Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (12.09.2022) – Indeksy odbijają od dołków

Skomentuj artykuł
© raissa - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, usd/pln, euro/usd oraz Bitcoin.

DAX

Zgodnie z oczekiwaniami z ubiegłego tygodnia DAX odbił od ostatniego lokalnego dołka. Podobnie podążył za nim indeks WIG20, który opisujemy poniżej. Warto zauważyć, że choć DAX znajduje się w sekwencji spadkowej, to jednak cały układ zaczyna przybierać boczny charakter. Świece z czwartku i piątku dają nadzieję na kontynuację odbicia, a pierwszego oporu należy się spodziewać w okolicach 13313 pkt., następnie kolejny opór to 13664 pkt. Powyżej znajduje się bardzo istotna linia trendu spadkowego, która ostatnio powstrzymała wzrosty. Sam zakres spadku i odbicie dają dodatkową nadzieję, bowiem nie doszło do testu strefy popytowej, a kupujący zjawili się znacznie wcześniej niż w poprzednich dwóch dołkach, stanowiących tegoroczne minima. Na korzyść popytu warto zapisać także oscylator MACD, który znajduje się w sygnale, który uznajemy za pozytywny z perspektywy kupujących, a oscylator RSI odbił od dolnej bandy swojego kanału. Wszystkie sygnały techniczne wskazują zatem na możliwość kontynuacji zwyżki w krótkim terminie, jednak aby mówić o dalszych wzrostach na DAX musiałoby dojść do wybicia górą wspomnianej wyżej sekwencji spadkowej. W przypadku negatywnym mogłoby dojść do ponownego testu strefy popytowej, która znajduje się w okolicach 12436 pkt. Do pełni szczęścia brakuje zwiększonego wolumenu na wspomnianej strefie popytowej, a profil wolumenu wskazuje na możliwe problemy w okolicach ostatniego lokalnego szczytu.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG 20

Również WIG 20 podążył za DAX’em, jednak w tym wypadku zdarzenia techniczne dają jeszcze większą nadzieję na przejęcie pałeczki przez byki. Warto zwrócić uwagę na świecę z piątku, którą jest biała marubozu. Dodatkowo oscylator RSI odbił od dolnego ograniczenia swojego kanału, a oscylator MACD znajduje się blisko przecięcia od dołu linii MACD i Signal. Najbliższy opór znajduje się w okolicach 1550 pkt., a przy jego wybiciu moglibyśmy mówić o teście od dołu ważnego oporu jakim jest strefa 1655 pkt. Bardzo możliwe, że osiągnęliśmy minimum roczne, jednak aby to się potwierdziło na notowaniach potrzeba więcej sygnałów technicznych, w tym wybicia wspomnianej sekwencji spadkowej. Na niekorzyść obrazu technicznego można wspomnieć o wysoko ułożonych średnich MA50 i MA200, które w tym układzie mogą świadczyć o tym, że aby doszło do trwałych wzrostów w średnim terminie potrzebna będzie jakaś forma akumulacji np. trendu bocznego. Średnie kroczące muszą najpierw się wygładzić, aby ostatecznie zwrócić się ku górze. Na tą chwilę na wykresie tego nie widać.

 

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie