Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu TIM. „Spółka jest przygotowana na spowolnienie”

Skomentuj artykuł

Wyniki za pierwszy kwartał 2023 roku, skutki wezwania na akcje TIM ogłoszonego przez podmiot należący do Grupy Würth, a także wpływ sytuacji makroekonomicznej na spółkę. Oto główne tematy, jakie poruszono podczas czatu inwestorskiego TIM, zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania odpowiadali: Piotr Nosal, Członek Zarządu i dyrektor handlowy TIM, a także Piotr Tokarczuk, Członek Zarządu i dyrektor finansowy TIM.

 

W temacie wyników TIM, czyli głównego tematu czatu inwestorskiego, pytano o ocenę rezultatów finansowych spółki. 

 

- W naszej ocenie wyniki pierwszych trzech miesięcy roku przyjmujemy z umiarkowanym optymizmem. Mimo, że wyniki sprzedażowe są gorsze od poprzedniego roku to byliśmy świadomi takiego scenariusza. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała panikę zakupową w miesiącu marcu, którego wyniki wywindowały wynik całego kwartału, a tym samym zawiesiły wysoko poprzeczkę na ten rok. Większość wyników wpływających na przyszłość jest dobra, obsługiwaliśmy więcej klientów, rozwijaliśmy ofertę produktową w sposób efektywny, poprawiało się wiele parametrów ecommerce co na pewno będzie wpływać w sposób korzystny na Spółkę i jej wyniki w średnioterminowej perspektywie. Trudno jednak powiedzieć jakie będą najbliższe miesiące tego roku ponieważ nieustannie towarzyszy nam duża niepewność związana z sytuacją geopolityczną czy makroekonomiczną - mówił Piotr Nosal, członek zarządu i dyrektor handlowy TIM.

 

Odpowiadając na kolejne pytanie, Piotr Tokarczuk wyjasnił przyczyny spadku zysku przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w pierwszym kwartale 2023 roku w ujęciu rocznym.

 

- Spadek ten wynika z trudnej sytuacji makroekonomicznej, zmniejszenie popytu oraz zaostrzenie konkurencji negatywnie wpływającej na marżę brutto na sprzedaż - podał członek zarządu i dyrektor finansowy TIM.

 

W związku z tym, poproszono również o odpowiedź, w jaki sposób Grupa TIM zamierza poprawić marżowość.

 

- Jeżeli popatrzymy na 3LP, to na początku roku zgodnie z zapisami w umowach nastąpiła indeksacja stawek za usługi logistyczne, co powinno wpłynąć na poprawę marżowości. Jeżeli chodzi o TIM, to ostatnie kilka lat rozwijamy się w sposób zrównoważony, balansując pomiędzy optymalnymi proporcjami sprzedaży i zysku na sprzedaży. Podobnie dzieje się w tym roku. Na możliwość generowania marży wpływa wiele czynników zewnętrznych, ale też zdolność organizacji do szybkiego dostosowywania się do tych czynników i reagowania na bieżąco. Jeżeli szansę na zwiększanie marży będą się na rynku pojawiać, na pewno będziemy je wykorzystywać - wyjaśnił dyrektor handlowy.

 

Pytano także o strukturę przychodów spółki ze szczególnym uwzględnieniem sprzedaży online.

 

- Na wstępie odpowiedzi chciałbym przypomnieć, że całość sprzedaży w TIM odbywa się w sposób zdalny. Nie posiadamy magazynów lokalnych, a dostawy do klienta odbywają się z centrum logistycznego zarządzanego przez 3LP. Online tym samym rozumiemy jako sprzedaż do klienta, którą realizujemy poprzez TIM.pl i w procesie sprzedaży nie uczestniczył pracownik TIM. W przypadku 1Q 2023 roku udział ten wyniósł 67,5 procent - stwierdził Piotr Nosal.

 

Pojawiło się również pytanie o aktywność sektora biznesowego w spółce, a w szczególności o spadek sprzedaży w formacie B2B.

 

- Jeżeli chodzi o porównywanie wielkości sprzedaży do analogicznego okresu roku poprzedniego to należałoby odpowiedzieć, że tak. Dynamika sprzedaży rok do roku jest ujemna. Oczywiście obserwowaliśmy w tym okresie spadek popytu i brak czynników, które mocno stymulowały sprzedaż w poprzednim roku, tym samym należy przypomnieć, że porównujemy się do niestandardowego okresu w roku 2022 gdzie szczególnie miesiąc marzec wywindował wynik całego kwartału. Więc z jednej strony w związku ze spadkiem popytu klienci nieco ograniczyli zakupy i dodatkowo przestali kupować towary na zapas, co było standardem w roku ubiegłym, z drugiej strony obsługiwaliśmy ich większą liczbę i notowaliśmy rejestrację nowych klientów, którzy rozpoczynali współpracę z TIM - podano podczas czatu.

Wezwanie 

Dużą część dyskusji poświęcono tematowi wezwania na akcje TIM ogłoszonego przez FEGA & Schmitt Elektrogroßhandel - spółkę należącą do Grupy Würth.

 

- Jakie perspektywy rozwoju otwierają się przed spółką po wejściu w skład Grupy Würth? - pytał jeden z inwesorów.

 

- Grupa Wurth to podmiot z naszej branży z dużym doświadczeniem również na rynku polskim, dlatego bardzo dobrze rozumie rynek i naszą strategię. Jesteśmy przekonani, że będzie bardzo dobrym inwestorem aktywne wspierającym realizację naszej strategii. O szczegółach będziemy rozmawiali po zamknięciu transakcji - wyjaśnił Piotr Tokarczuk.

 

W związku z wezwaniem pytano także o losy kadry menadżerskiej TIM, a także dalszy sposób funkcjonowania spółki. 

 

- Podstawowe aspekty funkcjonowania GK TIM zostały uzgodnione w trakcie negocjacji transakcji tj. zachowanie samodzielności organizacyjnej, zachowanie brandu TIM i 3LP oraz kontynuacji pracy kluczowej kadry menadżerskiej - mówił Tokarczuk.

 

Na pytanie o prawdopodobny termin zdjęcia spółki z giełdy odpowiedziano: Nie chcielibyśmy spekulować w zakresie terminów bo to zależy od wielu czynników niezależnych od nas. Najpierw musi się zrealizować warunek zawieszający w postaci zgody urzędu antymonopolowego i rozliczyć transakcja po zakończeniu wezwania. Na tym się koncentrujemy.

 

Piotr Tokarczuk dodał także: Jeżeli w wyniku Wezwania zostanie osiągnięty próg co najmniej 95 procent ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, Wzywający zamierza ogłosić przymusowy wykup akcji posiadanych przez akcjonariuszy mniejszościowych TIM S.A. Następnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, Wzywający zamierza wycofać Spółkę z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

3LP

W kwestii wezwania, inwestorzy pytali również o dalsze losy należącej do grupy TIM spółki 3LP.

 

- Czy spółka 3LP może również zostać przejęta przez Grupę Wurth? - pytał inwestor.

 

- Tak - TIM SA posiada bowiem 100 procent akcji 3LP SA - wyjaśnił Piotr Tokarczuk.

 

Dodał również, że nie jest planowane IPO 3LP.

 

Pytano także o sytuację spółki 3LP oraz jej planowane inwestycje.

 

- Spółka 3LP jest trakcie skalowania swoje działalności, tj. odbiera i komercjalizuje powierzchnie magazynowe, które zostały zakontraktowane w 2021 i 2022 roku. W najbliższym czasie nie planujemy poodpisywania nowych umów wynajmu hal magazynowych - mówił Piotr Tokarczuk.

Otoczenie makroekonomiczne

Jako kluczowe ryzyko Piotr Tokarczuk wskazał następujące czynniki: Kluczowym ryzykiem pozostaje ewentualne dalsze pogorszenie makroekonomiczne. GK TIM ma bardzo dobrą sytuację finansową i nie postrzegamy negatywnego scenariusza makro jako zagrożenia dla funkcjonowania spółki.

 

- Spowolnienie gospodarcze z którym mamy doczynienia przełożyło się na negatywną dynamikę przychodów i wyników w 1Q2023 ale warto zwrócić uwagę, że w ujęciu długoterminowym i biorąc pod uwagę niekorzystne otoczenie makroekonomiczne nasze wynik są dobre, a ogólna sytuacja finansowa i standing finansowy GK TIM są bardzo dobre - dodał Tokarczuk.

 

Na temat przygotowania spółki do dalszych wyzwań związanych z sytuacją makroekonomiczną w 2023 roku Piotr Nosal dodał: Spółka jest przygotowana na spowolnienie i dotychczasowa historia pokazuje, że ze spowolnień w gospodarce wychodzi wzmocniona. Dzięki temu, że posiadamy solidne fundamenty finansowe jesteśmy w stanie, w sposób niezakłócony realizować przyjętą w zeszłym roku strategie. Wszystkie projekty są realizowane, rozwijamy ofertę asortymentową dostępną z magazynu centralnego, rozwijamy sprzedaże w kanałach alternatywnych, poprawiamy jakość dla klientów czy wzmacniamy organizację poprzez pozyskiwanie z rynku pracowników z nowymi kompetencjami.

 

Pytano także o wpływ inflacji na biznes spółki TIM.

 

- Bezpośrednio Inflacja nie ma w tej chwili istotnego wpływu na biznes TIM, natomiast pośrednio poprzez obniżenie siły nabywczej pieniądza oraz pogorszenie sytuacji w gospodarce negatywnie wpływa na popyt i poziom marż również w naszej branży. Oczywiście jak w całej gospodarce inflacja wywołuje presję kosztową - mówił Piotr Tokarczuk.

Inwestycje i wojna w Ukrainie

- Jakie inwestycje TIM planuje realizować w najbliższych latach? - pytano.

 

- Tak jak wspominaliśmy na konferencjach wynikowych, inwestycje te dotyczą przede wszystkim nowych rozwiązań w ramach naszej architektury IT. Kilka kluczowych elementów tej infrastruktury zostanie zmienionych na nowe rozwiązania, ale o szczegółach nie chcielibyśmy w tej chwili mówić - mówił Piotr Tokarczuk. 

 

Odpowiadając na kolejne pytanie dowiedzieliśmy się również, że w pierwszym kwartale 2023 roku nie zaobserwowano wpływu wojny w Ukrainie na działalność TIM.

Polityka dywidendowa

Inwestorzy wspomnieli również o polityce dywidendowej TIM, którą zawieszono wraz z zawartą umową inwestycyjną dotyczącą wezwania na akcje.

 

Z inwestorem (Grupą Wurth) ustaliliśmy zawieszenie stosowania polityki dywidendowej - mówił Tokarczuk.

Rynek instalacji fotowoltaicznych

Jeden z inwestorów zapytał również o rynek części do instalacji fotowoltaicznych.

 

- Od zakończenia ostatniej tury finansowania i zmianach rozliczeń na mniej korzystne rynek fotowoltaiki spowolnił i ustabilizował się na nowym niższym poziomie. Sytuację tę obserwujemy do dziś, przy czym liczba przyłączanych instalacji w każdym miesiącu jest podobna. Obserwujemy obecnie również ustabilizowanie cen nośników energetycznych, co również nie wpływa korzystnie na decyzję o montażu instalacji fotowoltaicznej. Jednak w perspektywie długoterminowej rynek OZE powinien rosnąć, ponieważ nieuchronne będzie odchodzenie od paliw kopalnianych - wyjaśnił Piotr Nosal.

 

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie