Chat with us, powered by LiveChat

Przybywa inwestorów posiadających kryptowaluty [OBI 2022]

Skomentuj artykuł
© Marta Sher - stock.adobe.com

W burzliwym 2022 r. kryptowaluty cieszyły się rosnącą popularnością wśród polskich inwestorów indywidualnych. Co czwarty ankietowany chciałby, aby instrumenty oparte o cyfrowe aktywa były notowane na GPW.

 

Spytałem ostatnio moją żonę czy wie co to jest Bitcoin i powiedziała, że to "coś czego nie ma, a jest coraz droższe". Chyba dobrze oddaje to fenomen kryptowalut – tak w ubiegłym roku swój stosunek do kryptowalut opisał jeden z uczestników Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2021.

 

Kolejna edycja badania – czyli OBI 2022 – odbywała się w innych okolicznościach rynkowych. Z kryptowalut zdecydowanie „uszło powietrze”, choć przecież – zdaniem wielu – miały być jednym z panaceów na wysoką inflację, z którą w 2022 r. zmagano się na całym świecie. Wirtualne waluty potwierdziły natomiast, że są aktywami o dużej zmienności, co jednak nie odstraszyło zainteresowanych. Jak widać w szczegółowych wynikach Ogólnopolskiego Badania Inwestorów 2022, wśród inwestujących Polaków rośnie grono posiadających kryptowaluty.

 

 

Zacznijmy od samego odsetka deklarujących inwestowanie w kryptowaluty w przeciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających badanie. Jak pokazują dane ankietowane, inwestowanie w tę klasę aktywów deklaruje już niemal co czwarty inwestor! W ubiegłorocznej analizie zestawiałem kryptowaluty z kruszcami (jako „antysystemowe” klasy aktywów), teraz zestaw ten uzupełniam o Forex (jako rynek dla miłośników zmienności).

 

 

Im starszy inwestor, tym rzadziej deklaruje posiadanie kryptowalut – ta zależność pozostała oczywiście bez zmian. Warto jednak zauważyć, że i wśród starszych inwestorów przybywa w ostatnim czasie osób zaznaczających w ankiecie tę kategorię.

 

 

Wiek jest skorelowany z doświadczeniem, ale wcale nie musi mu się równać. „Ryzyko braku kryptowalut w portfelu oceniam na większe od ryzyka posiadania kryptowalut” – zasłyszałem ostatnio od jednego z inwestorów, który na rynku jest od przynajmniej kilkunastu lat. Tego typu anegdotyczne dowody znajdują potwierdzenie w danych zebranych w ramach OBI 2022. Nawet wśród „starych wyjadaczy” znajdziemy coraz więcej inwestujących w krypto-aktywa.

 

 

Czas na najważniejsze, czyli na portfel. Również i w tym ujęciu widać, że kryptowaluty coraz częściej pojawiają się wśród aktywów, w które inwestują Polki i Polacy. Co istotne, blisko 20-procentowy odsetek krypto-inwestorów obserwujemy we wszystkich grupach majątkowych, z wyjątkiem najwyższej (dodanej w tym roku), która obejmuje portfele powyżej miliona złotych.

 

* od 2022 r. 500 tys. - 1 mln zł

 

Wzrost odsetka inwestorów posiadających kryptowaluty w portfelu (wraz z innymi zawirowaniami warunkującymi strukturę aktywów, którymi dysponują) sprawił, że w 2022 r. średni deklarowany udział kryptowalut w portfelu spadł do 12%. To wynik porównywalny z kruszcami, foreksem czy inwestycjami alternatywnymi.

 

 

Bez zmian pozostało natomiast nastawienie kryptowalutowych inwestorów – cyfrowe aktywa kupują z myślą o długim horyzoncie. Wyraźnie widać, że popularna w kryptowalutowym środowisku filozofia „HODL” (czyli „kup i trzymaj”) znalazła w naszym kraju wielu zwolenników. Oczywiście wpływ na to może mieć fakt, że krytpowaluty są wyraźnie tańsze niż przed rokiem, więc jeśli ktoś inwestował w nie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, to prawdopodobnie jest na minusie (lub nie na takim plusie, na który liczył), co tym bardziej skłania go do traktowania kryptowalut jako inwestycji długoterminowej. Po poprzednich krypto-bessach nadchodziły wielkie hossy – czy tak będzie teraz, czas pokaże.

 

 

Być może grono polskich inwestorów posiadających ekspozycję na kryptowaluty byłoby jeszcze szersze, gdyby umożliwiające to instrumenty notowane były na  Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, która była partnerem badania OBI 2022. Na prośbę giełdy, umieściliśmy specjalne pytanie: „Czy byłaby Pani/Pan zainteresowana produktami inwestycyjnymi notowanymi na GPW opartymi o notowania kryptowalut?”.

 

 

Odpowiedzi „tak” udzieliło 27% ankietowanych, przeszło dwukrotnie więcej odpowiedziało „nie”, zaś 15% nie miało zdania. Największymi entuzjastami kryptowalut na GPW (lub instrumentów na nich opartych – kontraktów, ETF-ów itp.) byli najmłodsi przed 25 rokiem życia (34%) oraz zawodowi inwestorzy giełdowi (36%). Diabeł oczywiście i tak tkwi w szczegółach – świadczy o tym znacząca przewaga (70%) ankietowanych, którzy zadeklarowali chęć inwestowania w akcje globalnych spółek notowanych na GPW, co drastycznie kontrastuje z niewielką popularnością uruchomionego pod koniec bieżącego roku rynku GlobalConnect.

 

🟢 Zobacz więcej: GlobalConnect: spokojnie, zaraz się rozkręci (albo nie)

 

Warto też dodać, że badanie OBI2022 trwałao od lipca do końca października, a więc zakończyło się jeszcze przed wyjściem na światło dzienne potężnych problemów giełdy FTX, jednej z czołowych platform obrotu kryptowalutami. Niewykluczone, że wielkie kontrowersje związane z działalnością podmiotów nieregulowanych skłonią część inwestorów do zwrócenia się ku aktywom notowanym na rynkach nadzorowanych (choć jednocześnie może to stać w sprzeczności z jedną z głównych idei przyświecających powstaniu kryptowalut, jako aktywów wolnych od wszelkich instytucji).

 

🎤 Więcej na temat problemów FTX posłuchasz w podcaście „Echa Rynku”.
 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych · Echa Rynku #283 – Jak upadał FTX

 


🟢 Nowy kurs:Inwestowanie w kryptowaluty - Dowiedz się jak działa i rozwija się rynek cyfrowych aktywów oraz technologia stojąca za kryptowalutami.

 

Kupując ten kurs otrzymujesz:

 

  • Nieograniczony dostęp do blisko 8 godz. nagrań poprzez platformę kursową
  • Przykłady praktyczne, które pomogą w efektywnej nauce i zdobyciu umiejętności
  • Listę rekomendowanych źródeł informacji, wskaźników oraz narzędzi analitycznych (płatnych i darmowych)
  • Sesje pytań i odpowiedzi (Q&A) z uczestnikami kursu
  • Dostęp do planowanych nowych modułów kursu w przyszłości
  • Ogromną ilość wiedzy, porad i przykładów, same konkrety!
  • Certyfikat ukończenia kursu

 

  • BONUS#1: „Kryptowaluty w pigułce” - najważniejsze aspekty rynku cyfrowych aktywów w formie opisowej
  • BONUS#2: Dodatkowe materiały na github (aktualizowane, bieżące tematy)
  • BONUS#3: Praktyczna lekcja wprowadzająca do kryptografii

 

 

Dowiedz się więcej o kursie krypto

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie