Chat with us, powered by LiveChat

Zalando, Porsche i SAP na GlobalConnect. Biedronka i Zara nie pomogły obrotom

Skomentuj artykuł
Źródło: newsroom.porsche.com

Na nowym rynku GPW zadebiutują kolejne trzy spółki. Dołożenie poprzednich dwóch znanych marek nie odmieniło statystyk obrotów na GlobalConnect.

 

W czwartek 15 czerwca 2023 r. na GlobalConnect zadebiutują kolejne trzy spółki. Będą to: Zalando, Porsche oraz SAP. Wszystkie trzy spółki notowane są na Detusche Börse i wchodzą w skład indeksu DAX.

 

Dołączenie trzech kolejnych spółek odbyło się na wniosek Santander Biura Maklerskiego, które jako jedyne pełni na GlobalConnect rolę Wprowadzającego Animatora Rynku (WAR). Wprowadzenie akcji zagranicznych spółek na nowy rynek GPW odbywa się bez ich zgody.

 

Po dołożeniu trzech spółek, liczba podmiotów notowanych na GlobalConnect wzrośnie do dziesięciu. Przypomnijmy, że najmłodszy rynek GPW wystartował w listopadzie 2022 r.

 

Spółki notowane na GlobalConnect od 15.06.2023 r.

 

  • Allianz
  • BMW
  • Mercedes Benz
  • Siemens
  • Volkswagen
  • Jeronimo Martins
  • Inditex
  • SAP
  • Porsche
  • Zalando

 

Poprzednie dwa debiuty na GlobalConnect odbyły się 18 kwietnia tego roku. Podwyższone zainteresowanie nowymi spółkami obserwowano przede wszystkim na początku ich obecności na rynku. Co więcej, w omawianym okresie ani razu nie zdarzyło się, żeby na każdej z siedmiu spółek pojawiły się jakiekolwiek obroty (każdego dnia przynajmniej jedna zamykała się bez handlu).

 

 

W szerszym ujęciu maj wypadł na GlobalConnect gorzej niż kwiecień, zaś póki co czerwiec wypada nieco gorzej od poprzedniego miesiąca (222,8 tys. zł po 8 dniach handlu wobec 299 tys. zł po pierwszych 8 sesjach w maju).

 

GlobalConnect obecny w strategii GPW

Rozwój rynku GlobalConnect został zapisany w strategii GPW na lata 2023-2027, która ogłoszona została pod koniec maja tego roku. Podtrzymana została zapowiedź chęci wprowadzania na ten rynek spółek amerykańskich (jak planowano pierwotnie, jeszcze na długo przed uruchomieniem GC), jednak w pierwszej kolejności pojawiać się mają duże spółki z Europy, czego potwierdzeniem jest dodanie SAP-a, Porsche i Zalando.

 

Planowane jest dalsze, sukcesywne rozbudowywanie oferty. W późniejszym okresie planowane jest także poszerzenie oferty o dostępność akcji wybranych spółek amerykańskich czytamy w komunikacie GPW.

 

W kontekście GlobalConnect pojawia się też pomysł wprowadzenia na ten rynek ETF-ów. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Biedronka i Zara nie uratują rynku GlobalConnect. Potrzeba czegoś więcej”.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie