Chat with us, powered by LiveChat

XTB uruchamia Plany Inwestycyjne w Polsce. Pasywne inwestowanie z kolejnym produktem

Skomentuj artykuł
© Sawai Thong - stock.adobe.com

XTB udostępnia polskim klientom możliwość inwestowania w Plany Inwestycyjne. Broker chce przyciągnąć nowych klientów i skorzystać z rosnącego zainteresowania inwestowaniem pasywnym.

 

Plan Inwestycyjne XTB to pasywne rozwiązanie dla nowej grupy klientów, na które rynek (w tym akcjonariusze spółki) czekał od wielu miesięcy. Rozwiązanie to  XTB dwa miesiące temu uruchomiło w Rumunii, następnie zaoferowało w Portugalii, Czechach, Słowacji, Włoszech i Hiszpanii. Teraz przyszedł czas na Polskę.

Plany Inwestycyjne w XTB

Czym są Plany Inwestycyjne XTB? To produkt pozwalający na skomponowanie własnego planu skomponowanego z maksymalnie 9 spośród 300 funduszy ETF znajdujących się w ofercie XTB (nie ma możliwości inwestowania w akcje). Każdy inwestor może stworzyć do 10 tego typy portfeli inwestycyjnych. Wybór ETF-ów odbywa się samodzielnie, zatem nie mamy tu do czynienia z rozwiązaniem znanym z oferty robodoradców. Plany Inwestycyjne będą natomiast oferowały (na żądanie klienta) rebalancing portfela.

 

XTB zapewnia, że Plany Inwestycyjne są produktem przeznaczonym „dla osób ceniących sobie pasywne strategie inwestycyjne; w szczególności takich, które mają mniejsze doświadczenie czy wiedzę, a chciałyby rozpocząć przygodę z inwestowaniem”. Produkt dostępny jest z poziomu aplikacji mobilnej, trwają prace nad wersją na platformę xStation.

 

Dostrzegamy zmianę, która zachodzi w społeczeństwie i widzimy, że tematy zarządzania finansami stały się bliskie nie tylko aktywnym inwestorom. Plany Inwestycyjne to nasza odpowiedź na zachodzące trendy rynkowe oraz potrzeby użytkowników mówi Omar Arnaout prezes zarządu XTB.

 

Plany Inwestycyjne będą stale ewoluowały. Na przełomie roku dodamy pierwsze usprawnienia, takie jak płatności cykliczne oraz dodatkowy ekran pełniący rolę asystenta wyboru ETF-ów. Wszystko po to, aby proces inwestowania był jeszcze bardziej dostępny dla użytkowników naszej aplikacji dodaje Arnaout, który pod koniec października zapowiedział, że szersza akcja marketingowa związana z Planami Inwestycyjnymi rozpocznie się na początku przyszłego roku.

 

❓ Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu pasywnym? Przyjdź na Forum Finansów i Inwestycji 2023!

 

W ramach planów inwestycyjnych klienci XTB będą mogli inwestować już od 50 zł (15 euro lub 15 dolarów w przypadku kont w innych walutach). Koszty inwestowania są takie same, jak w standardowej ofercie: transakcje do kwoty 100 000 euro miesięcznie będą zwolnione z opłat (powyżej tego progu obrotu opłata wynosi 0,2% i minimum 10 euro). Do tego dochodzi jeszcze opłata za przewalutowanie (0,5%).

 

Plany Inwestycyjne to kolejna tegoroczna innowacja w XTB, która wpisuje się w cel pozyskiwania nowej grupy klientów, niekoniecznie (od razu) zainteresowanych tradingiem na instrumentach CFD. W maju w ofercie XTB pojawiły się akcje i ETF-y ułamkowe, z kolei od 6 listopada wolne środki na rachunkach klientów są oprocentowane.  Chociaż wielu inwestorów oczekuje na wprowadzenie IKE i IKZE w XTB, broker studzi emocje.

 

– Stale monitorujemy rynek i analizujemy różne możliwości produktowe, także te związane z IKE/IKZE oraz OIPE. Jest to dla nas interesujący kierunek rozwoju na przyszłość. Natomiast nasz plan wprowadzania nowych produktów jest obecnie wypełniony na kilka lat do przodu. Obecnie skupiamy się na tym, aby zapewnić naszym klientom na całym świecie różnorodne możliwości inwestycji w jednej aplikacji – usłyszeliśmy w odpowiedzi na pytanie zadane przed dwoma miesiącami.

XTB rośnie

XTB wciąż intensywnie powiększa bazę klientów, co widać zarówno po raportach kwartalnych spółki, jak i zestawieniach KDPW (te drugie obejmują jedynie klientów z dostępem do GPW). Z ostatniego tego typu zestawienia wynika, że XTB znalazło na podium, wyprzedzając BM ING Banku Śląskiego.

 

 

Kilka miesięcy temu inwestorzy wiązali duże nadzieje z wprowadzeniem przez XTB produktu pasywnego. Premiera rozwiązania na rynku rumuńskim przypadła już w trakcie wyraźnej obniżki kursu – od szczytu w maju do dołka w październiku akcje XTB potaniały o 32%. Od tamtej pory cena akcji XTB zyskała jednak 17%. W dłuższej perspektywie akcje XTB to oczywiście jeden z liderów wzrostu na GPW.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie