Chat with us, powered by LiveChat

XTB łączy siły z BlackRock. Najpierw edukacja w Hiszpanii

Skomentuj artykuł
© Serperm73 stock.adobe.com

XTB rozpoczyna strategiczną współpracę z BlackRock, światowym liderem w dziedzinie rozwiązań inwestycyjnych, doradztwa i zarządzania ryzykiem. Obie marki będą wspólnie działać na rzecz edukacji finansowej i popularyzacji ETF-ów. Na pierwszy ogień pójdzie współpraca w Hiszpanii.

 

XTB kontynuuje działania związane z promowaniem Planów Inwestycyjnych oraz budowaniem wizerunku platformy inwestycyjnej dostosowanej nie tylko do potrzeb traderów, ale i długoterminowych inwestorów, chcących pomnażać oszczędności w sposób pasywny. Pewne efekty już widać – według danych samego XTB, w 2023 r. aż 70 proc. klientów rozpoczęło przygodę z inwestowaniem od akcji lub ETF-ów. Odejście początkujących od handlu CFD widać więc jak na dłoni.

🟢Zobacz też: Testujemy nową usługę XTB „Plany inwestycyjne”

 

Co więcej, jak informuje sam broker, w 2020 r. na platformie inwestycyjnej XTB ETF-y nabywało zaledwie 8% użytkowników z Polski. W 2023 r. odsetek ten wyniósł aż 24%. W ten sposób potwierdzają się wyniki Ogólnopolskiego Badania Inwestorów przeprowadzonego przez SII – według deklaracji ankietowanych, aż 45,6% polskich inwestorów indywidualnych inwestuje w ETF-y.

 

 

Dane te dowodzą, że pasywna rewolucja w Polsce rośnie w siłę z każdym rokiem, a działania podejmowana przez niektóre domy maklerskie, w tym XTB, tylko ten trend wzmacniają.

XTB do spółki z BlackRock

Notowany na GPW broker chce iść za ciosem i w tym celu podjął współpracę z BlackRock, globalną instytucją finansową, zarządzającą aktywami o wartości przeszło 9 bln dolarów. W kwocie tej mieszczą się także ETF-y, w tym ponad 1250 emitowanych przez BlackRock produktów z rodziny iShares. Na pierwsze pole tej współpracy wybrano Hiszpanię.

 

– Partnerstwo ma na celu promowanie kultury oszczędzania oraz zarządzania kapitałem, planów inwestycyjnych opartych na ETF-ach oraz zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat najnowszych rozwiązań inwestycyjnych. Hiszpania została wybrana, ponieważ jest jednym z najliczniejszych krajów w Europie, a dane Euromonitora za 2023 rok pokazują, że występuje tam realny problem z gromadzeniem kapitału przez społeczeństwo. Stosunek oszczędności do dochodów wyniósł tam 5,8 proc. Dlatego to właśnie tam współpraca XTB i BlackRock będzie miała na celu zwiększenie świadomości finansowej Hiszpanów oraz pokazywanie im możliwości dotyczących inwestowania pasywnego – czytamy w komunikacie prasowym XTB.

 

Co ciekawe, z przywołanych danych Euromonitora wynika, że w Polsce analogiczny stosunek oszczędności do dochodów w 2023 r. wyniósł zaledwie… 0,4% (co plasuje nasz kraj między Kenią a Rumunią). To co różni Hiszpanię i Polskę to trend, który nad Wisłą i Odrą ma być rosnący (np. już 2% w 2025 r.), a nad Ebro i Tagiem spadkowy (do 3,8% w 2025 r.) w najbliższych latach.

 

🟢 Zobacz też: Oszczędzanie na emeryturę oczami młodych Polaków.
Brak zaufania do polityków i alergia na ryzyko

 

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym XTB, doświadczenia pozyskane na rynku hiszpańskim mają zostać wykorzystane także w innych regionach działalności XTB, w tym w Polsce.

 

– Na bazie doświadczeń z rynku hiszpańskiego, planujemy stopniowo rozszerzyć naszą współpracę z BlackRock również na inne rynki, w tym Polskę. Natomiast jest za wcześnie, aby mówić o szczegółowym harmonogramie.  Obecnie skupiamy się na prowadzeniu wspólnych działań w Hiszpanii. Docelowo chcemy skoncentrować się na działaniach promujących edukację i pasywne inwestowanie wszędzie tam, gdzie nasi klienci mogą inwestować w ETFy za pośrednictwem Planów Inwestycyjnych dostępnych w aplikacji mobilnej XTB – informuje biuro prasowe XTB.

 

 🟢Zobacz też: XTB wprowadza alternatywę dla ETF na Bitcoina

 

– Współpraca z BlackRock stwarza nowe możliwości. Dzięki naszym wspólnym działaniom możemy dotrzeć do wielu osób, które do tej pory miały problemy ze świadomym zarządzaniem kapitałem. Widząc, jak w ostatnich latach na naszej platformie dynamicznie rosło zainteresowanie rynkiem kapitałowym, w tym ETF-ami, w które regularnie inwestuje już niemal 25 proc. wszystkich klientów XTB w Hiszpanii, wiążemy z tą współpracą duże nadzieje - mówi Javier Urones, Head of Sales XTB Hiszpania.

 

Współpraca XTB z BlackRock ma skutkować m.in. opracowaniem raportu dotyczącym przyszłości oszczędzania w Hiszpanii. W planach są również działania edukacyjne marketingowe, które za cel będą miały popularyzację pasywnego inwestowania wśród nowych grup docelowych. W tym kontekście warto wspomnieć, że twarzą kampanii reklamowej XTB promującej Plany Inwestycyjne jest Iker Casillas, legenda piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii i Realu Madryt. Spoty z udziałem byłego bramkarza zobaczyć można nie tylko w jego ojczyźnie, ale także w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

 

 

– Miliony Europejczyków rozpoczynają przygodę z inwestowaniem, aby zbudować lepszą przyszłość pod względem finansowym. Dlatego ważne jest, aby korzystali z efektywnych i transparentnych produktów. W ostatnich latach to właśnie ETF-y są ich częstym wyborem jako transparentny, niskokosztowy oraz przystępny do zrozumienia punkt wyjścia dla nowej generacji inwestorów - mówi Silvia Senra, Dyrektor ds. dystrybucji cyfrowej BlackRock w Hiszpanii.

 

W komunikacie dotyczącym głównie nawiązania współpracy z BlackRock, XTB poinformowało także o najpopularniejszych rodzajach ETF-ów, które wybierają klienci korzystający z Planów Inwestycyjnych. Niespodzianek nie ma – są to ETF-y oparte o Nasdaq 100, S&P 500 i MSCI World.

 

Kurs SII „Inwestuj pasywnie”. Dowiedz się, jak inwestować w ETF-y i nie tylko

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie