Chat with us, powered by LiveChat

Inwestowanie w lit. Część I – podaż [Analiza]

Skomentuj artykuł
© Jroballo - stock.adobe.com

Inwestowanie w lit to temat coraz bardziej popularny, także wśród inwestorów indywidualnych. W dwuczęściowym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tego, czym jest oraz jak inwestować w lit.

 

Lit to metal znajdujący szerokie zastosowanie przy produkcji baterii, dzięki którym funkcjonują nie tylko nasze telefony czy laptopy, ale również samochody elektryczne, czy magazyny energii pozwalające korzystać w nocy z energii elektrycznej wygenerowanej w dzień przez panele słoneczne. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę samochodów elektrycznych oraz programy wspierające elektromobilność (głównie w Europie), boom na telefony komórkowe i wszelkiej maści urządzenia bezprzewodowe (np. słuchawki, zegarki itp.), można z powodzeniem uznać, że lit powoli staje się tym dla dzisiejszej gospodarki, czym ropa naftowa była w XX wieku.


Widząc jak szybko świat zmierza w kierunku samochodów elektrycznych, wielu inwestorów poczuło, że warto jest mieć ekspozycję na ten metal. Sam obserwuję to zwiększone zainteresowanie na facebookowej grupie Dividend Kingdom, którą prowadzę. Uwagę inwestorów przyciągają bardzo mocne spadki, jakie dotknęły litu w 2023 roku – cena za tonę spadła z ok 600 000 renminbi do dzisiejszych 97 500 renminbi. Jest to spadek o niemalże 85%, stąd też pojawia się wiele głosów, że obecna cena jest nie do utrzymania. Czy tak jest naprawdę?

 

Zapraszam do artykułu, w którym przeanalizujemy stronę podażową (w części pierwszej) i popytową (w części drugiej) oraz spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy tak duża przecena jest racjonalna.

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Bartosz Szyma, USStocks.pl Bartosz Szyma, USStocks.pl

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, dziennikarz. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania.

Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie