Chat with us, powered by LiveChat

Złoto zadebiutuje na GPW. ETC od HANetf od 30 sierpnia

30.08.2023 12:44
Skomentuj artykuł
© Faizni Faiz - stock.adobe.com

30 sierpnia 2023 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutuje nowy produkt typu Exchange Traded Commodities (ETC). To pierwszy tego typu instrument na polskim parkiecie i uzupełnienie wciąż skromnej oferty ETF-ów.

 

[Aktualizacja 30.08.2023:  ETC na złoto zadebiutował na GPW. Relacja na końcu artykułu]

 

Na warszawskiej giełdzie pojawi się kolejna klasa aktywów. Po akcjach zagranicznych, które dodane zostały w listopadzie w 2022 r. wraz ze startem rynku GlobalConnect, tym razem GPW zaoferuje inwestorom możliwość inwestowania w instrument odzwierciedlający cenę złota.

 

– Na 30 sierpnia 2023 r. został wyznaczony pierwszy dzień notowań na GPW instrumentu typu Exchange Traded Commodities (ETC). Są to najczęściej instrumenty pasywne, zabezpieczone w sposób fizyczny, które działaniem przypominają ETF-y, jednak są tworzone i oferowane jako instrumenty dłużne z pełnym zabezpieczeniem fizycznym. Najbardziej popularnymi aktywami bazowymi dla instrumentów ETC są fizyczne metale szlachetne – czytamy w komunikacie GPW.

 

Na GPW pojawi się ETC na fizyczne złoto wyemitowany przez HANetf. Jego pełna nazwa to The Royal Mint Responsibly Sourced Physical Gold ETC (RMAU). Instrument ten pozwala na uzyskanie ekspozycji na fizyczne złoto, które przechowywane będzie w skarbcu brytyjskiej Mennicy Królewskiej (ang. Royal Mint) w skarbcu w Llantrisant w Walii. Jest to pierwszy produkt finansowy wyemitowany z państwową mennicą Wielkiej Brytanii i pierwszy ETC na złoto przechowywane w europejskiej mennicy państwowej.

 

– Jako GPW dążymy do tego, by umożliwić polskim inwestorom budowę pasywnego portfela inwestycyjnego dającego szeroką ekspozycję geograficzną i tematyczną przy wykorzystaniu transparentnych giełdowych produktów inwestycyjnych o relatywnie niewielkich opłatach za zarządzanie. ETC pełnią taką funkcję, uzupełniając ofertę o aktywa, na które nie można uzyskać ekspozycji za pomocą ETF-ów z uwagi na ograniczenia regulacyjne dotyczące tych funduszy – mówi Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

🟢 Zobacz też: Cena złota spadła, zakupy Polaków też. Małe transakcje coraz częstsze

 

– Bardzo cieszymy się, że pozyskaliśmy emitenta pierwszego na GPW instrumentu typu ETC, który na dodatek oparty jest na bardzo lubianym wśród polskich inwestorów aktywie. Dużym atutem tego produktu jest również to, że wpisuje się on w założenia giełdowej strategii ESG: złoto jest pozyskiwane w sposób odpowiedzialny z legalnych źródeł, a jego duża część to złoto ze zweryfikowanego recyklingu – dodaje Olszewska.

Notowany papier dłużny na fizyczne złoto

Wprowadzany na GPW produkt będzie oferował nie tylko pełne fizyczne zabezpieczenie (wartość ETC w obrocie odpowiada wartości realnie istniejącego złota), ale również umożliwi otrzymanie fizycznego złota, w formie sztabek i monet dostarczanych przez Royal Mint (od równowartości 20 000 USD, po poniesieniu dodatkowych kosztów – szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej). Odróżnia to ETC od ETF-ów, w przypadku których w większości wypadków nie ma możliwości zażądania fizycznego złota.  W przeciwieństwie do ETF-ów, ETC mają charakter instrumentu dłużnego, którego zabezpieczeniem jest dany towar np. złoto.

 

ETC na złoto od HANetf funkcjonuje od lutego 2020 r. Jest denominowany w dolarach amerykańskich, zaś jeden ETC odpowiada wartości zaledwie ok. 0,01 uncji złota (konkretnie 0,009920760 uncji trojańskiej czyli 0,30857 grama. Jeden walor kosztuje więc ok. 19 USD, co odpowiada ok. 78 PLN. ETC notowany na GPW nie będzie zabezpieczony walutowo. Całkowity koszt dla inwestora wyrażany przez TER wynosi 0,25%.

 

Cena instrumentu, który notowany jest m.in. na giełdach w Londynie, Frankfurcie, Paryżu i Mediolanie, zmienia się oczywiście codziennie, w ślad za zmianą cen złota na światowych rynkach. Według podawanego stanu na 18 sierpnia 2023 r., The Royal Mint Responsibly Sourced Physical Gold ETC przechowywał 446 080,623 uncji złota (13,87 tony) o wartości 843,8 mln dolarów.

 

 

– Jesteśmy dumni, że możemy wprowadzić na polski rynek ETC na złoto. Ogromnie cieszy nas możliwość ścisłej współpracy z GPW przy wprowadzeniu pierwszego notowanego w Polsce instrumentu ETC. Pierwszy w historii ETC wprowadzono do obrotu w Europie w 2002 r., a obecnie ETC stanowią około 40 proc. wszystkich produktów ETP notowanych w Europie. Nasz ETC zapewnia bezpieczeństwo inwestowania w sztabki złota kategorii Good Delivery London Bullion Market Association przechowywane w jednym z najbezpieczniejszych, specjalnie w tym celu powstałych skarbców, zarządzanym przez jedną z najstarszych firm na świecie, założoną w 889 r. przez Alfreda Wielkiego. Wyjątkową cechą tego instrumentu jest to, że inwestorzy mogą dokonać jego umorzenia, otrzymując w zamian złote monety i sztabki. Zapewnia on również jeden z najbardziej zrównoważonych sposobów pozyskiwania fizycznego złota, ponieważ jest w 100 proc. zabezpieczony sztabkami odpowiedzialnie pozyskiwanego złota LBMA, którego duża część pochodzi z weryfikowalnych źródeł recyklingu. To jedyny taki ETC dostępny obecnie na rynku – zaznacza cytowany w komunikacie Nik Bienkowski, współzałożyciel i współprezes zarządu HANetf.

 

🟢 Zobacz też: Czy inwestowanie w złoto to najlepsza ochrona przed inflacją?

 

Więcej informacji na temat The Royal Mint Responsibly Sourced Physical Gold ETC (RMAU) znaleźć można na stronie HANetf.com. Jak wynika z jej treści, przechowywane sztabki są zgodne ze standardami London Bullion Market Association (LBMA) Good Delivery. ETC zobowiązał się także do kupowania sztabek z legalnych źródeł. Konkretna lista sztabek (wraz z wagą i numerem seryjnym każdej z nich) również dostępna jest na stronie internetowej.

 

Część złota gromadzonego przez ETC pochodzić będzie z recyclingu – odzyskiwane w ten sposób złoto cechuje się niższym śladem węglowym od złota wydobywanego w kopalniach. HANetf informuje również, że po inwazji Rosji na Ukrainę, ze złota przechowywanego w ramach ETC usunięto wszystkie sztabki pochodzące z Rosji. ETC uzyskał także opinię zgodności z prawem szariatu, udzieloną przez firmę Amanie Advisors (wydana została odpowiednia fatwa, czyli opinia islamskich uczonych).

 

 

GPW wyjaśnia: czym wyróżnia się ETC

 

Powszechną praktyką największych europejskich giełd jest oferowanie ETF-ów oraz instrumentów ETC i ETN (Exchange Traded Notes) w jednej grupie produktowej, tzw. Exchange Traded Products (ETP), z uwagi na podobną funkcję i zasady działania. Pomimo braku harmonizacji unijnej wykształciła się praktyka rynkowa i swoisty standard określający podstawowe cechy instrumentu ETC odróżniające je od innych instrumentów giełdowych (w szczególności strukturyzowanych):

 

  • pasywny charakter instrumentu – podążanie za wynikami danego indeksu towarowego
  • oddzielenie aktywów emitenta od aktywów inwestycyjnych oraz występowanie „depozytariusza”,
  • zazwyczaj pełne zabezpieczenie fizyczne instrumentu (w odróżnieniu np. od instrumentów strukturyzowanych, których zabezpieczeniem są aktywa emitenta),
  • otwarty charakter – możliwość codziennej kreacji i umarzania certyfikatów/jednostek (podobnie jak w ETF-ach),
  • udział animatora rynku,
  • oferowanie instrumentów inwestorom i możliwość obrotu giełdowego tymi instrumentami na zasadach podobnych np. do akcji czy ETF-ów.

 

W kontekście dzisiejszego ogłoszenia GPW warto przypomnieć, że pod koniec 2021 r. giełda zapowiedziała chęć zaoferowania inwestorom tokenów na srebro, opartych o blockchain. Przedsięwzięcie miało być realizowane wspólnie z KGHM, jednym z największych na świecie producentów tego metalu. Od tamtej pory nie pojawiły się żadne informacje na ten temat. Z kolei sam KGHM na początku 2021 r. zapowiedział zaoferowanie inwestorom indywidualnym złota i srebra ze swoich kopalni. Również w tej sprawie brak kolejnych konkretów.

 

🟢 Zobacz też: Najpopularniejsze złote monety bulionowe. Jak inwestować w złote monety?

 

Jak wynika z uchwały zarządu GPW, ETC na złoto od HANetf zostały zarejestrowane przez KDPW pod kodem XS2115336336, zaś w systemie notowań giełdowych widnieć będą pod oznaczeniem ETCGLDRMAU.

 

Obecnie na GPW nie jest notowany żaden ETC. Oferta ETF-ów zatrzymała się na zaledwie jedenastu instrumentach. Ostatnim ETF-em, który pojawił się na GPW był obligacyjny BETA ETF TBSP, który na parkiecie zadebiutował w styczniu 2022 r.

 

Relacja z debiutu ETC na fizyczne złoto

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie