Chat with us, powered by LiveChat

Inwestowanie w lit. Część II – popyt [Analiza]

Skomentuj artykuł
© Phonlamaiphoto - stock.adobe.com

Lit bywa nazywany metalem XXI wieku. Inwestowanie w lit nierozerwalnie związane jest z popytem przemysłowym na ten metal. Oto co warto na ten temat wiedzieć.

 

W poprzednim artykule omawialiśmy lit z perspektywy podażowej. Dla przypomnienia – wszyscy producenci widzieli przyszłość w jasnych barwach, a przy cenach na poziomie 13,7 tys. USD za tonę potencjalny niedobór miałby wynieść aż 800 tysięcy ton w roku 2030.

 

Zanim jednak rzucimy się kupować akcje producentów (w świetle optymizmu wydobywców ekstremalnie przecież niedoszacowane!). Warto zapoznać się z prognozami dotyczącymi popytu. I to też właśnie będzie naszym dzisiejszym celem.

Popyt

Podobnie, jak poprzednio, zacznijmy od producentów. Dziesięciu największych producentów surowca powinno dysponować możliwościami wydobywczymi na poziomie:

 

  1. Albemarle Corporation (NYSE:ALB): 600 tysięcy ton,
  2. Ganfeng Lithium Group Company (OTC:GNENF): 600 tys. ton,
  3. Sociedad Química y Minera de Chile S.A. (NYSE:SQM): 290 tys. ton,
  4. Arcadium Lithium (NYSE:ALTM): 250 tys. ton,
  5. Sigma Lithium Corp (NASDAQ:SGML): 100 tys. ton,
  6. Pozostałe pięć spółek łącznie: 660 tys. ton,

 

Łącznie potencjał największej dziesiątki to 2,5 miliona ton rocznie. To całkiem sporo biorąc pod uwagę, że Albemarle prognozuje, że w 2030 roku, podaż osiągnie poziom zaledwie 2,9 mln ton. Dodatkowo nie należy zapominać o reszcie producentów, którzy mogą dołożyć dalsze 500 – 600 tysięcy ton wydobycia. Co gorsza, te wyższe możliwości wydobycia idą w parze z niższymi prognozami dotyczącymi zapotrzebowania na surowiec. I tak np. Statista szacuje, że zapotrzebowanie w 2030 roku wyniesie zaledwie 2,45 mln ton:

 

Rysunek 1 Zapotrzebowanie na lit w latach 2020 - 2035. Źródło: statista.com

Rysunek 1 Zapotrzebowanie na lit w latach 2020 - 2035

Źródło: statista.com

 

Zakładając zwiększenie mocy produkcyjnych zapowiadanych przez poszczególne spółki oraz mniejsze zapotrzebowanie na lit szacowane przez Statista.com, w 2030 roku wystąpiłaby nadwyżka w wysokości ok 400 – 500 tysięcy ton surowca.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Bartosz Szyma, USStocks.pl Bartosz Szyma, USStocks.pl

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania.

Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie