Chat with us, powered by LiveChat

Co słychać w świecie kryptowalut? 3 istotne wydarzenia ostatnich tygodni

Skomentuj artykuł
© Markus Mainka - stock.adobe.com

Rynek kryptowalut od momentu swojego powstania stał się źródłem nieustannych spekulacji i niesamowitej dynamiki. Poza śledzeniem jak zmieniają się kursy kryptowalut, warto być na bieżąco z wydarzeniami, które kształtują ten segment rynku finansowego.

 

W tym artykule przyjrzymy się najświeższym wydarzeniom związanym z rynkiem kryptowalut, które zaskoczyły inwestorów i eksperymentujących entuzjastów. Wydarzenia te podkreślają zarówno możliwości, jak i wyzwania związane z tym elektryzującym rynkiem. Przyjrzymy się bliskiemu związaniu kryptowalut z tradycyjnym systemem finansowym, ich rosnącej popularności wśród inwestorów oraz tematom, które wzbudziły kontrowersje i dyskusje w ostatnim czasie.

Nowe regulacje kryptowalut na Słowacji

Władze Słowacji przyjęły przepisy regulujące opodatkowanie dochodów z kryptowalut. Istotne jest, że dochody z długoterminowej sprzedaży kryptowalut będą opodatkowane jedynie 7%, zamiast 19% lub 25%, co jest korzystne dla hodlerów.

 

🟢 Zobacz też: Halving bitcoina już w 2024 r. Co to oznacza?

 

Taka niższa stawka podatkowa stawia Słowację na równi z innymi krajami regionu, takimi jak Słowenia i Szwajcaria, które są przyjazne dla kryptowalut. Szacuje się, że nowe przepisy przyniosą rocznie około 30 mln euro dla budżetu państwa. Nowelizacja przewiduje także zwolnienie z podatku dochodowego dla płatności w kryptowalutach do 2400 euro, co tworzy próg wolny od podatku dla codziennych płatności w cyfrowych aktywach, oraz wyłączenie inwestorów z obowiązku płacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 14%.

 

Miejmy nadzieję, że również rządzący w Polsce wprowadzą bardziej łagodne warunki podatkowe dla rynku cyfrowych aktywów.

Ernst & Young buduje warstwę drugą na Ethereum

Myślę, że jednym z ważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy, które zaskoczyło wiele osób obserwujących ekosystem Ethereum, jest informacja o tym, że Ernst & Young zbudowało własną warstwę drugą. Fakt, że członek Wielkiej Czwórki uruchamia własną warstwę drugą na sieci Ethereum jest bardzo istotną informacją, która ma potencjał na znacznie większą adopcję, zupełnie nowego typu gospodarki, konkretnie mówiąc gospodarki cyfrowej.

 

Przypomnijmy czym właściwie jest warstwa druga. Warstwa druga Ethereum to dodatkowa warstwa rozszerzająca funkcjonalność i skalowalność głównej sieci Ethereum. Działa ona równolegle do głównej sieci, umożliwiając szybsze i tańsze transakcje oraz implementację bardziej złożonych rozwiązań, takich jak inteligentne kontrakty i DeFi.

 

🟢 Zobacz też: Jak rozwija się sieć bitcoin? Analiza podstawowych wskaźników

 

Organizacje EY i Polygon zaktualizowały kod źródłowy Nightfall (nazwa oprogramowania) w publicznie dostępnych repozytoriach, umożliwiając rozwój rozwiązań blockchain dla przedsiębiorstw skupiających się na prywatności. Nightfall to optymistyczne Zero-Knowledge (ZK) Roll-Up, który umożliwia prywatne transakcje na publicznej sieci Ethereum. Dzięki Nightfall, przedsiębiorstwa mogą efektywnie przeprowadzać prywatne transakcje na Ethereum mainnet, jednocześnie zachowując przezroczystość, niemożliwość zmiany danych oraz bezpieczeństwo, które Ethereum zapewnia.

 

EY pierwszy raz udostępnił Nightfall w domenie publicznej w 2019 r. jako zestaw protokołów umożliwiających prywatne transakcje na Ethereum. We wrześniu 2021 r. EY współpracował z Polygonem, aby stworzyć wersję beta Nightfall, która może łagodzić przeciążenia sieci i wysokie ceny transakcji wynikające z rosnącego użytkowania i szerszego przyjęcia Ethereum. Główne oprogramowanie i usługi EY w globalnym rynku blockchain - EY OpsChain i EY Blockchain Analyzer - korzystają z Nightfall i są dostarczane za pośrednictwem platformy SaaS EY Blockchain, Blockchain.ey.com.

 

Nightfall pozostanie publicznie dostępnym oprogramowaniem, aby ułatwić adopcję prywatnych rozwiązań dla przedsiębiorstw, które chcą wejść na Ethereum i prowadzić znaczącą działalność na tej sieci. Aktualizacja Nightfall w domenie publicznej stanowi ważny krok w skalowaniu ekosystemu Ethereum i otworzy nowe możliwości dla dużych przedsiębiorstw w Web3.

Wielki bank publicznie edukuje o bitcoinie

Myślę, że warto wspomnieć o uruchomionej przez bank Santander strony internetowej, na której można znaleźć wiele merytorycznych informacji związanych z bitcoinem.

 

🟢 Zobacz też: „Nie ufaj nikomu: Polowanie na króla kryptowalut”. Film o oszuście oszukuje widzów [Recenzja]

 

Na stronie internetowej banku opisano rozwój cyfrowych walut i ich wpływ na systemy finansowe. Wskazano różnicę między cyfrowymi pieniędzmi a elektronicznymi pieniędzmi, zaznaczając, że cyfrowe pieniądze powinny zachować cechy gotówki, takie jak natychmiastowa płynność i brak pośredników. Następnie omówiono początki bitcoina i technologii blockchain oraz podkreślono, że wszystkie transakcje bitcoin są rejestrowane w publicznym łańcuchu bloków, co zapewnia nieodwracalność, rozproszenie i bezpieczeństwo. Opisano także decentralizację bitcoina i ograniczony podaż waluty, który zmniejsza się wraz z upływem czasu. Zwrócono uwagę na to, że transakcje bitcoin odbywają się poprzez przekazywanie informacji o żądaniu do systemu, w wyniku czego następuje dodanie bloku do łańcucha i zapisanie transferu pieniędzy między kontami.

 


Kurs „(Bezpieczne) Inwestowanie w kryptowaluty”

Celem kursu jest przybliżenie tematyki cyfrowych aktywów i kryptowalut wszystkim osobom, które stały dotychczas obok tej rewolucji w świecie finansów. Temat nie jest banalny, a technologia szybko się zmienia, dlatego też zależało nam, aby jego twórcą był praktyk i aktywny inwestor oraz zawierał liczne przykłady, dzięki czemu był maksymalnie przystępny nawet dla osób kompletnie początkujących.

 

Wierzymy, że udało się to osiągnąć, dlatego kurs kierujemy do każdego kto chce zrozumieć i odpowiedzieć sobie na pytanie „O co chodzi w tych kryptowalutach?”. Autorem kursu jest Tomasz Waszczyk, Inżynier oprogramowania, specjalista w dziedzinie tworzenia systemów informatycznych. Dla członków SII przewidziano specjalną zniżkę.

 

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie www.kursinwestowaniewkryptowaluty.pl lub po kliknięciu w poniższy baner.

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie