniżej najważniejsze kwestie, więcej szczegółów w osobnym artykule.

 

🔴 Akcje i ETF-y ułamkowe w XTB. Co warto wiedzieć?

 

 • Posiadaczom akcji i ETF-ów ułamkowych przysługują ekonomiczne korzyści ich posiadania (np. dywidenda w odpowiedniej proporcji)

 • Minimalna kwota inwestycji w akcje/ETF-y ułamkowe to 10 zł

 • Po uzbieraniu na rachunku minimum 1 akcji lub 1 jednostki ETF, instrumenty cząstkowe zostaną przekonwertowane na rzeczywiste (np. gdy dwa razy kupimy po 0,5 akcji). Scalenie odbywa się raz dziennie

 • Akcje i ETF-y ułamkowe formalnie należą do XTB, broker zapewnia, że zawsze będzie w posiadaniu fizycznych instrumentów (nie dochodzi do syntetycznego kreowania stopy zwrotu przy pomocy instrumentów pochodnych)

 • W związku z powyższym, w razie problemów brokera, posiadaczom akcji/ETF-ów nie przysługuje rekompensata z Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych

 • Na start XTB zaoferowało możliwość ułamkowego inwestowania w ponad 1000 akcji i ETF-ów (w tym notowanych na GPW). Pełną listę instrumentów znaleźć można na stronie XTB

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie