Chat with us, powered by LiveChat

SII poleca: Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC, Tomasz Miziołek

Publikacja w kompleksowy sposób omawia ideę inwestowania indeksowego. Prezentuje jego istotę, podstawy teoretyczne, implikacje praktyczne oraz zalety i wady. Obejmuje również dogłębną charakterystykę indeksów, których wyniki odwzorowują instrumenty indeksowe. Wiele miejsca poświęcono praktycznym aspektom inwestowania w tego rodzaju instrumenty. W szczególności zaprezentowano szereg wskazówek związanych zarówno z procesem selekcji produktu, jak i firmy go oferującej.

 

Wśród instrumentów indeksowych najmniej znane są instrumenty typu ETN i ETC. Oferują one możliwości, jakich często nie mogą zapewnić fundusze indeksowe i fundusze ETF, ale wymagają większej wiedzy i świadomości różnorodnych rodzajów ryzyka. W książce szczegółowo scharakteryzowano te instrumenty finansowe oraz ich dotychczasowy rozwój, a także opisano pierwszy ETC notowany na GPW – The Royal Mint Responsibly Sourced Physical Gold ETC stworzony przez spółkę HANetf.

 

Oto darmowy fragment publikacji opowiadający o zaletach inwestowania indeksowego w formacie pdf i audio.

Kompleksowa pozycja poświęcona problematyce inwestowania pasywnego

  • Jakie korzyści daje inwestowanie indeksowe?
  • Jak wybrać produkt indeksowy i ocenić firmę go oferującą?
  • Czym są instrumenty finansowe typu ETN i ETC, co je odróżnia od funduszy indeksowych i funduszy ETF?
  • Jakie są najważniejsze cechy indeksów naśladowanych przez instrumenty indeksowe?
  • Jakie są najważniejsze zalety i ryzyka towarzyszące inwestowaniu w ETN i ETC?

 

Długo oczekiwane fundusze ETF już są dostępne na GPW w wielu wariantach. Jaki będzie kolejny krok? Tomasz Miziołek szczegółowo opisuje mniej znane instrumenty typu ETC i ETN. Zanim staną się szeroko dostępne na naszym rynku, warto zrozumieć, jak działają.
– Grzegorz Zalewski

Kim jest Tomasz Miziołek?

Tomasz MiziołekProfesor Uniwersytetu Łódzkiego w Katedrze Finansów i Inwestycji Międzynarodowych. Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w pracy akademickiej oraz współpracy z instytucjami polskiego rynku finansowego. Współpracował między innymi z Izbą Zarządzających Funduszami i Aktywami, na rzecz której przygotowywał analizy eksperckie. Prowadzi badania dotyczące funkcjonowania instytucji wspólnego inwestowania na krajowym i międzynarodowym rynku finansowym, w szczególności funduszy inwestycyjnych i funduszy ETF, a także inwestowania indeksowego. Prowadzi szkolenia i seminaria z zakresu funkcjonowania funduszy inwestycyjnych i funduszy ETF. Założyciel i redaktor naczelny etf.com.pl – pierwszego w Polsce (2009 r.), niezależnego serwisu o charakterze informacyjno-analitycznym i edukacyjnym poświęconego inwestowaniu indeksowemu.

 

Warto sięgnąć po książkę Tomasza Miziołka „Inwestowanie indeksowe. Instrumenty finansowe typu ETN i ETC”, aby lepiej zrozumieć ideę inwestowanie indeksowego. Książka dostępna jest w księgarni internetowej maklerska.pl.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie