Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu Grupy TIM. „Bez wejścia na GPW nie bylibyśmy w tym miejscu”

Skomentuj artykuł

Wyniki, wezwanie na akcje, działalność spółki 3LP, otoczenie gospodarcze i dywidenda, były tematami poruszonymi podczas czatu inwestorskiego Grupy TIM. Na pytania inwestorów odpowiadał prezes Zarządu TIM S.A. Krzysztof Folta, prezes Zarządu 3LP S.A. Maciej Posadzy, a także członkowie Zarządu TIM S.A: dyrektor finansowy Piotr Tokarczuk i dyrektor handlowy Piotr Nosal.

 

- Wyniki w pierwszym półroczu 2023 r. oceniamy pozytywnie. Oczywiście należy uwzględnić trudne otoczenie makroekonomiczne tj. warunki w których działaliśmy. Przy porównywaniu wyników nie bez znaczenia jest również rekordowe i niestandardowe pierwsze półrocze 2022 r. Najważniejsze, że w pierwszym półroczu 2022 r. utrzymujemy udział w rynku, koszty są pod kontrolną oraz utrzymaliśmy marżę brutto na sprzedaży na dobrym poziomie. W konsekwencji zarówno wskaźniki rentowności, struktury finansowania jak i rotacji są na bardzo dobrych poziomach potwierdzających wysoki standing finansowy - ocenił wyniki spółki za pierwsze półrocze 2023 roku Piotr Tokarczuk, dyrektor finansowy TIM S.A.

 

Przychody TIM w pierwszym kwartale spadły o nieco ponad 5 procent, tymczasem spadek zysku netto wyniósł aż 45 procent. W związku z tym pytano, z czego wynika ta różnica.

 

- Najważniejsze czynniki to: spadek procentowej marży brutto na sprzedaży oraz wzrost kosztów usług obsługi logistycznej oraz transportu - mówił Piotr Tokarczuk.

 

Zwrócono również uwagę na mocno rosnące koszty usług obcych, według sprwozdania finansowego.

 

- Rosnący koszt usług obcych w TIM związany był z waloryzacją stawek 3LP za obsługę logistyczną TIM - dodał Piotr Tokarczuk.

 

Wyniki TIM odniesiono również do biznesu spółki z czasów przed wybuchem pandemii COVID-19. Pytano, jakie od tego czasu zaszły zmiany.

 

- Największe wzrosty i najlepsze wyniki zanotowaliśmy w 2022 r., a więc 2 lata po wybuchu pandemii. Jedyną konsekwencją COVID-19 jest dla nas zmiana modelu pracy na hybrydowy - ocenił Krzysztof Folta, prezes zarządu TIM.

Wezwanie na akcje TIM

Drugim ważnym tematem czatu inwestorskiego było wezwanie ogłoszone na akcje TIM przez spółkę z Grupy Wurth.

 

Pytano, na jakim etapie jest proces skupowania akcji przez spółkę z Grupy Wurth.

 

- W tej chwili przyjmowana są zapisy na sprzedaż akcji TIM w ramach drugiego wezwania i potrwają one do 27 października. Jednocześnie Inwestor czeka na decyzje UOKiK w zakresie zgody na koncentracje. Uzyskanie tej zgody jest warunkiem zawieszającym dla transakcji - mówił Piotr Tokarczuk, podczas czatu inwestorskiego.

 

Inwestorzy poruszyli również temat losów TIM po uzyskaniu zgody UOKiK i sukcesie ogłoszonego wezwania.

 

- TIM pozostanie samodzielnym podmiotem działającym na rynku tak jak dotychczas. Główne kierunki rozwoju pozostają również bez zmian. Natomiast o szczegółach współpracy z Grupą Wurth będzie rozmowa dopiero po ewentualnym rozliczeniu transakcji i faktycznym przejęciu kontroli - tłumaczył Piotr Tokarczuk.

 

Dodano również, że będzie to dodatkowy impuls rozwojowy dla spółki. 

 

Jedno z pytań dotyczyło także dalszych losów akcji TIM na GPW.

 

- Na dzisiaj odpowiadanie na to pytanie byłoby przedwczesne. Nie doszło jeszcze do transakcji i zmiany kontroli. Najpierw musi się zrealizować transakcja i dopiero wtedy wspólnie z nowym akcjonariuszem kontrolującym będzie można przyjąć ewentualny plan i harmonogram dotyczący delistingu - mówił Piotr Tokarczuk.

 

Wracając do kwestii zgody UOKiK, pytano o powody długiego okresu oczekiwana na decyzję urzędu.

 

- Aktualnie trwa postępowanie administracyjne w tej sprawie. UOKiK zdecydował o przejściu do drugiej fazy postępowania oraz określił maksymalny termin w którym zamierza podjąć decyzję na ok 20 grudnia 2023 roku - mówił Tokarczuk.

 

- Nie można mówić w tym kontekście o obiekcjach, lecz o potrzebie głębszej analizy rynku dystrybucji elektrotechniki, który od lat nie był szczegółowo przez UOKiK badany - dodał.

 

Pytano także, co w sytuacji, gdy decyzja UOKiK w kwestii przejęcia kontroli nad TIM przez spółkę z Grupy Wurth nie będzie pozytywna.

 

- W tej chwili wariantem bazowym jest uzyskanie pozytywnej decyzji UOKiK i nie chcemy spekulować o alternatywnych scenariuszach - podał dyrektor finansowy. 

Obecność na giełdzie

Oprócz kwestii wezwania, odniesiono się do samej obecności spółki na giełdzie.

 

- Bez wejścia na GPW nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym obecnie jesteśmy. Dzięki dwóm emisjom akcji (1997 i 2007) pozyskaliśmy środki na skokowy rozwój biznesu. Za sprawą pozyskanych środków jesteśmy liderem rynku w zakresie sprzedaży i wyników finansowych - ocenił Krzysztof Folta, prezes zarządu TIM.

 

W kwestii wejścia do indeksu mWIG40 dodał: Cieszymy się, że GPW doceniła nasz dynamiczny rozwój.

3LP

Poproszono również o wskazanie kluczowych (oprócz wezwania) wydarzeń dla spółki w pierwszym półroczu tego roku, również tych dotyczących spółki 3LP.

 

- Trudno wskazać jedno wydarzenie. Z pewnością do najważniejszych wydarzeń należy realizacja kolejnych projektów związanych z zaprezentowaną w maju 2022 r. strategią rozwoju TIM SA. Jeśli chodzi o 3LP, było to z kolei uruchamianie kolejnych lokalizacji i ich komercjalizacja - mówił Folta.

 

Z kolei poproszony o ocenę rozwoju 3LP, Maciej Podsadzy mówił: Kontynuujemy strategią rozwoju, rozpoczętą w 2022 r. Aktualnie skupiamy się na pozyskiwaniu klientów pod uruchomione nowe lokalizacje oraz uruchomieniu nowej automatyki magazynowej w centrum logistycznym w Siechnicach.

 

Na temat planów rozwojowych dodał: Dalsza komercjalizacja istniejących lokalizacji, a także inwestycje w zrównoważony rozwój. Jesteśmy na końcowym etapie uzyskiwania zgód na montaż instalacji PV na dachach wszystkich naszych obiektów w Siechnicach.

 

Podano również, że w perspektywie najbliższych 24 miesięcy 3LP nie planuje otwarć kolejnych magazynów.

 

Powrócono również do tematu odwołanego debiutu 3LP na giełdzie. 

 

- Aktualnie, w kontekście wezwania do sprzedaży akcji TIM-u oraz w obliczu sytuacji na rynkach finansowych, nie mamy takich planów - tłumaczył Podsadzy.

 

Nawiązując do działalności całej Grupy TIM, pytano także o poszerzenie asortymentu.

 

- TIM cały czas poszerza asortyment dostępny dla klientów z magazynu 3LP oraz w alternatywnych kanałach sprzedaży bezpośrednio od naszych partnerów biznesowych. Jako Centrum Elektrotechniki koncentrujemy się obecnie na produktach dedykowanych dla elektryków profesjonalistów. Na koniec sierpnia wdrożyliśmy blisko 9 tyś nowych produktów na nasz magazyn oraz kilkanaście tysięcy dostępnych w alternatywnych kanałach sprzedaży - mówił Piotr Nosal, dyrektor handlowy.

Otoczenie rynkowe

Pytania zadawane podczas czatu inwestorskiego dotyczyły również otoczenia, w którym działa spółka, w tym tempa cyfryzacji polskiej gospodarki obecnie oraz podczas pandemii COVID-19.

 

- Pandemia bez wątpienia przyspieszyłą proces cyfryzacji jednak podjęte przez wiele firm działania nie w każdym przypadku można uznać za trwałe. Wiele z tych działań było raczej przymusem, a nie świadomą strategiczną decyzją. Mimo wszystko cyfryzacja postępuje dosyć dynamicznie, skończył jedynie działać katalizator w postaci pandemii. Jeżeli popatrzymy choćby na branże, w której działamy to świadomość "istnienia" w cyfrowym świecie jest zdecydowanie większa niż jeszcze kilka lat temu - tłumaczył Piotr Nosal.

 

Poruszono również temat spowolnienia w polskiej gospodarce.

 

- Spowolnienie gospodarcze wpływa na działalność TIM w sposób przewidywalny. Pogorszenie koniunktury powoduje zwiększenie konkurencyjności na rynku co przekłada się w pierwszej kolejności na erozje marży. W mniejszym stopniu klienci są w stanie przewidzieć zakres swoich prac w kolejnych miesiącach z racji tego nie dokonują zakupów na zapas, a jedynie z inwestycji na inwestycje, negocjując przy tym ceny - dodał Nosal. 

 

Z kolei na temat spadku stóp procentowych i wzrostu kursu euro podał Piotr Tokarczuk: Ze względu na niewielkie zadłużenie odsetkowe spadek stóp procentowych nie wpływa istotnie na wyniki finansowe TIM i 3LP natomiast zmienności kursu EURPLN ma wpływ na wyniki 3LP i GK TIM ze względu na denominowane w EUR średnio i długoterminowe umowy wynajmu magazynów (wartość umów 29,5 mln EUR).

 

- Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z dobrą koniunkturą czy ze spowolnieniem otoczenie rynkowe, na którym działa TIM jest bardzo konkurencyjne. Rozdrobnienie rynku oraz ilość podmiotów zajmujących się hurtową sprzedażą produktów elektrotechnicznych jest niespotykane w skali europejskiej. Tym samym spowolnienie gospodarcze potęguję konkurencyjność i presję na marże. Kontrahenci również borykają się z większą konkurencją na rynku a przyszłe prace są mnie przewidywalne. Patrząc na różnego rodzaju wskaźniki makroekonomiczne otoczenie rynkowe do końca roku nie powinno się w zasadniczy sposób zmienić - mówił o konkurencyjności rynku Piotr Nosal.

 

Z kolei na temat konkurencji spółki podano: Od lat naszymi konkurentami są hurtownie elektrotechniczne działające głównie w modelu tradycyjnym. Pojawiają się również nowi gracze na rynku wykorzystujący Internet jako kanał sprzedażowy. W jakimś stopniu konkurencją pozostają markety DIY. Trudno tym samym wskazać jednego największego konkurenta.

 

Pytano także o wpływ inflacji na działalność Grupy TIM.

 

- W tej chwili inflacja nie ma istotnego wpływu na działalność handlową TIM, natomiast wywołuje presję wzrostową w zakresie kosztów usług obcych oraz kosztów osobowych. Bardzo uważnie zarządzamy tymi kosztami żeby minimalizować negatywny wpływ na wyniki finansowe - podał Piotr Tokarczuk, dyrektor finansowy TIM.

Dywidenda

Pytano także o dywidendę spółki, która od 2018 roku regularnie była wypłacana.

 

W związku z ogłoszeniem wezwania do sprzedaży akcji TIM SA nasza polityka dywidendowa została zawieszona - mówił Krzysztof Folta.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie