Chat with us, powered by LiveChat

Dezinflacja w Polsce się rozpędza. Prognozy inflacji NBP będą kluczowe

Skomentuj artykuł
© BartekMagierowski - stock.adobe.com

Inflacja w Polsce w czerwcu 2023 r. ponownie spadła, ponownie mocniej niż oczekiwali tego ekonomiści. Droga do celu inflacyjnego NBP nadal daleka, choć typowanie momentu pierwszej obniżki stóp procentowych nabiera rumieńców.

 

Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu 2023 r. inflacja sięgnęła 11,5% w ujęciu rocznym. Konsensus ekonomistów zakładał 11,7%, więc można mówić o pozytywnym odczycie. Przypomnijmy, że w maju inflacja wyniosła 13%.

 

Czerwcowe 11,5% to najniższy poziom inflacji liczonej rok do roku od marca 2022 r.

 

 

W czerwcowym raporcie warto zwrócić uwagę na drugi z rzędu zerowy odczyt inflacji liczonej miesiąc do miesiąca. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,1%.

 

Dezinflacja roczna, deflacja miesięczna

Dane opublikowane dziś przez GUS to tzw. szybki szacunek. Jest to raport pozbawiony wielu szczegółów, zaś prezentowany dziś odczyt może podlegać nieznacznej rewizji. Finalne dane o inflacji w czerwcu poznamy w piątek 14 lipca o 10:00.

 

🟢 Zobacz też: Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?

 

Według dostępnych dziś informacji wiemy, że we wszystkich trzech głównych kategoriach (żywność, energia, paliwa) w ujęciu miesięcznym zaobserwowano spadek cen.

 

  • Inflacja ogółem: 11,5% r/r oraz 0% m/m
  • Żywność i napoje bezalkoholowe: 17,8% r/r oraz -0,3% m/m
  • Nośniki energii: 18% r/r oraz -0,3% m/m
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: -18% r/r oraz -0,9% m/m

 

W finalnych danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozkład inflacji na znacznie więcej kategorii. Wagi wykorzystywane do obliczania inflacji zostały podane przez GUS w marcu, po corocznej rewizji koszyka inflacyjnego.

 

Ujemne dynamiki miesięczne cen żywności i energii sprawiają, że ekonomiści jeszcze wnikliwiej przyglądać będą się danym o inflacji bazowej, która uwzględnia wzrost cen właśnie bez tych kategorii. Raport za czerwiec NBP opublikuje w poniedziałek 17 lipca.

Inflacja w Polsce w czerwcu 2023 r. Komentarze ekonomistów

RPP za tydzień. Projekcje tematem numer 1

Tradycyjnie, po publikacji wstępnych danych o inflacji (co ma miejsce pod koniec miesiąca), ciężar uwagi przeniesie się na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Następne spotkanie RPP zaplanowano na 5-6 lipca (uwaga, to środa-czwartek). Jeżeli utrzymany zostanie harmonogram z poprzednich miesięcy, to w piątek 7 lipca odbędzie się konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Będzie to jednocześnie ostatnie pposiedzenie RPP przed wakacjami, kolejna decyzja o stopach procentowych zapadnie 5-6 września.

 

🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?

 

Głównym elementem lipcowego posiedzenia będzie zapoznanie się RPP z wynikami projekcji inflacji autorstwa Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP. Jej główne założenia poznamy już 6 lipca, zaś szczegółowy raport zaprezentowany zostanie najprawdopodobniej w tygodniu następnym.

 

Od tego, jak przebiegać będzie szacowana ścieżka inflacji, zależeć może nastawienie RPP w drugiej połowie roku. Od kilku miesięcy trwa coraz głośniejsza dyskusja o tym, kiedy powinien nadejść moment pierwszej obniżki stóp procentowych.

 

W toku tych dyskusji warto pamiętać, że roczny cel inflacyjny NBP to 2,5% z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy w górę i w dół. Droga do celu inflacyjnego wciąż pozostaje daleka, choć inflacja sukcesywnie oddala się od szczytu (18,4% w lutym tego roku).

 

Zostań członkiem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy

 

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie