Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w Polsce spadła, choć nadal jest wysoka. Pierwsza miesięczna deflacja od dawna

Skomentuj artykuł
© freshidea - stock.adobe.com

Inflacja w Polsce w lipcu 2023 r. spadła, choć nadal pozostaje wysoka w ujęciu rok do roku. Czeka nas gorący koniec lata w związku z debatą i możliwą decyzją o obniżce stóp procentowych.

 

Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w lipcu 2023 r. inflacja sięgnęła 10,8% w ujęciu rocznym. Konsensus ekonomistów zakładał 10,9%, więc można uznać, że dane wpisały się w oczekiwania. W czerwcu finalny wskaźnik inflacji wyniósł 11,5%.

 

Odnotowany w lipcu poziom inflacji w Polsce w postaci 10,8% rok do roku to najniższy poziom od lutego 2022 r., a więc początku inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Równocześnie spadek inflacji o 0,7 punktu procentowego jest najskromniejszy od listopada 2022 r.

 

 

W najnowszym raporcie GUS-u warto także uwagę na ujemny odczyt inflacji liczonej miesiąc do miesiąca. Ekonomiści spodziewali się -0,1%, GUS podał -0,2%. Po raz ostatni ujemny poziom miesięcznej inflacji również obserwowano w lutym 2022 r. Wówczas był to w dużej mierze efekt obniżki podatków przez rząd. Poprzedni ujemny odczyt inflacji miesięcznej przypadł na sierpień 2020 r.

 

Żywność i energia w górę, paliwa w dół

Dzisiejszy raport stanowi tzw. szybki szacunek i jest pozbawiony wielu szczegółowych informacji. Poznamy je dopiero w połowie sierpnia, gdy GUS przedstawi finalne dane o inflacji w lipcu.

 

🟢 Zobacz też: Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?

 

Obecnie polski urząd statystyczny podał, że w dwóch z trzech głównych kategorii mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen rok do roku oraz brakiem wzrostu w ujęciu miesięcznym. Odmiennie zachowują się ceny paliw, które są niższe niż przed rokiem i nieco wyższe niż przed miesiącem. Oczywiście we wszystkich wypadkach mowa o cenach średnich, mierzonych przez GUS w tysiącach punktów w całym kraju.

 

  • Inflacja ogółem: 10,8% r/r oraz -0,2% m/m
  • Żywność i napoje bezalkoholowe: 15,6% r/r oraz -0,2% m/m
  • Nośniki energii: 16,7% r/r oraz 0,0% m/m
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: -15,5% r/r oraz 0,4% m/m

W finalnych danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozkład inflacji na znacznie więcej kategorii. Wagi wykorzystywane do obliczania inflacji zostały podane przez GUS w marcu, po corocznej rewizji koszyka inflacyjnego. Po publikacji finalnych danych przez GUS, z NBP nadejdzie raport o miarach inflacji bazowej, w tym dynamice cen pomijającej zmiany cen żywności i energii.

Inflacja w Polsce w lipcu 2023 r. Komentarze ekonomistów

RPP na wakacjach. Gdy wróci, będzie się działo

 

Następne decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na 5-6 września. Ostatnie komentarze prezesa Adama Glapińskiego i niektórych członków RPP wskazują na to, że już we wrześniu możemy być świadkami pierwszej od dawna obniżki stóp procentowych.

 

🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?

 

Tymczasem roczny cel inflacyjny NBP to 2,5% z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy w górę i w dół. Droga do celu inflacyjnego wciąż pozostaje daleka, choć inflacja sukcesywnie oddala się od szczytu (18,4% w lutym tego roku).

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie