Chat with us, powered by LiveChat

Opinia TSUE negatywna dla banków. Kredytobiorcy i Votum górą

Skomentuj artykuł
© nmann77 - stock.adobe.com

Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE okazała się niekorzystna dla banków notowanych na GPW. Jednocześnie to pozytywna informacja dla frankowych kredytobiorców oraz akcjonariuszy Votum SA.

 

Na czwartkowe wydarzenie inwestorzy z GPW czekali od dawna. O 09:30 rozpoczęło się odczytywanie opinii TSUE, jednak na komunikat dotyczący polskich banków i kredytobiorców przyszło poczekać kilkadziesiąt minut. Większość opinii przedstawiano po francusku, jednak w wypadku tej z polskiej perspektywy najważniejszej, zdecydowano się na nasz język.

Co to oznacza? W telegraficznym skrócie: klienci będą mogli domagać się od banków dodatkowych świadczeń za korzystanie z ich środków, natomiast banki nie będą mogły domagać się od klientów dodatkowych świadczeń za korzystanie z kapitału.

 

Wprawdzie opinia rzecznika generalnego nie jest tym samym co orzeczenie TSUE (przewiduje się, że trzeba będzie na nie poczekać do jesieni), ale stanowi wskazówkę dotyczącą finalnego werdyktu. Rzecznik podał też, że to do sądów krajowych należy rozstrzygnięcie (w oparciu o polskie prawo), czy konsumenci mają prawo dochodzić roszczeń, a jeśli tak, to decydować o ich zasadności.

Banki w dół, Votum w górę

Jak łatwo się domyślić, dzisiejszy komunikat TSUE przełożył się na notowania banków. Sytuacja jest dynamiczna, jednak wygranych i przegranych łatwo wytypować. Najmocniej tracą „frankowe” banki takie jak mBank (-4,3% o 11:20), Millennium (-7,2%) czy PKO BP (-3,5%), co przekłada się na cały WIG-Banki (-2,3%). W efekcie WIG20 tracił blisko 1%.

 

Po drugiej stronie frankowego spektrum znajduje się oczywiście Votum SA. Akcje spółki obsługującej roszczenia kredytobiorców drożały nawet o blisko 9%.

 

Trudno obecnie jednoznacznie stwierdzić, jaka przyszłość rysuje się przed bankami notowanymi na GPW. Przed dzisiejszą opinią rzecznika TSUE ze strony rządu padały uspokajające komunikaty, które zapewniały, że nawet w negatywnym scenariuszu, banki będą miały czas na budowę kapitałów. Nieoficjalnie mówi się też o nowej ustawie frankowie (informacje na ten temat podał Puls Biznesu), która miałaby pomóc sektorowi bankowemu.

Decyzja TSUE. Komentarze:

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie