Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w Polsce to już prawie 14%. RPP nie ma wyjścia, musi podnosić stopy

Skomentuj artykuł
Gina Sanders - stock.adobe.com

Polska inflacja nie przestaje rosnąć. Powszechnie oczekuje się, że RPP dalej będzie podnosić stopy procentowe, choć nie wiadomo w jakim tempie.

 

Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w maju 2022 r. inflacja wyniosła 13,9% w ujęciu rocznym. To nieco więcej od konsensusu ekonomistów (13,8%) oraz wyraźnie więcej od odczytu z kwietnia (12,4%). To najwyższy wynik od marca 1998 r.

 

Źródło: GUS

 

Warto zwrócić uwagę na miesięczną skalę wzrostu cen (ceny z maja w porównaniu do kwietnia), która wyniosła 1,7%. To mniej niż miesiąc temu (2%), lecz mimo to przy celu inflacyjnym NBP na poziomie 2,5% rocznie taka miesięczna dynamika oznacza, że w maju ceny wzrosły o mniej więcej tyle ile w normalnych okolicznościach „powinny” wzrosnąć przez rok.

 

Źródło: GUS

 

Dzisiejsze dane przedstawione przez GUS to tzw. szybki szacunek, pozbawiony wielu szczegółowych aspektów. Całościowy raport za maj poznamy w połowie czerwca. Póki co wiemy tylko, że we wszystkich trzech wyróżnionych kategoriach (żywność, energia, paliwa) odnotowano dwucyfrową roczną dynamikę cen. Wyraźny wzrost widać także w ujęciu miesięcznym.

 

Źródło: GUS

 

Rosnąca w zawrotnym (i przekraczającym prognozy) tempie inflacja zwiększa presję na Radę Polityki Pieniężnej. Ciało decydujące o polskich stopach procentowych zbierze się w przyszłym tygodniu (środa 8 czerwca). Będzie to ostatnie posiedzenie RPP przed rozpoczęciem drugiej kadencji Adama Glapińskiego na stanowisku szefa NBP, czyli jednocześnie przewodniczącego RPP. O polskich stopach procentowych Glapiński będzie współdecydował do 2028 r.

 

🟢 Zobacz też: Oszczędności a inflacja. Jak chronić oszczędności?

 

Przed dzisiejszymi danymi rynkowy konsensus zakładał, że w maju referencyjna stopa procentowa wzrośnie z 5,25% do 5,75%. Oczywiście nawet jeżeli RPP zaskoczy rynek i podniesie stopy mocniej, to przy tak wysokiej inflacji nadal nie wydźwignie realnej stopy procentowej powyżej zera ani nawet w jego pobliże.

 

Źródło: GUS

 

Dodatkową presję na NBP wywiera fakt, że, również ze względu na wysoką inflację, o podwyżkach stóp coraz głośniej mówi się także w strefie euro. Stopy podnosi już większość świata, z USA na czele. Z drugiej strojny, działania polskiego rządu (transfery socjalne, dodatkowe emerytury, wakacje kredytowe itp.) sprawiają, że władzom monetarnym trudniej jest walczyć z inflacją (stopy procentowe prawdopodobnie będą wyższe, niż gdyby rząd również przystąpił do walki z inflacją, np. poprzez cięcie niektórych wydatków).

 

🟢 Zobacz też: Czy inwestowanie w złoto to najlepsza ochrona przed inflacją?

Inflacja w Polsce (maj 2022 r.) – komentarze ekonomistów

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie