Chat with us, powered by LiveChat

Nadzór KNF nad emitentami. Nowa kampania informacyjna

Skomentuj artykuł
autor: MOZCO Mat Szymański

Komisja Nadzoru Finansowego uruchamia nową kampanię informacyjną. Tym nacisk położony został na to, jak wygląda nadzór nad emitentami papierów wartościowych.

 

Zainwestowałem w pewną spółkę. Miały być zyski, a straciłem oszczędności. Dlaczego nikt tych spółek nie kontroluje?!spot radiowy zaczynający się od tych słów będzie można usłyszeć w polskich rozgłośniach. To jeden z elementów nowej kampanii informacyjnej Komisji Nadzoru Finansowego „Nadzór KNF nad emitentami”.

 

– Naszą kampanią chcemy przybliżyć tematykę związaną z emitentami działającymi na rynku kapitałowym oraz nadzorem, jaki sprawuje nad nimi Komisja Nadzoru Finansowego. Do prawidłowego funkcjonowania rynku kapitałowego niezbędna jest jego przejrzystość, w tym należyty sposób informowania inwestorów przez spółki publiczne – emitentów papierów wartościowych. Niezwykle istotne przy tym jest wyjaśnienie zakresu nadzoru nad emitentami oraz wskazanie, jakie uprawnienia nadzorcze przysługują określonym instytucjom, w tym szczególnie KNF – informuje nadzór w komunikacie.

 

W ramach kampanii uruchomiona została specjalna podstrona na stronie KNF.gov.pl, na której znaleźć można informacje dotyczące nadzoru nad emitentami. Treści edukacyjne dotyczą m.in.

 

  • Jaka jest rola KNF w nadzorze nad emitentami, których papiery wartościowe są notowane na rynku regulowanym i w alternatywnym systemie obrotu
  • Jaka jest rola KNF w nadzorze nad emitentami z siedzibą w innym kraju UE, których papiery wartościowe są notowane w Polsce
  • Gdzie kończy się rola KNF, a zaczyna rola innych instytucji
  • Jaki jest zakres nadzoru KNF wobec akcjonariuszy spółek publicznych
  • Jakie obowiązki mają emitenci
  • Skąd czerpać wiedzę na temat funkcjonowania emitentów
  • Na jakich zasadach emitenci funkcjonują na rynku finansowym
  • Jakie są regulacje dotyczące emitentów

 

Na stronie zamieszczono także informacje o tym, gdzie szukać pomocy w konkretnych przypadkach oraz ogólnie opisane przykłady naruszeń prawa. Konkretne przykłady działań KNF wobec spółek znaleźć można w bieżących komunikatach.

Kampania informacyjna „Nadzór KNF nad emitentami” jest drugą tego typu inicjatywą podjętą przez Komisję w 2023 r. Na początku roku trwała kampania „Nie wszystko złoto, co się świeci – inwestuj świadomie!.

 

🟢 Zobacz też: Inwestycyjne oszustwa pod lupą i na celowniku KNF CSIRT. Raport robi wraże

Webinar dotyczący crowdfundingu udziałowego

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników i we współpracy z Komendą Główną Policji, organizuje webinarium „Świadome podejmowanie decyzji inwestycyjnych – crowdfunding pożyczkowy”. Webinarium skierowane do początkujących inwestorów indywidualnych odbędzie się 2 października o 12:00.

 

🟢 SII poleca: Świadome podejmowanie decyzji inwestycyjnych – crowdfunding pożyczkowy.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Wszelkie szczegóły znajdziesz klikając w link.

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie