Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (19.09.2022) – Złoto testuje wsparcie konsolidacji

Skomentuj artykuł
© Funtap - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.

DAX

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o odbiciu od dołka indeksów. Niestety odbicie to było bardzo krótkie, bowiem niedźwiedzie skutecznie przejęły pałeczkę sprowadzając notowania głównych światowych indeksów w kierunku minimów rocznych. Na DAX mieliśmy odbicie przed osiągnięciem linii trendu spadkowego, która na tą chwilę stanowi bardzo mocną zaporę dla wzrostów. Tym samym rozpoczęła się mocniejsza wyprzedaż, a piątek wprowadził dodatkowe negatywne sygnały na wykresie. Po pierwsze sesja piątkowa rozpoczęła się luką bessy, która może zwiastować kontynuację ruchu, a po drugie słupek wolumenu jest tu wyraźnie wyższy. Z pewnością część kupujących ruszyło już do zakupów dołka, gdyż obecny poziom zbliża się do minimum rocznego, które było już trzy razy testowane w tym roku (poziom między 12436 pkt., a 12241 pkt.). Jeśli kupującym udałoby się wyhamować spadki i przejść do wzrostów, to kluczowym oporem może być poziom okolic 13313 pkt., natomiast nad nim znajduje się poważna bariera dla byków, tj. wspomniana linia trendu spadkowego. W negatywnym zaś scenariuszu obserwowalibyśmy test wspomnianej wyżej strefy popytowej, gdzie może wystąpić mocniejsze wsparcie. W przypadku przebicia dołem poziomu 12436 pkt. mówilibyśmy o pogłębieniu bessy na notowaniach DAX, wówczas podaż mogłaby przyspieszyć, a pierwszym wsparciem jest poziom 122241 pkt.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG 20

Również WIG20 nie poradził sobie z mocniejszym odbiciem, a poziom 1554 pkt. skutecznie powstrzymał wzrosty. Warto zwrócić uwagę także, że wspomniany poziom odpowiada środkowi kanału równoległego jaki znajduje się na notowaniach WIG20. Gdyby miało dojść do odbicia to powinno utrzymać się wsparcie między 1496 pkt., a 1435 pkt. wówczas można by było mówić o konsolidacji, lub w razie odbicia, przejściu do krótkoterminowych wzrostów. Na tą chwilę realnym jest także scenariusz dalszego podążania w korekcie, gdzie następnym istotniejszym wsparciem może okazać się poziom 1371 pkt. Obecnie brakuje sentymentu na rynkach światowych, aby móc wyrysować pozytywniejszy scenariusz. Opory dla ewentualnych wzrostów znajdują się na poziomach 1554 pkt., a wyżej 1655 pkt.

 

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie