Chat with us, powered by LiveChat

Adidas, Bayer i RWE na GPW. GlobalConnect się rozpędza

Skomentuj artykuł

Rynek Global Connect nabiera rozpędu, przynajmniej jeśli mowa o liczbie notowanych podmiotów. W czerwcu liczba spółek na najmłodszym rynku GPW niemal ulegnie podwojeniu. Na istotny wzrost obrotów wciąż czekamy.

 

Na początku nowego tygodnia Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie zaskoczyła inwestorów komunikatem o wprowadzeniu na GlobalConnect trzech kolejnych spółek. Zaskoczenie wynikało głównie z tego, że od poprzedniej informacji o powiększeniu listy notowanych podmiotów minęło mniej niż dwa tygodnie.

 

27 czerwca na GlobalConnect będzie można kupić akcje trzech kolejnych spółek. Będą to: Adidas, Bayer i RWE. Trzej niemieccy giganci wzmocnią i tak silną reprezentację koncernów z największej gospodarki Europy. Jedynymi spółkami spoza Niemiec na GlobalConnect pozostają Jeronimo Martins (właściciel Biedronki) i Inditex (właściciel Zary), które na rynek trafiły 18 kwietnia. Z kolei 15 czerwca na listę notowań GC dodane zostały Porsche, Zalando i SAP.

 

Spółki notowane na GlobalConnect od 27.06.2023 r.

 

 • Allianz 🇩🇪
 • BMW 🇩🇪
 • Mercedes Benz 🇩🇪
 • Siemens 🇩🇪
 • Volkswagen 🇩🇪
 • Jeronimo Martins 🇵🇹
 • Inditex 🇪🇸
 • SAP 🇩🇪
 • Porsche 🇩🇪
 • Zalando 🇩🇪
 • Bayer 🇩🇪
 • Adidas 🇩🇪
 • RWE 🇩🇪

 

Powiększenie liczby spółek nie przełożyło się na istotny wzrost obrotów. Póki co kończący się miesiąc nie dobija do najlepszych w krótkiej historii GlobalConnect, a i one przecież odbiegają od oczekiwań. Szczególnie jeśli przyrównamy je choćby do obrotów na NewConnect, gdzie również „królują” inwestorzy indywidualni (na GlobalConnect nie uświadczymy inwestorów instytucjonalnych).

 

 

Inwestorzy mogą składać zlecenia poprzez istniejący lub nowy rachunek w krajowych biurach maklerskich, które są podłączone do GlobalConnect. Opłaty pobierane od Członków Giełdy, działających na tym rynku są identyczne jak opłaty pobierane na Głównym Rynku GPW. Posiadaczom akcji notowanych na GlobalConnect będą przysługiwały pożytki w postaci np. dywidend przypomina GPW w komunikacie.

Globalna Warszawa daleko za Wiedniem

Powiększenie w ciągu miesiąca liczby notowanych spółek o 86% (z 7 do 13) może robić wrażenie, ale rzecz jasna mowa o wzroście z niskiego poziomu. GlobalConnect wciąż dzieli bardzo duży dystans od Global Market, czyli segmencie giełdy wiedeńskiej, na której najnowszy rynek GPW był wzorowany. W Wiedniu obecnie inwestować można w akcje 780 spółek. Potrzebne będzie znaczące zwiększenie tempa wprowadzania nowych spółek na GlobalConnect, aby ten poziom osiągnąć.

 

Warto dodać, że  dołączenie trzech kolejnych spółek odbywa się na wniosek Santander Biura Maklerskiego, które jako jedyne pełni na GlobalConnect rolę Wprowadzającego Animatora Rynku (WAR). Wprowadzenie akcji zagranicznych spółek na nowy rynek GPW odbywa się bez ich zgody.

 

Sama GPW w swojej strategii na lata 2023-2027 zapisała dalszy rozwój rynku, którego start w listopadzie 2022 r. póki co nie przyniósł oczekiwanych efektów.

 

– Planowane jest dalsze, sukcesywne rozbudowywanie oferty. W późniejszym okresie planowane jest także poszerzenie oferty o dostępność akcji wybranych spółek amerykańskich – czytamy w komunikacie GPW.

 

W kontekście GlobalConnect w ostatnich miesiącach pojawiał się też pomysł (formułowany np. przez samego prezesa dr Marka Dietla) wprowadzenia na ten rynek ETF-ów. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Biedronka i Zara nie uratują rynku GlobalConnect. Potrzeba czegoś więcej”.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie