Chat with us, powered by LiveChat

XTB wprowadza alternatywę dla ETF na Bitcoina

Skomentuj artykuł
© Jd-Photodesign - stok.adobe.com

XTB rozszerza ofertę inwestowania w kryptowaluty o nowy rodzaj instrumentów. To kolejny przykład rozwoju produktów ETP na polskim rynku.

 

Powstawanie ETF-ów na Bitcoina to wieloletnia saga, która szczęśliwy finał znalazła dopiero na początku 2024 r., kiedy amerykański nadzór nad rynkiem wydał zgodę na powstanie nowego instrumentu otwierającego inwestowanie w kryptowaluty nowym rzeszom inwestorów. Z europejskiej perspektywy sytuacja nie uległa jednak drastycznej zmianie, ponieważ ze względów regulacyjnych dostęp do amerykańskich ETF-ów jest dla inwestorów z UE mocno utrudniony. Rynek nie znosi jednak próżni i dostępne są alternatywy, które do oferty wprowadza właśnie XTB.

 

– W ostatnich tygodniach regularnie odpowiadamy na pytania inwestorów dotyczące tego, kiedy w Europie będzie można inwestować w ETF na Bitcoina. Odpowiedzi na to pytanie nie znamy, jednakże pewne jest, że tego rodzaju instrumenty będą dostępne u nas od pierwszego dnia notowań na europejskich giełdach. Niemniej, widząc zainteresowanie inwestorów rynkiem kryptowalut postanowiliśmy znaleźć alternatywę – mówi Filip Kaczmarzyk, członek zarządu XTB.

 

🟢 Zobacz też: XTB uruchomi IKE i IKZE. Mnóstwo nowości w 2024 r.

 

Od poniedziałku, 19 lutego, w ofercie XTB znajdują się trzy nowe fundusze ETP (Exchange Traded Products), a konkretnie ETN, które dadzą możliwość inwestorom na zajęcie pozycji na kryptowaluty. Dwa z tych produktów będą dotyczyć wyłącznie Bitcoina (BTCetc Bitcoin Exchange Traded Crypto [BTCE.DE] i VanEck Bitcoin ETN [VBTC.DE]), natomiast trzeci to mix 10 najpopularniejszych obecnie kryptowalut (VanEck Crypto Leaders ETN [VT0P.DE]).

 

– Do tej pory w XTB oferowaliśmy możliwość inwestowania w kryptowaluty jedynie poprzez kontrakty CFD. Jednakże widząc zapotrzebowanie inwestorów zdecydowaliśmy się znaleźć alternatywę dla tych, którzy poszukują podobnych możliwości jakie dają amerykańskie ETF-y. Dlatego postawiliśmy na notowane w Europie ETN-y. Tego rodzaju instrumenty, chociaż nie są zbyt popularne, to od lat dają możliwość inwestorom indywidualnym zajęcia pozycji na trudno dostępnych instrumentach u renomowanych brokerów – dodaje Kaczmarzyk.

 

Jak wyjaśnia XTB, ETN (Exchange Traded Notes) to rodzaj instrumentu dłużnego notowanego na giełdzie papierów wartościowych na zasadach podobnych do akcji spółek giełdowych czy funduszy ETF. Emitent ETN replikuje stopę zwrotu zobowiązując się, że wypłaci inwestorom środki równe wartości certyfikatów, które zakupili. Należy również dodać, że ETN-y należą do tzw. niezabezpieczonych bankowych papierów wartościowych, czyli w przypadku niewypłacalności emitenta nie są one zwracane inwestorom z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jednak przede wszystkim należy pamiętać, że lokowanie środków na rynkach finansowych nierozłącznie wiąże się z ryzykiem, dlatego do każdej decyzji inwestycyjnej należy podchodzić odpowiedzialnie.

ETC na złoto już od 2023 r.

Pojęcie ETP i ETN pojawiło się w polskich mediach finansowych także latem ubiegłego roku, przy okazji debiutu produktu umożliwiającego inwestowanie w złoto. Mowa o The Royal Mint Responsibly Sourced Physical Gold ETC (RMAU), który na GPW pojawił się pod koniec sierpnia. ETC (ang. Exchange Traded Commodities) to inny reprezentant rodziny ETP, który na europejskim rynku występuje również ze względu na regulacje krępujące rozwój segmentu surowcowych ETF-ów.

 

Kompendium wiedzy o nowych rodzajach instrumentów dostępnych na polskim rynku stanowi nowa książka Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC autorstwa prof. Tomasza Miziołka. Więcej na jej temat oraz darmowe fragmenty publikacji znajdziesz w tym artykule.

 


Kurs „(Bezpieczne) Inwestowanie w kryptowaluty”

Celem kursu jest przybliżenie tematyki cyfrowych aktywów i kryptowalut wszystkim osobom, które stały dotychczas obok tej rewolucji w świecie finansów. Temat nie jest banalny, a technologia szybko się zmienia, dlatego też zależało nam, aby jego twórcą był praktyk i aktywny inwestor oraz zawierał liczne przykłady, dzięki czemu był maksymalnie przystępny nawet dla osób kompletnie początkujących.

 

Wierzymy, że udało się to osiągnąć, dlatego kurs kierujemy do każdego kto chce zrozumieć i odpowiedzieć sobie na pytanie „O co chodzi w tych kryptowalutach?”. Autorem kursu jest Tomasz Waszczyk, Inżynier oprogramowania, specjalista w dziedzinie tworzenia systemów informatycznych. Dla członków SII przewidziano specjalną zniżkę.

 

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie www.kursinwestowaniewkryptowaluty.pl lub po kliknieciu w poniższy baner.

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie