Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w Polsce mocno w dół. Ceny paliw pomogły

Skomentuj artykuł
© Mike Mareen - stock.adobe.com

Inflacja we wrześniu mocno spadła, do czego wyraźnie przyczyniły się ceny paliw. Rada Polityki Pieniężnej już raz potężnie zaskoczyła rynek i otwarte pozostaje pytanie o to, co zrobi w najbliższym czasie.

 

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu 2023 r. inflacja w Polsce sięgnęła 8,2% w ujęciu rocznym. Konsensus ekonomistów zakładał 8,5%, więc można uznać, że dane okazały się lepsze od oczekiwań. W sierpniu ostateczna wartość wskaźnika inflacji wyniosła 10,1%.

 

 

Spadek inflacji aż o 1,9 punktu procentowego jest najmocniejszym spadkiem od marca tego roku (-2,3 p.p.), choć wówczas schodziliśmy ze znacznie wyższego pułapu (z 18,4% do 16,1%). Jednocześnie wrześniowa inflacja na poziomie 8,2% to jej najniższy poziom od listopada 2021 r. (7,8%). Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach inflacja dalej będzie spadać.

 

W raporcie GUS-u uwagę przyciąga także odczyt inflacji liczonej miesiąc do miesiąca, która wyniosła -0,4% wobec oczekiwań ekonomistów na poziomie -0,1%. To również pozytywna niespodzianka i najmocniejszy miesięczny spadek inflacji od stycznia 2016 r.

 

 

W efekcie w ujęciu miesiąc do miesiąca inflacji nie widzimy już czwarty miesiąc z rzędu – maj, czerwiec i sierpień zamknęły się na zero, a lipiec przyniósł przeciętny spadek cen o 0,2%. Faktem tym chwalił się Narodowy Bank Polski w niedawno opublikowanym spocie.

 

Paliwa w centrum uwagi

Dzisiejszy komunikat stanowi tzw. szybki szacunek i jest pozbawiony wielu szczegółowych informacji, które poznamy je dopiero w połowie października.

 

Od dawna było jednak wiadomo, że we wrześniu inflacja spadnie, zaś najwięcej mówiło się o spadających cenach paliw, które w Polsce wyraźnie taniały mimo wzrostów cen ropy na światowych rynkach oraz osłabienia złotego względem dolara. W efekcie GUS wykazał, że we wrześniu paliwa do prywatnych środków transportu potaniały o 7% rok do roku i 3,1% miesiąc do miesiąca.

 

Inflacja w Polsce we wrześniu 2023 r. (wstępne dane)

 

  • Inflacja ogółem: 8,2% r/r oraz -0,4% m/m
  • Żywność i napoje bezalkoholowe: 10,3% r/r oraz -0,4% m/m
  • Nośniki energii: 9,9% r/r oraz -0,8% m/m
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: -7% r/r oraz -3,1% m/m

 

W ostatecznych danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozkład inflacji na znacznie więcej kategorii. Wagi wykorzystywane do obliczania inflacji zostały podane przez GUS w marcu 2023 r., po corocznej rewizji koszyka inflacyjnego. Po publikacji finalnych danych przez GUS, z NBP nadejdzie raport o miarach inflacji bazowej, w tym dynamice cen pomijającej zmiany cen żywności i energii.

 

Inflacja w Polsce we wrześniu 2023. Komentarze ekonomistów

Z komentarzy ekonomistów do dzisiejszych danych wyłania się obraz spadku inflacji napędzanego nie tylko cenami paliw. Do obniżenia ogólnego wskaźnika przyczyniły się też inne kategorie, w tym m.in. darmowe leki dla seniorów.

 

🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?

RPP już zaskoczyła i nie wiadomo czy na tym koniec

Dzisiejsze dane o inflacji są pierwszym raportem o tempie wzrostu cen, który trafił na rynek po tym, jak 6 września Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie obniżyła stopy procentowe aż o 0,75 punktu procentowego. Uzasadniając tę decyzję, prezes Adam Glapiński już powoływał się na spadek cen we wrześniu, w wyniku którego inflacja spadła poniżej 10%.

 

Nie jest jasne, co po tak dużej niespodziance zrobi RPP. Konsensus ekonomistów zakłada październikowe cięcie stóp o 0,25 punktu procentowego, jednak ewentualna druga z rzędu niespodzianka również wchodzi w grę.

 

Kolejne posiedzenie RPP zaplanowano na 3-4 października, a więc jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, które również z rynkowej perspektywy wydają się najważniejszym wydarzeniem października.

 

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie