Chat with us, powered by LiveChat

Program „Pierwsze mieszkanie” przyjęty przez rząd. Kredyt hipoteczny na 2% i konto bez podatku Belki

Skomentuj artykuł
© Kancelaria Premiera - flickr.com

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej zakładającej wsparcie państwa w zakupie pierwszego mieszkania. Program „Pierwsze mieszkanie” zakłada udzielanie niskooprocentowanych kredytów hipotecznych i umożliwienie oszczędzania na cele mieszkaniowe bez podatku Belki i z dopłatą od państwa.

 

O przyjęciu projektu na konferencji prasowej poinformował premier Mateusz Morawiecki, któremu towarzyszył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

 

– Przyjęliśmy dzisiaj program „Pierwsze mieszkanie” - to realna pomoc dla Polaków, która opiera się na dostępie do bezpiecznego i stabilnego źródła finansowania i na możliwościach oszczędzania przez lata wraz z premią przekazywaną przez państwo – powiedział szef rządu.

 

Zaktualizowany projekt ustawy nie jest jeszcze dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji (ostatni dokument datowany jest na koniec stycznia), jednak znamy jego najważniejsze założenia, które opublikowano również na stronie internetowej MRiT.

 

Aktualizacja: Treść projektu ustawy pojawiłą się na stronach RCL.

 

Przyjęty przez rząd projekt trafi do Sejmu. Zgodnie z zapowiedziami rządu, program ma wejść w życie od 1 lipca 2023 r.

Program Pierwsze mieszkanie – warunki

Program „Pierwsze mieszkanie” jest przede wszystkim kierowany do osób, które nie ukończyły 45 roku życia i nie były do tej pory właścicielami nieruchomości mieszkaniowej. Program przeznaczony jest zarówno dla singli, jak i dla małżeństw oraz par dziećmi.

 

Uczestnicy programu będą mogli zaciągnąć kredyt hipoteczny oprocentowany na 2 proc. plus marża banku. Resztę pokrywać będzie dopłata od państwa, która przysługiwała będzie przez 10 lat (czyli do pierwszych 120 rat kredytu). Kredyt spłacany będzie w formie rat stałych, a marża banku będzie musiała być podobna jak w przypadku innych kredytów hipotecznych.

 

🟢 Zobacz też: Mój majątek netto – jak obliczyć swoją wartość finansową?

 

Kredyt będzie dostępny do kwoty 500 000 zł, a w przypadku małżeństw lub par posiadających co najmniej jedno dziecko limit będzie o 100 000 zł wyższy. Przy kupnie mieszkania lub domu nie będzie występował limit ceny za metr kwadratowy. Nieruchomości będą mogły być nabywane zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Kredyty będą udzielane bez wkładu własnego lub z wkładem własnym do 200 000 zł.

Konto mieszkaniowe – warunki

Jednocześnie w tej samej ustawie znalazły się zapisy regulujące funkcjonowanie specjalnych kont mieszkaniowych. Rachunki te założyć będą osoby, które w przeszłości nie miały i nie mają mieszkania czy domu lub spółdzielczego do nich prawa. Konto będzie dostępne także dla osoby, która taki lokal posiada, ale mieszka z co najmniej dwójką dzieci.

 

Konto mieszkaniowe założyć będzie można od 13. roku życia. Na rachunku tym trzeba będzie systematycznie oszczędzać od 3 do 10 lat. Minimalna miesięczna wpłata to 500 zł, a maksymalna 2000 miesięcznie (czyli odpowiednio 6000 zł i 24 000 zł rocznie). Konta będą prowadzone tylko w polskich złotych.

 

Na każdy rok przypadać będzie jeden miesiąc wakacji, w trakcie których nie trzeba będzie dokonywać wpłaty. Dokonując minimum 11 wpłat w roku za minimum 500 zł miesięcznie, będzie można dostać od państwa premię.

 

🟢 Zobacz też:  Jak oszczędzać pieniądze, czyli od czego zacząć, jeżeli chcesz to zrobić na serio?

 

Premia ta będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego (komunikat taki ogłasza Główny Urząd Statystyczny). Premia będzie równa temu wskaźnikowi, który w danym roku będzie bardziej korzystny dla oszczędzającego.

 

Co ważne, oszczędności na koncie mieszkaniowym oprocentowane będą zgodnie z ofertą banku, zaś odsetki będą zwolnione z podatku Belki. Zarówno premia, jak i zwolnienie z podatku przysługiwać będzie w przypadku wypłaty środków na zakup pierwszego mieszkania czy domu. W przypadku zakończenia oszczędzania, środki trzeba będzie wydać w ciągu 5 lat.

 


 

🟢🤝 Razem możemy więcej. Dołącz do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy.

 

Dołącz do SII. Zobacz, co dla Ciebie mamy

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie