Chat with us, powered by LiveChat

Halving bitcoina już w 2024 r. Co to oznacza?

Skomentuj artykuł
primopiano / AdobeStock

Halving bitcoina to wydarzenie, o którym co pewien czas jest głośno. W 2024 r. czeka nas kolejny halving. Warto wiedzieć, na czym polega oraz jakie mogą być jego konsekwencje.

 

Od czasu ukazania się kursu zatytułowanego „(Bezpieczne) Inwestowanie w kryptowaluty”dla Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, minęło już blisko pięć miesięcy. Natomiast za około rok będziemy świadkami kolejnego przepołowienia nagrody za wydobycie bloku w największej cyfrowej walucie jaką jest bitcoin.

 

W niniejszym artykule postaram się omówić czym jest przepołowienie nagrody (halving) oraz omówię podstawowe wskaźniki fundamentalne ze świata bitcoina. Odniosę się również do części kursu, w której wspomniałem, iż bankowość tradycyjną opartą na walutach fiducjarnych prawdopodobnie czekają problemy z utrzymaniem płynności finansowej.

Czym jest halving bitcoina?

Halving (przepołowienie) to termin związany z kryptowalutami, który odnosi się do zmniejszenia nagrody-bloku, którą otrzymują górnicy za rozwiązanie zagadki kryptograficznej i dodanie bloku do łańcucha bloków (ang. blockchain).

 

W przypadku bitcoina, nagroda za blok wynosiła początkowo 50 bitcoinów. Co 210 000 bloków (co około 4 lata), nagroda ta jest zmniejszana o połowę, co oznacza, że po pierwszym halvingu nagroda spadła z 50 do 25 bitcoinów, a po drugim z 25 do 12,5 bitcoinów.

 

W momencie pisania tego tekstu (maj 2023) nagroda za blok wynosi 6,25 bitcoinów. Poniżej widzimy jak kształtowała się nagroda za blok w bitcoin w poszczególnych latach: 

 

 

Halving ma na celu kontrolowanie podaży kryptowaluty na rynku i zapobieganie inflacji. Spadek nagrody za blok oznacza, że nowych bitcoinów będzie dostępnych mniej, co może prowadzić do wzrostu ceny, jeśli popyt na bitcoin pozostanie taki sam lub wzrośnie. W przeszłości halving był często związany z wzrostem cen bitcoina, choć nie ma gwarancji, że będzie to miało miejsce w przyszłości. Najbliższy halving odbędzie się w kwietniu lub maju 2024 roku, w jego efekcie nagroda będzie wynosić 3,125 BTC.

 

🟢 Zobacz też: „Nie ufaj nikomu: Polowanie na króla kryptowalut”. Film o oszuście oszukuje widzów [Recenzja]

Konsekwencje halvingu bitcoina

Aktualnie żyjemy w systemie monetarnym bazującym na walutach fiducjarnych, natomiast koszt kapitału wyznaczany jest przez poszczególne banki centralne rozlokowane w krajach narodowych. Odpowiedzenie sobie na pytanie jaki będzie koszt pieniądza z wyprzedzeniem (np. za rok) jest w zasadzie niemożliwe, przez co planowanie operacji finansowych jest utrudnione. W przypadku sieci bitcoin cała polityka monetarna jest zawarta na jednym wykresie, który przedstawiam poniżej:

 

 

Kolorem niebieskim przedstawiona jest podaż cyfrowej monety bitcoin, natomiast kolorem pomarańczowym oznaczona jest nagroda za wydobycie nowo utworzonego bloku transakcji (rozwiązanie zagadki matematycznej).

 

Halving bitcoina ma kilka konsekwencji, które mogą wpłynąć na ekosystem kryptowaluty:

 

  • Zmniejszenie nagrody za blok: halving, oznacza zmniejszenie nagrody za blok o połowę, co z kolei zmniejsza ilość nowych bitcoinów wprowadzanych na rynek. To może prowadzić do zmniejszenia podaży bitcoinów i wzrostu ceny, jeśli popyt na kryptowalutę pozostanie taki sam lub wzrośnie.

 

  • Zwiększenie konkurencji: halving prowadzi do zwiększenia konkurencji wśród górników, ponieważ otrzymują oni mniej bitcoinów za rozwiązanie zagadki kryptograficznej. Górnicy, którzy mają starszy sprzęt i wyższe koszty energii, mogą zrezygnować z wydobycia, co z kolei może prowadzić do zmniejszenia mocy obliczeniowej sieci bitcoin i zwiększenia czasu potrzebnego na rozwiązanie bloku.

 

  • Zwiększone koszty wydobycia: wraz z halvingiem koszty wydobycia rosną, ponieważ górnicy muszą zainwestować więcej w sprzęt i energię, aby nadal konkurować i otrzymać nagrody za bloki. W niektórych przypadkach koszty te mogą przekraczać wartość wydobywanych bitcoinów.

 

  • Wpływ na rentowność koparki: halving ma również wpływ na rentowność koparki. Górnicy muszą teraz wydobywać dwukrotnie więcej bloków, aby uzyskać takie same przychody, co może prowadzić do mniejszych zysków lub nawet strat.

 

🟢 Zobacz też: Uwaga na kryptowalutowych oszustów. Podszywają się pod Binance i wyłudzają dane

Halving bitcoina w przeszłości

Na wykresie poniżej czerwoną pionową kreską zaznaczyłem momenty, kiedy nastąpiło przepołowienie nagrody za wydobycie nowego bloku przez górników sieci bitcoin. Następne przepołowienie nagrody nastąpi w przybliżeniu albo w kwietniu, albo maju 2024 roku. Z technicznego punktu widzenia wydarzenie to powinno spowodować aprecjację największej cyfrowej waluty, natomiast czy tak się stanie będziemy mogli zweryfikować dopiero po czasie.

 

Podsumowanie

W przeciwieństwie do ekonomii bazującej na bankowości centralnej oraz walutach fiducjarnych z natury bez pokrycia, w zasadzie jest niemożliwym ustalenie ceny pieniądza w przyszłości. Taki stan rzeczy ma wiele przyczyn a całe społeczeństwa są zmuszane do życia w permanentnej niepewności o wartość nabywczą własnych ciężko zarobionych oszczędności. Zawsze istnieje możliwość zmiany stóp procentowych przez bank centralny, pomimo uprzednio składanych publicznie obietnic dotyczących ceny pieniądza, a takie decyzje mają rozległe konsekwencje dla społeczeństw. Z drugiej strony mamy zaprogramowaną politykę monetarną w cyfrowej walucie bitcoin, która jest stała i nie podlega wpływom chociażby polityków. Myślę, że bez względu jaką mamy opinię odnośnie największej cyfrowej walucie, warto rozumieć jej mechanizmy funkcjonowania oraz propozycję wartości.

 

🟢 Zobacz też: Przybywa inwestorów posiadających kryptowaluty [OBI 2022]

 

W kursie stworzonym dla Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, omawiam dokładniej podstawowe sposoby analizy cyfrowych projektów. Podsumowując, halving w sieci bitcoin ma wpływ na inflację, ponieważ zmniejsza ilość nowych bitcoinów wprowadzanych do obiegu, co może prowadzić do aprecjacji kursu wymiany względem walut fiducjarnych.


Kurs „(Bezpieczne) Inwestowanie w kryptowaluty”

Celem kursu jest przybliżenie tematyki cyfrowych aktywów i kryptowalut wszystkim osobom, które stały dotychczas obok tej rewolucji w świecie finansów. Temat nie jest banalny, a technologia szybko się zmienia, dlatego też zależało nam, aby jego twórcą był praktyk i aktywny inwestor oraz zawierał liczne przykłady, dzięki czemu był maksymalnie przystępny nawet dla osób kompletnie początkujących.

 

Wierzymy, że udało się to osiągnąć, dlatego kurs kierujemy do każdego kto chce zrozumieć i odpowiedzieć sobie na pytanie „O co chodzi w tych kryptowalutach?”. Autorem kursu jest Tomasz Waszczyk, Inżynier oprogramowania, specjalista w dziedzinie tworzenia systemów informatycznych. Dla członków SII przewidziano specjalną zniżkę.

 

Więcej informacji na temat kurus znajdziesz na stronie www.kursinwestowaniewkryptowaluty.pl lub po kliknieciu w poniższy baner.

 

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie